Google Pixel 8 Pro daha akıllı… ve her zamankinden daha ilginç

Sıradaki içerik:

Google Pixel 8 Pro daha akıllı… ve her zamankinden daha ilginç

e
sv

Oyun İncelemesi: EA Sports FC 24

05 Ekim 2023 18:00

Her yıl beklenen bir oyun serisi olan FIFA, bu sene karşımıza Fifa 24 yerine EA Sports FC 24 ismi ile karşımıza çıkıyor. Bildiğiniz gibi FIFA serisi uzun yıllardır futbol oyunlarının lideri. Birçok oyuncu için FIFA serisi artık alışkanlık haline gelmiş durumda. Hatta geçen sene EA’in verdiği verilere göre FIFA 23, satışa çıktığı ilk 10 gün itibariyle 10 milyondan fazla kullanıcıya ulaşmıştı ve bu rakamlarla FIFA 22’de kırılan rekorun üzerine çıkmıştı. Bu sene bu rekoru tazeleyip tazeleyemeyeceğini bilmesekde kişisel olarak ben yeni bir rekor daha kırılacağını düşünmekteyim. Şimdi isterseniz yeni oyunumuzu incelemeye başlayalım.

Öncelikle şunu belirtmemiz lazım. Oyunun grafik motoru hala Frostbite. Yani bu tarafta bir yenilik yok. Ancak HyperMotion olarak bildiğimiz hareket motoru gelişerek HyperMotion V olarak karşımıza çıkıyor. 180’den fazla önemli UEFA maçlarının sisteme eklenmesi ve bunların analizi ile motor artık daha gerçekçi bir deneyim sunmayı amaçlıyor.

Oyunu Playstation 5’de deneyimledim. Devre arası ve gol gibi durumlarda kontrolcüden ses gelmesi, oyuncunun yürürken veya koşarken kontrolcüdeki titreşimi gibi Playstation 5’in kontrolcüsünün kullanım şeklini beğendim. Fifa 23’ü bilgisayar ve Playstatin 4’de deneyimlediğim için onda da kontrolcüde bu özellikler var mıydı? Yada ne kadar iyi bir seviyedeydi? Bunları bilmiyorum. Yada şuan da bu sistemin ne kadar pil tükettiğini veya ekstra sar değeri yaydığını bilmiyorum. Ancak Playstation 5’in Playstation 4’e göre daha deneyim sunduğunu söyleyebilirim.

Oyuncu kariyeri yaptığımız modda uzun saatler geçirdim. Oyuncu kariyeri oynamak bir hayli güzel. Teknik direktörümüzün 3D modelinin yok olduğunu birkaç kere görsemde yine de içerik ve konuşmalar bakımından kariyer modu fena değil. Burada eleştireceğim kısım ise takımların sözleşme koşullarının düzgün olmaması. Mesela Fenerbahçe de oynuyorsunuz. Süper bir oyuncusunuz hatta defalarca ayın oyuncusu seçildiniz. Dünya’nın en büyük kulüplerinden birine bile geçebilecek, onun koşullarını karşılayacak kadar iyi bir başarı elde ettiniz.

Ancak Fenerbahçe de gereksiz bir koşul olduğundan sebep siz Dünya çapında bir futbolcu iken Fenerbahçe de başarısız gözüküyorsunuz. Buradaki koşulların daha düzgün ayarlanması veya bu koşullarında farklı koşullar ile değiştirilebilmesine olanak sağlanması gerektiğini düşünüyorum. Tabi bu kişisel fikrim. Bunun dışında pas istediğinizde yapay zeka genelde hiç düşünmeden önünde adam var yok size demeden pas vermeye çalışıyor. Yani bu adam pas istedi tamam ama hani bir bakayım, daha iyi fırsat olursa atayım diye genelde düşünmüyor. Yapay zeka tarafının geliştirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Şunu da belirtmek istiyorum. Bu sene oyundaki menüler bence biraz karışık tasarlanmış. Ultimate Team tarafına gelecek olursak. Belki de en büyük değişiklik burada yapılmış. Ultimate Team’de artık sadece erkek futbolcular yok. Kadın futbolcular da var. Bu oyuncular tarafından eleştirilen bir özellik oldu. Eğer Ultimate Team’e para yatırmayan bir oyuncu iseniz ve spesifik olarak takımınıza gelmesini istediğiniz bir oyuncu var ise artık kadın futbolcularında oyuncu hafuzunda olmasından dolayı teorik olarak alma ihtimaliniz 2 kat daha zorlaşmış oldu.

Ancak eğer para yatıran bir oyuncu iseniz nedenini bilmediğim bir sebepten FC pointler bir önceki senedeki fiyatların neredeyse yarısına satılıyor. Bu sayede oyuncu çıkarma ihtimaliniz matematiksel olarak geçen sene ile benzer olabilir. Bu yöntem aslında EA’in hiç para yatırmayan oyuncuları, fiyatları düşük tutarak oyuna para yatırmalarını sağlamak için kendi açılarından mantıklı gördükleri bir sistem olabilir.

FC 24’de PlayStyles tarafında da geliştirmeler yapılmış. PlayStyle’ları kullandıkça geliştirebiliyorsunuz. PlayStyle’lara uygun zamanlara denk geldiğinizde çok daha efektif işler de yapabilirsiniz.

Genel olarak baktığımızda Playstation 5’de test ettiğim oyun gerek görüntü kalitesi gerek ise kontrolcü detayları ile keyif verdi. Oyunda gelişmesi gereken şeyler olsada bence Fifa 2023’ün üstüne yeni şeyler eklenmiş.

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!