Bakiyem, yurt dışına açılıyor.

Sıradaki içerik:

Bakiyem, yurt dışına açılıyor.

e
sv

Microsoft Surface Pro 10: Şimdiye Kadar Bilinen Her Şey

14 Eylül 2023 23:53

Microsoft’un 12 Ekim’de düzenleyeceği Surface fuarı yaklaşıyor ve bu fuarda PC’lerden dizüstü bilgisayarlara, tabletlere ve daha pek çok yeni cihazın duyurusu yapılacak. Olası duyurulardan biri de Surface Pro tablet serisinin bir sonraki üyesi Surface Pro 10 olacak.

Surface Pro 8, çoğunlukla çok az değişiklikle (muhtemelen Surface Pro X hariç) yetinen bir seriye yeni bir soluk getirmeye yardımcı oldu ve Surface Pro 9 bazı güçlü özellik güncellemeleri ve biraz güncellenmiş estetik tasarımla devam etti. Bununla birlikte, Pro 10’un daha da fazla yenilik yapacağına ya da en azından öncekilere göre net ve güçlü bir gelişme göstererek en iyi 2’si 1 arada dizüstü bilgisayarlardan biri olacağına dair büyük umutlar var.

Pro 9’un aksine, büyük olasılıkla yalnızca tek bir yapılandırmaya, 13. Nesil Intel CPU’ya sahip olacağı veya hem Intel hem de ARM sürümlerine sahip olacağı ve ikincisinin 2024’e kadar erteleneceği gerçeği dışında şu ana kadar bildiğimiz pek bir şey yok. Ayrıca, Apple’ın kendi iPad varyantlarıyla rekabet edebilecek 13 inçlik Pro 10’un 11 inçlik bir versiyonunun piyasaya sürüleceğine dair bir rapor yayılıyor gibi görünüyor.
Artık bazı temel bilgileri bildiğimize göre, Surface Pro 10’un başka neler sunabileceğine bir göz atalım.

Microsoft, Surface Pro serisi söz konusu olduğunda, 2013’ten bu yana genellikle her yılın üçüncü çeyreği olan katı yıllık sürüm programıyla tanınıyor. Doğal olarak, pandeminin tedarik zinciri ve işgücü üzerindeki uzun süreli etkisi üretim gecikmelerine neden olduğu için bu programın bozulduğu tek yıl 2020 oldu.

Ana Surface Pro 9 modeli, Surface Pro 9 5G ile birlikte Ekim 2022’de piyasaya sürüldü ve söylentilere ve New York’taki gazeteciler için yaklaşan özel bir Eylül Microsoft etkinliğine bakılırsa, 21 Eylül gibi erken bir tarihte görebiliriz. Eğer değilse, o zaman büyük olasılıkla Microsoft etkinliği başladıktan sonra 12 Ekim civarında olacaktır.

Fiyatlandırmaya gelince, resmi bir açıklama yok ve söylentiler en iyi ihtimalle seyrek. Yapabileceğimiz en fazla şey, her sürümde fiyatın arttığını gören önceki trendlere dayanarak karar vermek

Microsoft Surface Pro 10: Tasarım
13 inçlik Pro 10 büyük olasılıkla Pro 9 ile aynı 2880 x 1920 çözünürlüğe ve 3:2 en boy oranına sahip PixelSense Flow dokunmatik ekrana sahip olacak, tıpkı Pro 9’un bunu Pro 8’den taşıdığı gibi. Büyük olasılıkla aynı pürüzsüz ve yuvarlak kenarlara, destek ayağına ve her zaman ayrı olarak satılan takılabilir Type Cover klavyeye sahip olacak.

Ancak Windows Central’ın Surface Pro 10’un standart 13 inç ve 11 inç olmak üzere iki modele sahip olacağını iddia eden bir raporu çok daha ilginç. Bu Apple’ın iPad Pro ile yaptığına benziyor ve Microsoft’un tablet rakibiyle doğrudan rekabet etmeye çalıştığı anlamına gelebilir.

Aynı rapora göre, “11 inçlik Surface Pro, Luxor kod adıyla anılıyor ve büyük kardeşi gibi daha ince çerçevelere sahip olsa da şekil ve boyut olarak Surface Go’ya benzeyecek. Elbette 11 inçlik Surface Pro, daha iyi bir 120Hz ekranla daha güçlü olacak.”

Windows 11, 2022 yılında 11 inç ve altındaki cihazlar için yeni bir tablet modu ile güncellenmişti. Yeni özelliklerden biri, bir uygulama açıkken görev çubuğunun görünümden küçülmesini sağlarken, diğeri Android ve iOS tabletleri daha iyi taklit etmek için uygulamayı otomatik olarak tam ekrana açıyor. Microsoft’un neden 11 inçlik bir cihaz göndermek istediğini de açıklayan 2024’e kadar daha fazla tablet optimizasyon güncellemesi planlanıyor.

Microsoft Surface Pro 10: Performans
Şu anda Surface Pro 10’un özellikleri ve performansı söz konusu olduğunda ne beklememiz gerektiğine dair kesin bir rapor yok. Bazı çelişkili söylentilerin ortasında, Pro 10’un Pro 9’da olduğu gibi hem ARM hem de Intel varyantlarını kullanıp kullanmayacağına dair herhangi bir onay bile yok, ancak en azından 13. nesil bir Intel çipini paketleyeceğini varsayabiliriz.

Ne yazık ki, Pro 10 için mükemmel olabilecek yeni nesil Qualcomm Snapdragon işlemciler Aralık 2023’e kadar ya da 2024’te çıkmayacak, bir sonraki Surface Pro için çok geç. Bu da sadece Intel’e özel bir konfigürasyon ya da gecikmeli bir ARM versiyonu fikrini destekliyor, çünkü şu an itibariyle bir ARM varyantına dair hala bir onayımız yok.

 

Daha fazla haber için;

Oltaya takıldıktan sonra atılması gereken 10 adım

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!