OpenAI, devam eden ChatGPT kesintisinden DDoS saldırısını sorumlu tutuyor

Sıradaki içerik:

OpenAI, devam eden ChatGPT kesintisinden DDoS saldırısını sorumlu tutuyor

e
sv

Omegle kapanıyor

09 Kasım 2023 15:39

Bireylerin yabancılarla bağlantı kurmasına ve konuşmasına olanak tanıyan popüler bir çevrimiçi sohbet hizmeti olan Omegle, 14 yılı aşkın bir sürenin ardından, “tarif edilemeyecek kadar iğrenç suçlar” işlemek de dahil olmak üzere platformun giderek artan şekilde kötüye kullanılması nedeniyle kapatıldı. 2009 yılında 18 yaşındaki programcı ve lise öğrencisi Leif K-Brooks tarafından kurulan site, varlığı boyunca önyükleme yaptı. Yıllar geçtikçe popülaritesi azalmış olsa da, analiz firması BenzerWeb’e göre geçen ay hâlâ yaklaşık 50 milyon ziyaretçi çekti.

Omegle’ı başlattığımda gerçekten ne bekleyeceğimi bilmiyordum. 18 yaşında bir çocuğun, Vermont’taki ebeveynlerinin evindeki yatak odasında, hiçbir pazarlama bütçesi olmadan oluşturduğu bir Web sitesi kimsenin umurunda mı? Ancak lansmandan hemen sonra popüler oldu ve oradan organik olarak büyüyerek milyonlarca günlük kullanıcıya ulaştı. Bunun, yeni insanlarla tanışmanın temel bir insani ihtiyaç olmasıyla ve Omegle’ın bu ihtiyacı karşılamanın en iyi yollarından biri olmasıyla ilgisi olduğuna inanıyorum,” diye yazdı K-Brooks bir blog yazısında. Omegle, hizmetin pandemi sırasında pek çok yarım yamalak faaliyet için üreme alanı haline gelmesi ve bunun da kullanımında artışa yol açması nedeniyle eleştirilere maruz kaldı. K-Brooks, firmanın yıllar içinde bir takım iyileştirmeler uygulamaya çalıştığını ancak “son saldırıların yapıcı olmaktan çok uzak olduğunu” söyledi.

“Koşulların farklı olmasını ne kadar istesem de, bu mücadelenin stresi ve masrafı – Omegle’ı işletmek ve onun kötüye kullanılmasıyla mücadele etmenin mevcut stresi ve masrafıyla birleştiğinde çok fazla. Omegle’ı işletmek artık ne finansal ne de psikolojik açıdan sürdürülebilir değil. Açıkçası 30’lu yaşlarımda kalp krizi geçirmek istemiyorum” diye yazdı. Hizmeti tek başına yürüten K-Brooks, internetin son on yılda ne kadar değiştiğinden duyduğu hayal kırıklığını dile getirdi. “Omegle için verilen savaş kaybedildi ancak internete karşı savaş tüm hızıyla devam ediyor. Hemen hemen her çevrimiçi iletişim hizmeti Omegle ile aynı türden saldırılara maruz kalmıştır; Bazıları çok daha büyük kaynaklara sahip çok daha büyük şirketler olsa da hepsinin bir yerlerde kırılma noktaları var. Durum bir an önce değişmediği sürece, aşık olduğum İnternet’in varlığının sona erebileceğinden ve onun yerine TV’nin güçlendirilmiş versiyonuna daha yakın, büyük ölçüde pasif tüketime odaklanmış, çok daha az tüketime sahip bir şeye sahip olacağımızdan endişeleniyorum. aktif katılım ve gerçek insani bağlantı fırsatı.

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!