SolarVis GES yatırımında maliyeti 10’da bire düşürüp karlılığı artırıyor

Sıradaki içerik:

SolarVis GES yatırımında maliyeti 10’da bire düşürüp karlılığı artırıyor

e
sv

Samsung’un yeni HBM3E bellek teknolojisi 1.2TB/s’ye ulaştı – Nvidia’nın bir sonraki yapay zeka canavarı GPU’su GH200’e güç vereceğine bahse girebilirsiniz

27 Ekim 2023 23:41

Samsung’un en yeni bellek teknolojisi 9.8Gb/s veya 1.2TB/s gibi şaşırtıcı hızlara ulaştı; bu da bir önceki modele göre %50’den fazla daha hızlı olduğu anlamına geliyor.

Shinebolt olarak adlandırılan HBM3E bellek standardı, Samsung’un bulut bilişim çağı ve artan kaynak talebi için geliştirdiği bir dizi yüksek performanslı bellek biriminin en sonuncusudur.

Shinebolt, 32GB’a kadar çeşitleri olan Icebolt’un halefidir ve 6.4Gb/s’ye kadar hızlara ulaşabilir. Bu çipler özellikle yapay zeka işleme ve LLM’lerde en iyi GPU’larla kullanılmak üzere tasarlandı ve firma, gelişmekte olan endüstrinin ivme kazanmasıyla birlikte bu yıl üretimi artırıyor.
Yeni nesil yapay zeka çiplerine güç veriyor
HBM3E kaçınılmaz olarak Nvidia gibi şirketler tarafından geliştirilen bileşenlerde kendine yer bulacak ve yakın zamanda yaptığı bir anlaşma ışığında Grace Hopper olarak adlandırılan GH200’de de kendine yer bulabileceği düşünülüyor.
Yüksek bant genişlikli bellek (HBM) geleneksel RAM’lerden çok daha hızlı ve enerji verimlidir ve çip katmanlarının üst üste istiflenmesini sağlayan 3D istifleme teknolojisini kullanır.

Samsung’un HBM3E’si, çiplerdeki katmanlar arasındaki boşlukları ortadan kaldıran iletken olmayan film (NCF) teknolojisini kullanarak katmanları önceki iterasyonlardan daha yükseğe istifliyor. Termal iletkenlik en üst düzeye çıkarılır ve sonuç olarak çok daha yüksek hızlara ve verimliliğe ulaşabilir.

Samsung’un iddiasına göre bu ünite, veri merkezlerinde yapay zeka eğitimini ve çıkarımını hızlandıracağı ve toplam sahip olma maliyetini (TCO) iyileştireceği için yeni nesil yapay zeka uygulamalarına güç verecek.

Daha da heyecan verici olanı, Nvidia’nın yeni nesil yapay zeka çipi H200’e dahil edilme ihtimali. Korea Economic Daily’ye göre, iki şirket Eylül ayında Samsung’un yonga üreticisine HBM3 bellek birimleri tedarik edeceği bir anlaşma imzaladı ve Samsung 2024 yılına kadar Nvidia’nın belleğinin yaklaşık %30’unu tedarik edecek.

Bu ortaklık devam ederse, HBM3E bileşenlerinin seri üretime girdiklerinde bu anlaşmanın bir parçası olma ihtimali çok yüksek.

 

 

Daha fazla haber için;

SolarVis GES yatırımında maliyeti 10’da bire düşürüp karlılığı artırıyor

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!