CCleaner, bilgisayar korsanlarının MOVEit toplu saldırısı sırasında kullanıcıların kişisel verilerini çaldığını açıkladı

Sıradaki içerik:

CCleaner, bilgisayar korsanlarının MOVEit toplu saldırısı sırasında kullanıcıların kişisel verilerini çaldığını açıkladı

e
sv

Samsung’un 200MP sensörünün S24 Ultra için çok akıllıca yeni bir video numarası var

27 Ekim 2023 23:48

Samsung, 200MP görüntü sensörü için bazı yeni kamera özelliklerini ortaya çıkararak megapiksel savaşını yeniden başlattı – ve Samsung Galaxy S24 Ultra’ya en azından video için iPhone 15 Pro üzerinde övünme hakları verebilecek göze çarpan bir numara.

ISOCELL Zoom Anyplace adı verilen yeni özellik, Samsung’un 200MP sensörünün hatırı sayılır çözünürlüğünü ve Qualcomm’un Snapdragon 8 Gen 3’ünün hünerini kullanarak bir kişinin veya nesnenin yakınlaştırılmış izleme çekimi ile aynı anda geniş bir görüş alanı çekmenize olanak tanıyor.

Samsung, bu özelliğin yalnızca görüntünüzü dijital olarak kırpmadığını, bunun yerine video çözünürlüğünü ve ayrıntılarını korumak için Samsung’un “sensör içi yakınlaştırma” adını verdiği yöntemi kullandığını vurgulamak istiyor. Google’ın Super Res Zoom tekniğinde olduğu gibi, sensörün kırpılan alanı yeniden mozaiklenerek (veya yeniden yorumlanarak) sahnenizin daha küçük bölümlerini 4K çözünürlükte yakalamanızı sağlıyor.
Bunu Qualcomm’un yapay zeka motoru tarafından desteklenen otomatik konu takibi ile birleştirdiğinizde, daha geniş kompozisyonunuzdan ödün vermenize gerek kalmadan size alternatif çekimler ve açılar sunabilecek potansiyel olarak güçlü bir video moduna sahip olursunuz.

Bu fikir tamamen yeni değil. Sony ZV-E1 kısa bir süre önce, size tüm görüntü alanından üç farklı kırpma sunan ve bir nesneyi çerçeve içinde hareket ederken izleyen Otomatik Çerçeveleme özelliği ile geldi.
Honor’un da Solo Kesim Modunu sunduğunu gördük, Filmic Pro uygulamasının DoubleTake özelliği de bir telefondan çoklu kamera çekimi fikrine öncülük etti (sensör kırpmaları yerine farklı kameralar kullanarak da olsa).

Ancak Zoom Anyplace özelliği hala konseptin çok yönlü, kullanıcı dostu bir uygulaması gibi görünüyor. Tek soru, ilk olarak hangi telefona geleceği, ancak iyi bir fikrimiz var – Samsung Galaxy S24 Ultra’nın 200MP sensöre ve Snapdragon 8 Gen 3’e sahip olması bekleniyor, bu nedenle Ocak veya Şubat 2024’te piyasaya sürüldüğünde bu özelliği piyasaya sürecek olan neredeyse kesinlikle o olacak.

Analiz: Video bir sonraki savaş alanı


Aynasız fotoğraf makineleri bir süredir dijital yakınlaştırmanın aksine sensör üzerinde kırpma modları sunuyor ve bu teknikler genellikle daha basit dijital kırpmalardan daha iyi görüntü kalitesi sunuyor.

Ancak sonuçların “kayıpsız” olması da gerekmiyor ve ISOCELL Zoom Anyplace’in pratikte ne kadar iyi çalıştığını göreceğiz. Gerçekte, muhtemelen iyi aydınlatılmış ortamlarda daha iyi sonuçlar üretecektir, bu nedenle bir sonraki konserinizde profesyonel bir çoklu kamera kurulumu olmasını beklemeyin.

Yine de, çözünürlüğü korurken fotoğraf ve videolara ‘yakınlaştırma’ yeteneği, iPhone’un 48MP sensöre (12MP çözünürlükte geçen yılların ardından) geçmesinin ana nedenlerinden biriydi ve Samsung’un sensörünün 200MP çözünürlüğü için bu kullanım durumu, en iyi YouTube kameralarına olan ilginin devam ettiği göz önüne alındığında ilginç bir durum.

200MP çözünürlükteki fotoğraflar daha az kullanışlı olsa da Samsung, Uçtan Uca (E2E) Yapay Zeka Remosaic adı verilen bir başka yeni özellik sayesinde bunlar için daha hızlı işleme vaat ediyor. Kısacası bu özellik, yeniden mozaikleme ve görüntü sinyali işlemenin birbiri ardına değil eş zamanlı olarak gerçekleşmesini sağlayarak 200MP enstantanelerin sinir bozucu derecede yavaş çekim süresini azaltıyor.

2024’te en iyi kameralı telefon unvanı için mücadele bu yılki kadar çekişmeli geçecek gibi görünüyor.

 

 

Daha fazla haber için;

Samsung’un yeni HBM3E bellek teknolojisi 1.2TB/s’ye ulaştı – Nvidia’nın bir sonraki yapay zeka canavarı GPU’su GH200’e güç vereceğine bahse girebilirsiniz

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!