Samsung Galaxy S24 özel bir uygulama özelliği ile gelebilir

Sıradaki içerik:

Samsung Galaxy S24 özel bir uygulama özelliği ile gelebilir

e
sv

Sam Altman’ın OpenAI’den kovulmasının zaman çizelgesi ve sonuçları

19 Kasım 2023 01:51

Cuma günü geç saatlerde yaşanan dramatik bir gelişmeyle, eski Y Combinator başkanı Sam Altman, ChatGPT, GPT-4 ve DALL-E 3 gibi viral yapay zeka hitlerinin arkasındaki şirket olan yapay zeka girişimi OpenAI’nin CEO’su olarak OpenAI yönetim kurulu tarafından kovuldu. Ardından, şirketin uzun süredir başkanı ve kurucu ortağı olan Greg Brockman, üç kıdemli OpenAI araştırmacısı gibi istifa etti. Ve serpinti devam ediyor.

OpenAI’de çalışıyor ve Sam Altman’ın ayrılışı hakkında daha fazla bilgi sahibi misiniz? ,

Bu, hâlâ derinine inmeye çalıştığımız hızlı gelişen bir durum. Zaman geçtikçe daha fazla şeyin netleşeceğine şüphe yok. Yine de bu arada olanları takip etmeyi kolaylaştırmak için bir zaman çizelgesi hazırladık; bunu güncel tutmak için elimizden geleni yapacağız.

Sam Altman’ın OpenAI’den kovulmasının zaman çizelgesi
16 Kasım 

Ilya Sutskever Altman ile görüşme planlıyor

Brockman’ın X’te (eski adıyla Twitter) paylaştığı bir gönderiye göre, OpenAI’nin baş bilim insanı ve kurucularından Ilya Sutskever, Perşembe akşamı Altman’a Cuma günü öğlen için bir görüşme ayarlaması konusunda mesaj attı.

Murati Altman’ın kovulduğunu söyledi
Brockman, OpenAI’nin CTO’su ve şu anda geçici CEO’su olan Mira Murati’nin Perşembe gecesi Altman’ın kovulacağı konusunda bilgilendirildiğini iddia ediyor.

17 Kasım
Brockman’ın rütbesi düşürüldü
Brockman, Cuma günü öğleden kısa bir süre sonra Sutskever’den hızlı bir arama yapmasını isteyen bir mesaj aldığını söylüyor. Bir Google Meet bağlantısı gönderdikten sonra Brockman’a yönetim kurulu başkanlığından alındığı, ancak “şirket için hayati önem taşıdığı ve başkan olarak rolünü koruyacağı” ve Altman’ın kovulduğu söylendi.

Altman’ın kovulduğu kamuoyuna duyuruldu
OpenAI, blogunda yönetici değişikliğini duyuran bir yazı yayınladı. Şirketin yönetim ekibi kısa bir süre sonra haberdar oldu.

Tüm personel toplantısı 

OpenAI Cuma günü öğleden sonra bir toplantı düzenledi ve bu toplantıda Sutskever Altman’ın görevden alınmasını savundu. Altman’ın görevden alınmasının “düşmanca bir ele geçirme” anlamına geldiği yönündeki iddiaları reddeden Sutskever, OpenAI’nin “yapay zekayı insanlığa faydalı hale getirme” misyonunu korumak için bunun gerekli olduğunu iddia etti.

Microsoft bir açıklama yayınladı

OpenAI’nin önemli bir yatırımcısı ve ortağı olan Microsoft’un CEO’su Satya Nadella, Altman’ın işten çıkarılmasıyla ilgili bir açıklama yayınladı:

“Bu hafta Microsoft Ignite’ta gördüğünüz gibi, Azure’daki yapay zeka sistemleri, modelleri ve araçlarından Copilot’a kadar tüm teknoloji yığınında 100’den fazla duyuru ile bu yapay zeka çağı için hızla yenilik yapmaya devam ediyoruz. En önemlisi, tüm bunları müşterilerimize sunarken bir yandan da gelecek için inşa etmeye kararlıyız. OpenAI ile inovasyon gündemimizi ve heyecan verici bir ürün yol haritasını sunmak için ihtiyaç duyduğumuz her şeye tam erişim sağlayan uzun vadeli bir anlaşmamız var ve ortaklığımıza, Mira ve ekibine olan bağlılığımızı sürdürüyoruz. Birlikte, bu teknolojinin anlamlı faydalarını dünyaya sunmaya devam edeceğiz.”

Brockman istifa etti 

Brockman, “bugünkü haberleri” gerekçe göstererek OpenAI’den istifa ettiğini açıkladı. Şirket içinde bir not gönderdikten sonra metni X’te yayınladı.

Üst düzey OpenAI araştırmacıları istifa etti 

Brockman’ın ardından aralarında araştırma direktörü Jakub Pachocki ve hazırlık başkanı Aleksander Madry’nin de bulunduğu üç üst düzey OpenAI araştırmacısı istifa etti.

18 Kasım 

“Değil… görevi kötüye kullanmaya karşılık olarak”
Axios tarafından Cumartesi sabahı gönderilen bir iç yazışmada, OpenAI COO’su Brad Lightcap dünkü duyurunun “[yönetim ekibini] şaşırttığını” ve yönetimin “kararlarının arkasındaki nedenleri ve süreci daha iyi anlamaya çalışmak için yönetim kurulu ile çok sayıda görüşme yaptığını” söyledi. Nota göre görüşmeler Cumartesi sabahı itibariyle devam ediyordu.

Lightcap, “Yönetim kurulunun kararının görevi kötüye kullanma veya mali, ticari, güvenlik veya güvenlik/gizlilik uygulamalarımızla ilgili herhangi bir şeye yanıt olarak alınmadığını kesin olarak söyleyebiliriz” diye ekledi. “Bu, Sam ve yönetim kurulu arasındaki iletişimde bir kopukluktu… Sürecin nasıl ele alındığı konusundaki endişelerinizi hala paylaşıyoruz, durumu çözmek için çalışıyoruz ve mümkün olduğunca güncellemeler sağlayacağız.”

OpenAI’nin finansmanı tehlikede 

OpenAI çalışanlarının hisselerinin, şirkete yaklaşık 86 milyar dolar değer biçecek şekilde planlanan satışı tehlikeye girebilir. Daha önce şirkette çalışan üç kaynakla konuşan The Information, Thrive Capital liderliğindeki satışın artık gerçekleşmesini beklemediklerini ya da gerçekleşirse, son olaylar nedeniyle daha düşük bir değerleme ile geleceğini bildirdi.

Altman yeni bir girişim planlıyor

The Information’a göre Altman yatırımcılara yeni bir girişim başlatmayı planladığını söylüyor. Brockman’ın da – her ne şekilde olursa olsun – bu çabaya katılması bekleniyor.

 

Daha fazla bülten için; 

Dijital araba anahtarları yakında daha güvenli ve daha popüler hale gelebilir – işte nedeni

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!