Güzel Hosting’den Alan Adlarında Sabit Fiyat Kampanyası 69,9 TL

Sıradaki içerik:

Güzel Hosting’den Alan Adlarında Sabit Fiyat Kampanyası 69,9 TL

e
sv

PC Satışları Şimdiye Kadarki En Büyük Düşüşünü Gördü

14 Ocak 2023 09:00

Ekonomi ve pandemik toparlanma bir-iki yumruk attı.

Bu tatilde PC talebindeki sert düşüş için koşulların olgunlaştığı bir sır değil, ancak şimdi bu düşüşün gerçekte ne kadar kötü olduğu açık. Gartner ve IDC, 2022’nin dördüncü çeyreğinde bilgisayar sevkiyatlarının yıldan yıla yüzde 28’den fazla düştüğünü tahmin ediyor. Her iki analist grubu da yıllık sevkiyatların 2022’de bir önceki yıla göre yüzde 16’dan fazla düştüğünü gördü.

Bazı üreticiler diğerlerinden daha fazla darbe aldı. İlk üç marka olan Lenovo, HP ve Dell, sevkiyatlarının 2022’nin sonlarında bir önceki yıla göre yüzde 29 ila yüzde 37 arasında düştüğünü gördü. Gartner’a göre Acer yüzde 41 gibi şaşırtıcı bir isabet aldı. Dördüncü sıradaki Apple nispeten hafif bir darbe aldı, ancak bu yine de sevkiyatlarının yüzde 10 kadar düştüğü anlamına geliyordu.

Gartner ve IDC aynı açıklamayı paylaşıyor. Pandemi sırasında insanlar evden çalışmaya devam ettikçe 2021’de bilgisayar satışları arttı, ancak insanlar yavaş yavaş ofise döndükçe bu ilgi azaldı. Dahası, kötüleşen bir küresel ekonomi, insanlara yükseltmelere harcayacakları daha az para bıraktı. Müstakbel müşteriler ya yeni bir PC’ye sahipti ya da basitçe ifade etmek gerekirse, yenisini satın almakta zorlanıyordu.

IDC, görünüşteki serbest düşüşü bağlama oturtmakta hızlıdır. Araştırmacılara göre, üç aylık ve yıllık düşüşler keskin olsa da, 2022’deki sevkiyatlar hala pandemi öncesi rakamların “çok üzerinde”. Talep hala sert görünse de pazar hala eskisinden daha güçlüydü.

Bir süreliğine PC’nin altın çağının geri dönmesini beklemeyin. Analist gruplarından hiçbiri pazarın 2024’e kadar ciddi bir şekilde toparlanmasını beklemiyor ve IDC 2023’te yalnızca “fırsat cepleri” görüyor. Beğenseler de beğenmeseler de bilgisayar üreticileri kendilerini desteklemeli ve yeni tasarımlar ile fiyat indirimlerinin bir arada olmasını ummalı gelecek yıl için ilgiyi sürdürecektir.

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!