Elon Musk, SpaceX Hisselerinin Tesla’yı Özel Alma Planını Finanse Edeceğini Söyledi

Sıradaki içerik:

Elon Musk, SpaceX Hisselerinin Tesla’yı Özel Alma Planını Finanse Edeceğini Söyledi

e
sv

Lightyear, İkincisine Odaklanmak İçin İlk Güneş Enerjili EV’sinin Üretimini Askıya Aldı

24 Ocak 2023 15:00

Bu yılın başlarında ikinci model için bir bekleme listesi açtıktan sonra harekete geçti.

Hollandalı otomobil üreticisi Lightyear, sadece haftalar önce ilk güneş enerjili EV’sini piyasaya sürdükten sonra, daha uygun fiyatlı Lightyear 2’ye odaklanmak için bu modelin üretimini askıya aldığını duyurdu.

Şirket bir basın açıklamasında “Vizyonumuzu korumak için odağımızı ve kaynaklarımızı tamamen Lightyear 2’ye yönlendirmeye karar vermemiz gerekti” diye yazdı. “Bu, aslında Lightyear 0’ın üretimini askıya almamız gerektiği anlamına geliyor.” Şirket, Lightyear 2 üretimi veya diğer ayrıntılar için bir zaman çizelgesi sağlamadı.

Haber, şirketin mali durumuyla ilgili endişeleri artırıyor. Lightyear, Lightyear 0’ı üretmekten sorumlu işletme şirketiyle ilgili olarak “ödeme işlemlerinin askıya alınmasını” talep ettiğini söyledi. Şirket, “Lightyear 2’ye ölçeklendirmek için önümüzdeki haftalarda bazı önemli yatırımları tamamlamayı” umduğunu söyledi.

Lightyear 0, yaklaşık 300.000 $’a mal oluyor ve tıpkı Polestar 1 gibi sınırlı sayıda üretilmek üzere tasarlandı. Öte yandan, şirkete göre Lightyear 2, yaklaşık 40.000 $’a mal olacak. Güneş panellerinin yardımıyla 500 mil menzile sahip olması gerekiyordu, ancak şirket henüz aracın diğer ayrıntılarını açıklamadı veya tam görüntülerini göstermedi.

Her iki EV’nin konsepti aynıdır. Otomobilin güneş panelleri güneşli bir günde 44 mile kadar menzil sağlayabilir, bu da görece kısa işe gidip gelen sürücülerin araçlarını nadiren şarj etmesi gerekebileceği anlamına gelir. Daha uzun mesafeler için, Lightyear 0 örneğinde olduğu gibi, araçlarda yaklaşık 400 mil ekstra menzil sağlayan pil paketleri bulunur. Buna çok kaygan aerodinamik profiller de yardımcı olur.

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!