İnceleme

Samsung QN90A Neo QLED TV İncelemesi

Daha ince, daha parlak ve daha cesur. Ancak birkaç uyarı ile birlikte geliyor. Samsung QN90A Neo QLED, 2021 yılında, önceki nesillere göre inç kare başına daha fazla sayıda ışık yayan..

Samsung QN90A Neo QLED TV İncelemesi

Daha ince, daha parlak ve daha cesur. Ancak birkaç uyarı ile birlikte geliyor.

Samsung QN90A Neo QLED TV

Samsung QN90A Neo QLED, 2021 yılında, önceki nesillere göre inç kare başına daha fazla sayıda ışık yayan diyot kullanan ilk ekranlardan biridir. Aynı zamanda şirketin abartılı Neo QLED panellerini de kullanmıştır. Sonuç, eskisinden daha parlak bir TV ve son derece tatmin edici bir renk dizisi gösterebilen bir TV.

İçeride, tüm Neo QLED TV’ler, daha iyi HD yükseltme için görüntüleri analiz etmek üzere bir sinir ağı kullanan ve daha iyi hareket işleme için Motion Xcelerator Turbo + kullanan üst düzey Neo Quantum Processor 4K’ya sahiptir. Bunların hepsi Samsung’un amiral gemisi ekranına kazanç sağlamıştır.

Yeni GameView ve Game Bar özellikleri olan TV. Oyun Çubuğu, mevcut saniye başına kare (FPS) hızı ve şu anda hangi VRR sürümünün etkin olduğu gibi oyun severlerin önemsediği tüm temel özellikleri gösterir. GameView, 65 inç TV’nizden ultra geniş bir monitör deneyimi istiyorsanız, ekran oranını 16: 9’dan 21: 9’a, hatta olağanüstü geniş 32: 9 oranına dönüştürmenize olanak tanır. TV’yi hem monitörünüz hem de oturma odası eğlence ekranı olarak kullanırsanız maliyeti dengelemeye yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, bu yıl göz ardı edemeyeceğimiz, sehpa tabanının hafif sallanması veya bir amiral gemisi 4K TV’ye yakışmayan cansız ses kalitesi gibi öne çıkan birkaç sorun var. Ayrıca Dolby Vision için hala destek yok. Bu da Netflix’te HDR10’a takılı kaldığınız anlamına gelir.

Tasarımı

 

NEO QLED Tivi 4K Samsung 50QN90A 50 inch Smart TV 2021 - Hệ điều hành, giao diện Tizen OS - Kết nối Bluetooth - Tìm Kiếm giọng nói Tiếng Việt | Lazada.vn

 • Minimal çerçeve ve birinci sınıf malzemelerden üretilmiştir.
 • Sehpa tabanı biraz sallanıyor.
 • Bir HDMI 2.1 bağlantı noktası, (ancak tüm bağlantı noktaları) 4K / 120Hz’yi destekler
 • Çevre dostu, güneş enerjisiyle çalışan uzaktan kumandası vardır.

Tamamen estetik bir bakış açısıyla, Samsung QN90A’da hoşlanılmayacak bir şey yok. Birinci sınıf malzemelerle güzel bir görünüme sahiptir. Hem duvara monte edilmiş hem de sehpası üzerinde harika görünür. Ancak tasarım açısından stand biraz riskli. TV, mümkün olduğunca sıkı bir şekilde sabitlenmiş vidalarla standa tam olarak yerleştirildiğinde bile, TV’de yalpalama görülmüştür.

QN90A’nın bu yıl biraz daha dengesiz olmasının nedenlerinden biri, biraz daha ince olmasıdır. Geçen yıla kıyasla Samsung, TV’nin derinliğinden yaklaşık yarım inç daha fazla kesti. Bu da ses kalitesi ve sabitliğinden bazı ödünler vermek anlamına geliyordu. TV’yi harici bir ses sistemine bağlamayı ve duvara monte etmeyi planlıyorsanız, eksileri sizi etkilemez.

