Twitter’ın Küresel İçerik Denetleme Ekibinden Daha Fazlasını İşten Çıkardığı Bildirildi

Sıradaki içerik:

Twitter’ın Küresel İçerik Denetleme Ekibinden Daha Fazlasını İşten Çıkardığı Bildirildi

e
sv

Raspberry Pi’nin Yeni 12 Megapiksel Kamera Modülleri, Güçlü Otomatik Odaklama Sağlar

11 Ocak 2023 13:00

Modül 3 varyantları, hem görünür hem de kızılötesi ışıkta standart ve geniş açılı FOV’ları içerir.

Şirket, Raspberry Pi’nin daha yüksek çözünürlük, kızılötesi, HDR, otomatik odaklama, geniş açılı FOV ve daha fazlası dahil olmak üzere büyük iyileştirmelerle Kamera Modülü 3’ü piyasaya sürdüğünü duyurdu. 2020’de tanıtılan değiştirilebilir lens modelini saymazsak bu, şirketin altı yıldır ilk yeni kamera modülü.

Önceki Modül 2 kameralar, bir Sony IMX219 8 megapiksel sensör kullanıyordu. Ancak yeni modeller, Sony’nin yalnızca daha büyük olmakla kalmayıp daha fazla çözünürlüğe sahip olan yeni 12 megapiksel IMX708 yongasını taşıyor. Bu, daha keskin görüntüler ve ayrıca daha iyi düşük ışık hassasiyeti anlamına gelir. Ayrıca 16:9 en boy oranına sahiptir, bu nedenle tüm sensör alanı kullanılarak 1080p50’ye kadar HD video çekilebilir.

Daha da iyisi, önceki modülün sabit otofokusa sahip olduğu yerde, Modül 3’te yerleşik elektrikli otomatik odak özelliği vardır. Bu, onları biraz daha kalın (9 mm’ye kıyasla 12,4 mm’ye kadar) ama daha çok yönlü yapar ve 5 cm’den (2 inç) sonsuza kadar değişen nesnelere odaklanmanıza izin verir.

Standart görüş alanı (FoV) varyantları, kabaca 28 mm tam çerçeve lense eşdeğer 66 derecelik bir yatay görüş alanı sağlar. Bununla birlikte, geniş açılı versiyon, bunu yatay olarak 102 dereceye çıkarır (14 mm tam çerçeve lens). Raspberry Pi’ye göre, “daha pahalı ve karmaşık bir optik yığın” ile geniş açılı sürüm, 11.5 mm’ye kıyasla 12.4 biraz daha kalın.

Aynı zamanda, farklı pozlama süreleriyle aynı anda birden fazla poz alarak HDR özelliği sunar. Bu, örneğin hem iç hem de dış ayrıntılarda doğru pozlama ile iç mekan çekimleri yapmanızı sağlar. Son olarak, ilk olarak Modül 2 ile sunulan NoIR (kızılötesi filtresiz) sensörler, Raspberry Pi’nizi etkili bir şekilde bir gece görüş kamerasına dönüştürebilir.

Lansman, hem görünür ışık hem de NoIR kızılötesi sürümlerinde standart ve geniş açılı modeller dahil olmak üzere en az dört modül içerir.

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!