MSI, Evinizde Sizi Takip Eden Antenlere Sahip Bir Yönlendirici Yaptı

Sıradaki içerik:

MSI, Evinizde Sizi Takip Eden Antenlere Sahip Bir Yönlendirici Yaptı

e
sv

Ölü bir NASA uydusu uzaydaki 38 yılından sonra Dünya’ya dönüyor

11 Ocak 2023 09:00

Herhangi birini incitme olasılığı “çok düşük”.

Uzayda yaklaşık kırk yıl geçirdikten sonra, NASA’nın yeniden denenen Dünya Radyasyon Bütçe Uydusu (ERBS) gökten düşmek üzere. Cuma günü ajans, ERBS’den gelen enkazın Dünya’daki herhangi birine zarar verme olasılığının “çok düşük” olduğunu söyledi. NASA, 5.400 kiloluk uydunun çoğunun yeniden girişte yanmasını bekliyor. Bu haftanın başlarında Savunma Bakanlığı, ERBS’nin Pazar günü yaklaşık 18:40 ET’de Dünya atmosferine yeniden gireceğini tahmin etti.

Her ne kadar bilinen bir isim olmasa da, Dünya Radyasyonu Bütçe Uydusu’nun sıkıcı bir geçmişi dışında her şeyi vardı. Phys.org’a göre, Challenger Uzay Mekiği uyduyu 1984’te uzaya taşıdı. Uzaya uçan ilk Amerikalı kadın olan Astronot Sally Ride, Challenger’ın kargo ambarından ERBS’yi serbest bıraktı. Aynı görev sırasında, Ride’ın ekip arkadaşı Kathryn Sullivan, uzay yürüyüşü yapan ilk Amerikalı kadın oldu.

Aynı zamanda iki kadın astronotun birlikte uzaya uçtuğu ilk görevdi. ERBS’ye gelince, 2005 yılına kadar ozon ve atmosfer ölçümlerini toplamaya devam etti. Bilim adamları bu verileri, Dünya’nın güneş enerjisini nasıl emdiğini ve yaydığını incelemek için kullandı.’

 

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!