Hyundai e-scooter yarışına girdi

Sıradaki içerik:

Hyundai e-scooter yarışına girdi

e
sv

Oyun Geliştiricileri Teknolojiye Yön Veriyor

16 Eylül 2019 19:00

Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği (TOGED) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Erkin, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada Türkiye’deki oyun geliştirme ekosistemi ve ulusal oyun endüstrimizin dünya pazarındaki yeri hakkında değerlendirmelerde bulundu

Ülkemizdeki oyun geliştiricilerini bir çatı altında birleştiren Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği’nin (TOGED) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Erkin, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada ulusal ve küresel oyun sektörü hakkındaki öngörülerini paylaştı. Erkin, yıllık 1 milyar dolarlık ihracat yapan Türk oyun sektörünün savunma, telekomünikasyon, sağlık, tanıtım, ulaşım ve eğitim gibi pek çok sektöre de katkı yaptığını belirtti.

Mobil Oyunların ve Konsolların Payı Artacak

Teknolojiyi ve eğlenceyi birleştirmesiyle farklılaşan oyun sektörünün tüm dünyada 150 milyar dolar civarında bir ekonomik büyüklüğe ulaştığını belirten Ali Erkin, pastadan aslan payını 60 milyar dolarlık büyüklüğü ile mobil oyunların aldığını açıkladı. Son yıllarda PC ve konsol segmentlerinde bir küçülme yaşandığını söyleyen Erkin, yeni nesil konsolların çıkışıyla birlikte konsolların piyasadaki payını artıracağı öngörüsünde bulundu.

Erkin ayrıca, oyun endüstrisinin küresel ekonomik krizlerden etkilenmemesini de sektörün en önemli artılarından biri olarak gördüğünü belirtti.

Yerli Geliştiriciler Global Listeleri Zorluyor

Türkiye’deki oyun sektörü hakkında da değerlendirmelerde bulunan Erkin, yerli oyun sektörünün potansiyelini elde ettiği yüksek büyüme hızı, her yıl artan geliştirici ve oyun sayısı ile 1 milyar dolar seviyesine yükselen ihracat miktarıyla ortaya koyduğunu belirtti.

Ülkemizdeki oyun geliştiricilerinin oyunlarıyla dünyada tanınmaya başladığını söyleyen Ali Erkin, bilgi birikimlerini ve tecrübelerini çeşitli işbirlikleri ile git gide artıran geliştiricilerimizin Google Play Store ve Apple App Store gibi mobil mağazalarda sık sık zirveye çıktığını vurguladı.

TOGED Yönetim Kurulu Başkanı Ali Erkin’in değerlendirmelerini içeren haberin tamamını https://www.aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/oyun-gelistiriciler-teknolojiye-de-yon-veriyor/1584799# adresinden okuyabilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
error: Content is protected !!