Oyun İncelemesi: EA Sports FC 24

Sıradaki içerik:

Oyun İncelemesi: EA Sports FC 24

e
sv

Oyun İnclemesi: Mortal Kombat 1

05 Ekim 2023 20:00

Mortal Kombat 1, 14 Eylül 2023 tarihinde oyun dünyasına girişini yaptı. Uzun yıllardan beridir dövüş oyunları meraklılarının severek oynadığı Mortal Kombat serisinin bu yeni oyununu gelin beraber inceleyelim.

Oyunda tek kişilik modda severek oynayabileceğiniz 3 adet seçenek ile geliyor. Bunlardan ilki diğer Mortal Kombat oyunlarından da aşina olduğumuz hikâye modu. Oyunun ismini gördüğünüzde Mortal Combat 1’ in tüm serinin hikayesinin başını anlatıyor diye düşünebilirsiniz. Ancak durum tam olarak böyle değil. Mortal Kombat 11 oyununda zamanın hükümdarlığını ele geçiren Lui Kang tarafından yeni bir evren kuruluyor ve çok uzun yıllar sonra Mortal Kombat karakterlerinin yaşadığı zamanda oyunun hikayesi başlıyor. Yani hikâye hem bir başlangıç hem de Mortal Kombat 11’ in devamı gibi oluyor.

Bir dövüş oyunundan beklenmeyecek düzeyde güzel ve akıcı bir hikâyeye sahip olan Mortal Kombat 1’ in 6 ila 7 saat kadar bir hikâye oynanış süresi bulunmakta. Bence bu süre gayet iyi olmuş. Oynarken hikâye akıcı bir şekilde ilerleyip tadında sona eriyor. Şahsi fikrim hikâye süresi biraz daha uzasa kaliteden ödün verilebilirdi. Kaliteyi korumak bence daha iyi bir seçenek olmuş.

Hikâye sırasında oynarken gördüğümüz tüm haritalar Mortal Kombat 1 ‘in haritalarını kapsıyor. Aynı zamanda hikâye süresince oyunda bulunan neredeyse tüm karakterle oynayabiliyorsunuz. Bu da size oyunun diğer modlarını oynamadan karakterlere ve haritalara aşina olmanızı sağlıyor. Hikâye de geçen haritaların ise ambiyansı çok iyi tasarlanmış. Hikâye ile haritanın uyumu sizi daha çok oyunun içine çekiyor. Mortal Kombat 1’ gelen diğer bir yenilik ise Kameo sistemi. Bu sistemle hikâye sırasınca bize eşlik eden kişiler dövüş esnasında yanımızda bize yardıma gelebiliyorlar. Ama zannetmeyin ki dövüşle artık 2 vs 2 olsun. Bu sistem dövüş sırasında belli durumlarda ortaya çıkıp size yardım etmesini sağlıyor.

Oyunda tek kişi olarak oynayabileceğiniz bir diğer seçenek ise Tower modu. Bu mod serinin diğer oyunlarında da bulunan mod ile aynı mod. Farklı uzunluklarda bulunan kulelerden birini seçebilir ve kulenin her katında dövüşler kazanarak en tepeye ulaşmaya çalışabilirsiniz. Bu moda gelen görebildiğimiz tek yenilik ise Kameo sisteminin burada da olması ve kuleleri tırmanırken yanınızda bir yandaşınız olması.

Mortal Kombat 1 de bulunan tek kişilik bir diğer mod ise Invasions. Bu mod biraz daha masaüstü oyunlarına benziyor. Invasions modunda ise dövüşler bir hayli ilginç ve merak uyandırıcı. Dövüş esnasında dikkat etmeniz gereken çevresel faktörler olabiliyor. Hem bu faktörlere dikkat edip kaçınıp hem de rakibinizi yenmeye çalışıyorsunuz. Rakiplerinizi yendikçe yeni yerler açılıyor ve ödüller kazanıyorsunuz. Bu ödüllerle oyun içi karakterinizi özelleştirebilirsiniz.

Oyunda dikkatimizi çeken bir diğer özellik ise karakter özelleştirmelerinin çok çeşitli olması. Oyun parası ile alabileceğiniz karakter kıyafetleri ile karakterlerinizi daha özgün ve ilgi çekici hale getirebilirsiniz.

Oyunda aynı zamanda birçok oyunculu modu da bulunmakta. Bu mod ile eşli karşılaşmalar yapabilir ve oyun deneyiminizi zenginleştirebilirsiniz. Sonuç olarak oyunun görüntüsü, ambiyansı, hissiyatı gayet güzel olmuş. Bir dövüş oyunu meraklısı olmasanız bile bu oyunun sizlere ilgi çekici gelebileceğini düşünüyoruz. Bir şans verip oyunun derinliklerine inebilirsiniz. Şayet zaten dövüş oyunu meraklısı iseniz bu oyun gerçekten tam size göre.

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!