Samsung QN90A’nın tasarımıyla ilgili diğer sorun, yalnızca bir tam bant genişliğine sahip HDMI 2.1 bağlantı noktasıyla birlikte sunulmasıdır. Fakat iyi haber şu ki, şimdilik dört bağlantı noktasının tümü hem PS5 hem de Xbox Series X’i 4K / 120Hz, VRR ve ALLM’de idare edebiliyor. Dört bağlantı noktasının tümü konsollar için iyi çalışmasına rağmen, bağlantı noktası 3, eARC’yi destekleyen tek bağlantı noktasıdır. Bu sebeple bunu bir ses  için kullanmak isteyeceksiniz. Ne yazık ki, tüm bu bağlantı noktaları doğrudan TV’nin arkasında bulunuyor. QN90A, kabloları TV’nin arkasındaki oluklara sokarak gizlemenin bir yolunu sunuyor. Ama OneConnect kutusu kadar zarif bir çözüm olmadığını söylemek istiyoruz.

Bununla birlikte, güneş enerjisiyle çalışan yeni çevre dostu uzaktan kumandası vardır. Paketinden çıkar çıkmaz çalışır. Ardından her gece pencere pervazının kenarında oturarak yeniden şarj olur. Uzaktan kumandanın, şarj edilmesi kolay olmasının yanı sıra Bluetooth özelliğine sahiptir. Bu da TV’yi görmeden çalıştığı anlamına gelir. Buna ek olarak akıllı asistanları sorgulamak için kullanılabilen yerleşik bir mikrofonla birlikte gelir. Genel olarak, daha küçük ana akım TV uzaktan kumandalarından biri olmasına rağmen hala oldukça sağlam ve çevre dostu olması onu kesinlikle ön plana çıkarıyor.

Akıllı TV (Tizen)

 • Birden fazla yerleşik asistanı destekler.
 • HDR10 + destekleyen bazı uygulamalara sahip büyük uygulama kitaplığı vardır.
 • Yeni uygulamaları indirmek için bir Samsung hesabı gerektirir.
 • Ekran yayınlama ve Apple AirPlay 2 desteği gerektirir.

Samsung QN90A’nın temelini oluşturan, Samsung’un Tizen akıllı platformudur. Bu yıl yeni olan, TV’nin hangi akıllı asistanı kullanacağını değiştirme yeteneği ve seçenekleriniz arasında Alexa, Google Assistant ve Bixby var. Hâlâ Bixby’nin diğer ikisiyle aynı seviyede olduğunu düşünülmüyor. Fakat bunun yerine diğerlerinden birine geçiş yapmanın kolay olduğu gerçeği göz önüne alındığında bu küçük bir mesele olarak geride kalıyor.

Tizen’in kullanıcı arayüzüne gelince, oldukça temiz bir görünümü vardır. Ana sayfa düğmesine basmak, ekranın alt kısmında sık kullandığınız uygulamalar ve kaynakları görüntüler. Aynı şekilde ayarlar ve Ambiyans Modu’nun bulunduğu bir yer paylaşımını da getirir. Ambient Mode, aşağı yukarı, TV’nin etrafındaki ortama uyum sağlamasına yardımcı olur. Ekrandaki süre gibi bazı önemli bilgileri korusa da daha düşük bir güç moduna sahiptir.

Tizen için diğer zarif yerleşik özellik, daha sağlam ve ücretsiz bir uygulama deneyimi için geleneksel TV kanallarını akış kanallarıyla harmanlayan Samsung’un tescilli Samsung TV Plus uygulamasıdır. Hepsinden iyisi, Samsung TV Plus birçok kablo kılavuzuna benzer. Bu da izleyecek bir şey ararken ABC News, MTV, Nickolodeon ve daha fazlası gibi bir dizi popüler ağ arasından seçim yapabileceğiniz anlamına geliyor.  Bu kanalların tümü reklam desteklidir. Bu nedenle arada bir reklam görürsünüz. Buna rağmen oldukça ideal özelliklerdir.

Uygulama desteği açısından, Netflix, Amazon Prime Video, Disney Plus ve Hulu dahil tüm ana akış platformları var. TV’de yerleşik olarak bulunmayan herhangi bir uygulamayı indirmek için bir Samsung hesabı kullanarak oturum açmanız gerekir. Ancak bu biraz zahmetlidir ve bazı uygulamalar diğerlerinden daha iyi görünür. Örneğin Amazon Prime Video, HDR10 + desteğiyle kesinlikle HBO Max’ten daha iyi görünüyor.

Olumlu bir notla bitirmek gerekirse, TV çoğu büyük uygulama ve Apple AirPlay 2 için ekran yayınlamayı destekliyor. İçeriği ekranda paylaşmak nispeten kolay ve son derece kullanışlıdır. Ayrıca, bir Samsung akıllı telefon veya akıllı saat kullanıyorsanız, biyometrik verilerinizi yerleşik Samsung Health uygulamasını kullanarak TV ile senkronize edebilirsiniz.

