Hugging Face, Salesforce ve Nvidia’nın da aralarında bulunduğu yatırımcılardan 235 milyon dolar topladı

Sıradaki içerik:

Hugging Face, Salesforce ve Nvidia’nın da aralarında bulunduğu yatırımcılardan 235 milyon dolar topladı

e
sv

OpenAI, şirketlerin GPT-3.5’e ince ayar yapmalarına olanak sağlamak için Scale AI ile ortaklık kurdu

25 Ağustos 2023 00:35

Viral yapay zeka destekli sohbet robotu ChatGPT’nin arkasındaki yapay zeka girişimi OpenAI, geliştiricilerin – özellikle de işletmelerin – özel verileri kullanarak yapay zeka modellerine ince ayar yapmasını kolaylaştırmak için üçüncü taraf satıcılarla ortaklık kurmayı planlıyor.

OpenAI bugün, San Francisco merkezli veri etiketleme girişimi Scale AI ile birlikte çalışarak Scale AI’nin ince ayar araçlarını ve OpenAI’nin GPT-3.5 metin oluşturma modelini bir araya getireceğini duyurdu. (GPT-3.5, OpenAI’nin amiral gemisi modeli olan ve metinlerin yanı sıra görüntüleri de anlayan GPT-4’ün öncülüdür).

İnce ayar, geliştiricilerin bir yapay zeka modelini belirli görevlere göre uyarlamasına olanak tanır. Örneğin, bir işletme bir modeli marka sesine ve tonuna uyacak şekilde ince ayar yapabilir veya belirli bir dilde sorulara yanıt vermesini sağlayabilir.

Scale müşterileri, Scale’in Data Engine platformunu kullanarak verilerini hazırlayıp “geliştirebilecek”, ardından GPT-3.5’e verileriyle ince ayar yapabilecek ve modeli, yanıtlarında kendi özel verilerine referans verme veya alıntı yapma gibi özelliklerle daha da kişiselleştirebilecek.

Scale, ince ayarı yapılmış GPT-3.5 modellerinin “modelin performans beklentilerini ve güvenlik gereksinimlerini aştığından emin olmak” için insan uzmanlar tarafından inceleneceğini söylüyor.

 

Scale CEO’su Alexandr Wang verdiği bir röportajda şunları söyledi: “Bu ortaklık, OpenAI’nin GPT-3.5 ince ayar API’lerini Scale’in yedi yılı aşkın süredir müşteriler için öncü yapay zeka çözümleri oluşturma ve dağıtma konusundaki ince ayar ve veri uzmanlığıyla birleştiriyor.” “Scale, OpenAI’nin en performanslı modelleri uygulamak için tercih ettiği hassas ayar ortağıdır ve ilişkimizi genişletmeyi dört gözle bekliyoruz. OpenAI, uzmanlığımız ve müşterilerimiz için gerçek iş etkisine sahip yüksek kaliteli modeller sunma konusundaki kanıtlanmış geçmişimiz nedeniyle Scale ile ortak olmayı seçti.”

İşbirliği haberi, OpenAI’nin müşterilerinin GPT-3.5’in hafif versiyonu olan GPT-3.5 Turbo’ya ince ayar API’sini kullanarak ince ayar yapmalarına izin vermeye başlayacağını açıklamasından bir gün sonra geldi. Duyuruda OpenAI, kurum içi bir ayarlama aracı geliştirdiğini ima etti; bu aracın Scale AI gibi platformları tamamlamak için mi yoksa tamamen farklı bir amaca hizmet etmek için mi tasarlandığı belli değil.

Her halükarda, OpenAI COO’su Brad Lightcap, GPT-3.5’i özelleştiren şirketlerin OpenAI’nin sağladıklarının ötesinde ek hizmetlerden ve uzmanlıktan yararlanmalarını sağlamanın bir yolu olarak Scale AI ile bir araya gelmeyi önerdi.

“Müşterilerimize nerede olurlarsa olsunlar hizmet vermek istiyoruz. Scale gibi, kuruluşlarında yapay zekayı işe koşarken müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamamıza yardımcı olan harika ortaklarla çalışmaktan heyecan duyuyoruz” dedi. “Bu yeni ortaklık, Scale’in liderliği ve kuruluşların yapay zeka için kurumsal verilerden etkili bir şekilde yararlanmasına yardımcı olma deneyimi sayesinde yeteneklerimizin faydalarını daha fazla şirkete yaymamızı sağlıyor. Müşterilerimiz artık OpenAI modellerine tıpkı OpenAI’de olduğu gibi ince ayar yapabilirken Scale’in kurumsal yapay zeka uzmanlığından ve Veri Motorundan da faydalanabilecekler.”

OpenAI’nin sonbaharda ince ayar yetenekleri kazanacağını söylediği GPT-4 gibi OpenAI modelleri için yeni ince ayar ortakları bekleyip beklemedikleri sorulduğunda Lightcap bunu söylemekten kaçındı.

 

Daha fazla haber için;  

Amazon, kendi paketlerini gönderen satıcılar için yeni bir ücret ekliyor

 

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!