Samsung Galaxy S23 ve S23+: Amiral Gemisi Telefonlar

Sıradaki içerik:

Samsung Galaxy S23 ve S23+: Amiral Gemisi Telefonlar

e
sv

Samsung, ‘Genişletilmiş Gerçeklik’ Giyilebilir Cihazlar Yapıyor

02 Şubat 2023 13:42

İlk ürün, sanal dünyalar için oluşturulmuş bir Android sürümünü kullanacak.

Samsung’un Unpacked etkinliği yalnızca Galaxy S23 ve Galaxy Book 3’e odaklanmıyor. Şirket, The Washington Post’a “genişletilmiş gerçeklik” (yani artırılmış, karma ve sanal gerçeklik) giyilebilir cihazlar üzerinde çalıştığını açıkladı. Çok fazla ayrıntı olmasa da, donanım, giyilebilir ekranlar göz önünde bulundurularak tasarlanmış, Google tarafından tasarlanmış yeni bir Android sürümünü çalıştıracak – bu, Meta’nın Quest serisinden Android’e büyük ölçüde özelleştirilmiş bir versiyonu değil. Qualcomm yonga setini sağlayacak.

“XR” donanımı, Samsung daha fazla detaylandırmasa da, Meta ve Microsoft ile ortaklıkları da içerecek. Söylentiler, Microsoft’un HoloLens 3’ü bu proje lehine devre dışı bıraktığına dair döndü. The Post ile yaptığı bir röportajda mobil başkanı TM Roh, ekosistemin lansmandan önce “biraz hazır” olması gerektiğini söylüyor. Teknoloji devi, benzer donanımları güçlü bir destek olmadan piyasaya süren rakiplerinin yanlış adımlarından kaçınmak istiyor.

Samsung, giyilebilir ekranlara yabancı değil. Şirket, akıllı telefonu hem ekran hem de bilgi işlem gücü olarak kullanan 2015 Gear VR ile pazara sıçradı. 2017 yılında firma, HMD Odyssey ile PC odaklı karma gerçeklik kulaklıklarına geçiş yaptı. Ancak Samsung, 2018’den sonra pazarı büyük ölçüde Meta ve HTC gibi rakiplerine bıraktı.

Zamanlamanın doğru olup olmadığı başka bir konudur. Roh, Samsung’un bir süredir en son girişimi üzerinde çalıştığını ve markanın bu baharda piyasaya sürülecek uzun süredir söylentileri olan bir Apple kulaklığa hızlı bir karşı koyabileceğini söylüyor. Bununla birlikte Meta, metaverse çabalarıyla mücadele ediyor ve geçen sonbaharda maliyetleri azaltmak için 11.000 kişiyi işten çıkardı. Bu arada Microsoft, askeri HoloLens satışlarının durdurulması, ekibin görevi kötüye kullanma iddialarına yol açması ve şirketin son işten çıkarmalarının bir parçası olarak tüm HoloLens birimini hurdaya çıkarmış olabileceği raporları gibi sorunlarla boğuştu. Samsung, kategorinin en büyük oyuncularından bazıları sallanırken veya geri çekilirken karma gerçeklik alanına yeniden giriyor – Galaxy üreticisinin daha iyi olup olmayacağı kesin değil.

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!