Sam Altman’ın OpenAI’den kovulmasının zaman çizelgesi ve sonuçları

Sıradaki içerik:

Sam Altman’ın OpenAI’den kovulmasının zaman çizelgesi ve sonuçları

e
sv

Nvidia şimdiye kadarki en güçlü GPU’sunu tanıttı – hayır, bu yeni duyurulan H200 değil, 2024’e bağlı B100 Blackwell AI güç merkezi

19 Kasım 2023 22:08

Nvidia kısa süre önce H200 formundaki en iyi GPU’lardan birini piyasaya sürmesine rağmen, katlanarak daha güçlü bir grafik kartı zaten köşede.

Videocardz’a göre B100 Blackwell grafik işlemcisi, şirketin SC23’te gösterdiği bir slayta dayanarak, 2024’te piyasaya sürüldüğünde yeni duyurulan H200’ün performansını iki katından fazla artıracak.

175 milyar parametreli GPT-3 büyük dil modeline (LLM) karşı performansı karşılaştıran bir grafiğe göre, H100, A100’den 11 kat daha iyi performans gösterirken, H200 bu çipten 18 kat daha iyi performans gösteriyor ve gelecek yılki B100 performansı daha da artıracak. Nvidia, yapay zeka iş yüklerine yönelik grafik işlemcilerinde sektör lideri konumunu ikiye katlamaya çalışırken, bu yapay zeka çipinin yeni nesli olan B100, muhtemelen önümüzdeki yılın sonuna doğru piyasaya çıkacak.

Nvidia her yıl yeni bir GPU piyasaya sürecek
Gelecek yıl piyasaya sürülecek olan GB200 süper çipin eşlik edeceği B100 çipinde kullanılan mimari, oyun teorisi ve bilgi teorilerine büyük katkılarda bulunan Amerikalı matematikçi David Harold Blackwell’in adını taşıyor.
Nvidia, B100’ün bellek bant genişliğinde daha büyük bir artış göreceğini ve gelecek Blackwell yongalarının H200 yongasında bulunan HBM3e teknolojisinin daha iyi bir versiyonunu içereceğini iddia ediyor.

The Guru of 3D’nin spekülasyonlarına göre, H200 için HBM3e bellek tedarik eden Micron, 2025 yılına kadar yüksek bant genişliğine sahip yeni nesil bellek birimi HBM4’ü piyasaya sürmeyeceğinden, Nvidia muhtemelen Samsung gibi alternatif bir tedarikçi arayışına girebilir.

2025 ve sonrasında Nvidia, X100 ve GX200 yongalarının piyasaya sürülmesiyle yıllık bir sürüm döngüsüne bağlı kalacak, ancak bu mimarinin isimlendirmesi henüz bilinmiyor.

Özellikle giderek daha sofistike hale gelen yapay zeka modellerini eğitmek ve çalıştırmak için donanıma olan talebin artması ışığında, yıllık sürümler oldukça umut verici görünse de, herkes hayran değil.

Örneğin Cerabras Systems CEO’su Andrew Feldman, firmanın yeni bir yıllık sürüm döngüsüne dayalı olarak ürünleri önceden duyururken aldatıcı uygulamalar kullandığını söyledi ve bunu “yağmacı bir ön duyuru” olarak nitelendirdi.

 

Daha fazla haber için;

Sam Altman’ın OpenAI’den kovulmasının zaman çizelgesi ve sonuçları

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!