 

Görüntü Kalitesi

 

Samsung 50TU8500 50" 125 Ekran Uydu Alıcılı Smart 4K Ultra HD TV

 • Mini LED, en yüksek parlaklığı ve renk doygunluğunu artırır.
 • Neo Quantum Processor 4K, mükemmel bir yükseltme işi yapıyor.
 • Bazı hareket sorunları var, ancak resim ayarlarında ince ayar yapılabilir.
 • Dolby Vision desteği yok.
 • Siyah seviyeleri bir LED-LCD için çok iyidir, ancak henüz OLED seviyesinde değildir.

Elbette, bu kalibreye sahip bir TV tamamen görüntü performansıyla ilgilidir ve işte QN90A gerçekten gerekli olanı sunar. Elbette, bu kalibreye sahip bir TV tamamen görüntü performansıyla ilgilidir. İlki, bildiğiniz gibi, geleneksel LED-LCD ekranlara kıyasla arka ışığa binlerce LED ekler. Bunlar daha fazla bölgeye ayrılır ve bu bölgeler daha sonra daha iyi kontrol edilebilir. Bu da daha iyi siyah seviyeleri ve kontrastı sağlar.

Beş resim ayar modundan herhangi biri ile renk ve kontrast ayarlanabilir. Çoğu oturma odasında daha iyi görünecek daha doğal bir görüntü için standart tonları ve parlaklığı azaltırken Dinamik mod, bol miktarda doğal ışık alan odalar için iyi bir seçimdir. Film modu, içeriğe neredeyse sepya (koyu siyah) benzeri bir ton katarken, Film Yapımcısı modu daha sinematik bir deneyim için hareket işlemeyi tamamen kapatır. Tüm modların artıları ve eksileri vardır. Ancak her birinin kendi tarzında eğlenceli olduğu görülür.

Ses performansı

 • Ses kalitesi orta diyebiliriz.
 • OTS + Pro yerine OTS + kullanır.
 • EQ veya Amplify moduyla sesi ayarlayabilir.
 • Maksimum keyif için bir sound bar satın almayı planlayın.

Samsung QN90A’nın ses kalitesi şaşırtıcı derecede vasat ve önceki modellere göre geri adım gibi görünüyor. Sesi yarısına kadar (50+) yükseltmezseniz, bas tepkisi zar zor duyulabilir ve tizler parlamaz. Çoğu TV şovunun ve filmin odak noktası olan orta menzil bile bazen anlaşılması zor olabilir. Buradaki sorunun bir kısmı, Samsung QN90A’nın Samsung QN800A ve Samsing QN900A’nın sahip olduğu 70W OTS + Pro kurulumu yerine maksimum 60W çıkışla Nesne İzleme Sound Plus kullanması olabilir.

10W büyük bir sorun değil ve kesinlikle diğer TV’lerdeki 10W hoparlör sistemlerinden daha iyi. Ancak üst kademe modellere ve hatta İngiltere’ye özel Samsung QN95A ve 8K Neo QLED TV’lere kıyasla gerçek bir düşüş. Kuşkusuz bazı şarkılar diğerlerinden daha iyi ses çıkardı ve Spotify uygulaması çoğu şovdan önemli ölçüde daha yüksek ses çıkarabilirdi. Ancak Samsung QN90A’nın geniş bir ses sahnesi veya ikna edici holografisi yok.

Neo Quantum Processor 4K’nın en çok lanse edilen yeni özelliklerinden biri, 3D sese benzer bir deneyim vaat eden AI Sound olduğu için bu ciddi bir hayal kırıklığı yaratıyor. Neyse ki, Standart ses modunda bırakırsanız Samsung, sesi bir EQ aracılığıyla ayarlamanıza izin verir. Ama AI Sesi açıksa bu seçenek devre dışı bırakılır. Yapay zekayı kullanmak istemiyorsanız ve EQ ile uğraşmak istemiyorsanız, Amplify ayarını düşük hacimlerde orta düzeylerde artış elde etmek için kullanabilirsiniz. Bu da bazı sorunları hafifletmeye yardımcı olur.

Ürün hakkında tam teknik bilgileri almak için Samsung ürün linki 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL