Microsoft Paint, Windows Copilot sayesinde son on yılın en büyük güncellemesini alıyor

Sıradaki içerik:

Microsoft Paint, Windows Copilot sayesinde son on yılın en büyük güncellemesini alıyor

e
sv

LG, 2024 OLED TV’lerinden ATSC 3.0 4K tunerlerini çıkardı; sırada Samsung veya Sony olabilir

26 Eylül 2023 23:42

LG, 2020 yılında ATSC 3.0 tunerlerini TV’lerine getiren ilk şirketlerden biriydi ve sadece üç yıl sonra bunu bırakan ilk şirketlerden biri oldu. LG, 2024 OLED TV’lerinde yeni nesil (“NEXGEN”) ATSC 3.0 4K tunerlerin yer almayacağını doğruladı.

Bu bir teknoloji sorunu değil. Bu bir para sorunu. LG, Constellation Designs ile girdiği patent savaşını kaybetti ve bu da her bir ATSC 3.0 tuner için ödenecek telif ücretinin üç dolardan yedi doların biraz altına yükseldiği anlamına geliyor.

Bu, bin doların üzerindeki bir OLED TV için çok fazla para gibi görünmeyebilir. Ancak inceleme şansı bulduğumuz en iyi TV’lerden bazılarının arkasında olan LG, açıkça bunun çok fazla para olduğunu düşünüyor.

LG ATSC 3.0 hakkında ne diyor?

FlatpanelsHD.com’un haberine göre LG, ABD Federal İletişim Komisyonu’na yaptığı açıklamada, “bu zorlu ve belirsiz patent ortamı, LG’yi ABD için 2024 televizyon serisine ATSC 3.0 uyumluluğunu dahil etmeyi askıya alma gibi zor bir karar almaya zorladı” diyor. Buradaki anahtar kelime “askıya alma”. LG, FCC’nin araştırma yapmasını ve “bazı patent sahiplerinin eylemlerinin, gelişmiş teknolojilerin sürekli dağıtımını etkileyen riskler (savunulamaz maliyetler dahil) sunduğunu kabul etmesini” istiyor.

Patent ortamı LG’nin ATSC 3.0 konusunda ağırdan almasının bir nedeni olabilir: bu teknoloji en büyük satıcıları olan A veya C serisi TV’lerinde yer almıyor. Ancak ATSC’yi tamamen kaldırma kararı LG’nin elini kolunu bağlıyor gibi görünüyor. ABD’de televizyon yayıncılığı pek iyi durumda değil. Açık konuşmak gerekirse, yayın akışı öğle yemeğini yiyor – birleşik yayın ve kablolu izleme, geçen yıl ilk kez tüm izlemenin %50’sinin altına düştü. Ve ATSC’nin en önemli destekçilerinden birinin ATSC’yi desteklemeyi bırakması bir ültimatom gibi geliyor – burada güzel bir yayın endüstriniz var, onu kaybetmek yazık olur.

Diğer üreticilerin patent ücreti artışına nasıl tepki vereceğini görmek de ilginç olacak. Daha önce bildirdiğimiz gibi, MediaTek uygun fiyatlı TV firmaları için bir ATSC 3.0 sistemi tasarladı. Eğer bu şirketler ve Sony ve Samsung gibi diğer önde gelen üreticiler LG’nin yolundan giderek ATSC planlarını askıya alırlarsa, bu durum gelişmekte olan TV teknolojisine ciddi bir darbe vurabilir. Bu da muhtemelen bizim için kötü bir haber olacak çünkü yayıncıların kablolu yayının eski kötü günlerini geri getirmek için her zamankinden daha yaratıcı yollar aradıkları bir ortamda – Amazon’un Prime Video’da reklamsız yayın izlemek isteyenlerden ekstra ücret talep etme planları gibi – TV izleme pazarında daha fazla rekabete ihtiyacımız var, daha azına değil.

 

 

Daha fazla haber için;

Microsoft Paint, Windows Copilot sayesinde son on yılın en büyük güncellemesini alıyor

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!