Yaşamı kolaylaştıran akıllı ev teknolojileri görücüye çıkıyor!

Sıradaki içerik:

Yaşamı kolaylaştıran akıllı ev teknolojileri görücüye çıkıyor!

e
sv

Microsoft, ‘Milyarlarca Dolarlık’ Anlaşmada OpenAI İle Olan Anlaşmasını Genişletiyor

24 Ocak 2023 10:33

Yapay zekayı hem tüketici teknolojisinde hem de perde arkasında bekleyin.

Microsoft, genişletilmiş bir ortaklığın parçası olarak bir kez daha OpenAI’ye para akıtıyor. Teknoloji devi, OpenAI teknolojisinin daha geniş kullanımına ve daha güçlü perde arkası desteğine yol açacak “milyarlarca dolarlık” bir yatırım yapıyor. İki şirket ayrıntılar konusunda yetersiz olsa da Microsoft, hem tüketiciye yönelik hem de ticari ürünleri içeren “yeni dijital deneyim kategorileri” bekleyebileceğinizi söylüyor. Geliştirici odaklı Azure OpenAI Hizmeti rol oynayacaktır.

Devam eden birlik, Microsoft’un OpenAI araştırmasını hızlandıran süper bilgisayarlara yaptığı yatırımları artırdığını da görecek. Azure, ürünler, araştırma ve hizmetler için OpenAI’nin tek bulut sağlayıcısı olmaya devam edecek. Mali katkının tam boyutu bilinmiyor, ancak bir Bloomberg kaynağı Microsoft’un “birden çok yıl” boyunca 10 milyar dolar yatırım yaptığını iddia ediyor.

Microsoft, OpenAI’yi ilk olarak 2019’da destekledi ve 2021’de geri döndü. New York Times, bu ilk turdan bu yana “sessizce” fazladan 2 milyar dolar yatırım yaptığını belirtiyor. Şirketler, işbirliği başladığından beri yakınlaştı. Microsoft, Azure hizmetine ek olarak, doğal dil programlama ve bir DALL-E 2 grafik tasarım aracı da dahil olmak üzere OpenAI destekli özellikleri piyasaya sürdü. OpenAI, DALL-E 2 ve popüler ChatGPT botu dahil olmak üzere en iyi bilinen sistemlerini eğitmek için Microsoft’un altyapısını kullanır. ChatGPT yakında Azure’a geliyor.

ChatGPT’yi Bing’e entegre etmek gibi söylentilere konu olan bazı gelişmelerden söz edilmiyor. Ancak bu genişleme, Microsoft’un rekabet avantajı elde etmesine yardımcı olabilir. Google’ın ChatGPT’yi arama işi için bir tehdit olarak gördüğü bildiriliyor ve telif hakkıyla ilgili endişeler nedeniyle teknolojiyi tam olarak benimseme konusundaki isteksizliğine rağmen dikkatinin çoğunu bir arama sohbet robotuna ve diğer AI ürünlerine ayırdığına inanılıyor. Daha derin OpenAI ortaklığı Bing’i geliştirmese bile Microsoft, Google gibi rakiplerini rotasını değiştirmeye zorlayarak fayda sağlayabilir.

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!