Haberler Yazılım

MacOS 12: Çıkış Tarihi, Adı ve Özellikleri

MacOS 12, Mac’ler ve M1 için neler sunuyor? Apple, hem Mac’ler hem de MacBook’lar için macOS 12’yi piyasaya sürmek üzere. MacOS Big Sur, yenilenmiş bir kullanıcı arayüzü ve M1 Mac’leri..

MacOS 12: Çıkış Tarihi, Adı ve Özellikleri

MacOS 12, Mac’ler ve M1 için neler sunuyor?

Apple, hem Mac’ler hem de MacBook’lar için macOS 12’yi piyasaya sürmek üzere. MacOS Big Sur, yenilenmiş bir kullanıcı arayüzü ve M1 Mac’leri için destek sundu. Şimdi de MacOS Catalina’ya benzer küçük bir güncelleme olması bekleniyor.

Geçen yılki WWDC’de Apple, tüm Mac’leri şu anda M1 olarak adlandırılan ARM yongalarına taşıyacak iki yıllık bir geçiş döneminde olacaklarını duyurdu. Şimdiye kadar, bu çip üzerinde çalışan MacBook Air (2020), Mac mini ve MacBook Pro 13 (2020) ve son olarak birçok rengiyle iMac (2021) var.

MacOS 12 için sakin bir yıl gibi görünse de, neler içerebileceğine dair hala söylentiler var. Hatta yakında bir M1 çipi barındıracak diğer Mac’lere dair ipuçları bile var. Açılış konuşmasında sergilenmesi beklenen iOS 15, iPadOS 15 ve watchOS 8 duyurularının yanı sıra, bu iyileştirmelerin sahip olduğunuz Apple cihazlarına nasıl fayda sağlayacağını görmek için izlenmesi gereken bir duyuru olacak.

Bunun, en son macOS sürümü için bir iyileştirme yılı olabileceğine dair söylentiler, özellikle mevcut Mac’inizi yükseltmek istiyorsanız, bunun önemli olduğunu gösterir. Ancak, duyurulduğunda macOS 12’ye yükseltmeye karar verirseniz ancak bunun size uygun olmadığına karar verirseniz, macOS’i nasıl eski sürüme geçireceğiniz ve macOS 11 Big Sur’a nasıl geri döneceğiniz aşağıda belirtilmiştir.

Hızlı bakış;

 • Nedir? MacOS 12, MacOS 11 Big Sur’un devamı niteliğinde bir cihaz.
 • Ne zaman çıkıyor? Yıl sonuna doğru piyasaya sürülecek.
 • Kaça mal olacak? Hiçbir şey değil. Apple yazılım güncellemeleri her zaman ücretsizdir.

MacOS 12 Çıkış Tarihi

MacOS’un bir sonraki sürümünün WWDC’de duyurulması bekleniyor. Fakat henüz piyasaya sürülmedi. Büyük olasılıkla, MacOS 12 resmi olduğunda geliştiriciler için bir sürüm olacak. Ayrıca denemeniz için herkese açık bir beta sürümü muhtemelen Temmuz ayında sunulacak.

Her zamanki gibi, bu, uyumlu bir sisteme sahip herkes için ücretsiz bir güncelleme olacak. Mac veya MacBook’unuzun uyumlu olup olmadığından emin değilseniz aşağıdaki sistem gereksinimlerine bakın.

MacOS 12 Ne Zaman İndirilebilir Olacak?

MacOS 12 güncellemesi, Mac’inizin Sistem Tercihleri ​​menüsünden indirilebilir olmalıdır. Veya büyük olasılıkla geçmiş MacOS sürümlerini yansıtacak şekilde, yılın sonuna doğru yayınlandıktan sonra Mac App Store uygulamasından indirebilirsiniz.

MacOS 12 Sistem Gereksinimleri

MacOS 12 gereksinimleri henüz açıklanmasa da macOS 11 Big Sur ile çalışan uyumlu Mac sistemlerini aşağıdaki şekildedir:

 • 12 inç MacBook (2015 ve üstü)
 • MacBook Air (2013 ve üstü)
 • MacBook Air M1 (2020 Sonu ve sonrası)
 • MacBook Pro (2013 Sonu ve sonrası)
 • MacBook Pro M1 (2020 Sonu ve sonrası)
 • Mac mini (2014 ve sonrası)
 • Mac mini (2020 Sonu ve sonrası)
 • iMac (2014 ve sonrası)
 • iMac M1 (2021 ve sonrası)
 • iMac Pro (tüm modeller)
 • Mac Pro (2013 ve sonrası)
MacOS 12 adı – Monterey?

Bu sefer iki isim arasında olabilir – Monterey ve Mammoth. Her ikisi de Apple tarafından Nisan ayında tescil edilmiştir. Bazıları Ocelot gibi kedi isimlerinin geri dönüşünü görmeyi umuyor olsa da, Monterey’in esas olarak Kaliforniya sahilindeki Big Sur’un bir parçası olması nedeniyle en son isim olacağına dair şüpheler var.

MacOS 12 Özellikleri

MacOS 12’de neler olabileceğine dair neredeyse hiçbir söylenti olmasa da, özellikle yeni bir Apple Silikon çipli yeni bir MacBook geliyorsa, bunun hataları düzeltmek ve işletim sistemini daha da iyileştirmek için bir sürüm olması muhtemeldir. Bu sürümü, daha çok MacOS’un Snow Leopard sürümleri olarak düşünün.

2009’da Apple, bunun rafine bir sürüm olduğu ve yeni bir özellik olmadığı gerçeğini zorlamak için çaba sarf etti. Geçen yıl tamamen farklı bir çipe geçişle, MacOS’un yeni Apple Silicon çiplerinde daha da hızlı olacak şekilde yeniden geliştirilmesi yerinde olacak.

ARM’de Mac

Pek çok söylentiden sonra, nihayet geçen yıl oldu. Apple, serisindeki diğer tüm cihazlarda gördüğümüze benzer şekilde, Mac’lerin Apple tarafından tasarlanmış silikona geçeceğini duyurdu. Bunlardan ilki Ekim ayında MacBook Air (2020), Mac mini ve MacBook Pro 13 (2020) ile geldi ve ardından Mayıs ayında iMac geldi.

14 inç ve 16 inç MacBook Pro’nun WWDC’de daha yeni bir Apple Silicon çipi olan M1X veya M2 ile duyurulabileceğine dair söylentiler var. M1, dört adede kadar ThunderBolt bağlantı noktasının yanı sıra yalnızca 16 RAM ile çalışabildiğinden, profesyonel müşteriler yeni Mac’lerinde kullanmak için daha fazla güç ve bağlantı noktası istiyor.

iMac’e benzer bir MagSafe güç konektörünün yanı sıra bir HDMI bağlantı noktası ve bir SD kart yuvasının geri dönüşüne sahip olduğu söylenen bu M1X/M2 varyantı, şu anda olduğundan daha iyi performans gösterebilir. Bununla birlikte, pek çok uygulama henüz Apple Silicon’da yerel olarak çalışmıyorken, Rosetta 2 hala bunları M1 Mac’lerde taklit ediyor. Özellikle WWDC’ye yeni bir Mac veya MacBook’lar gelirse, MacOS 12’ye gelecek geliştirilmiş bir sürüm olabilir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL