Akıllı Telefonlar Güncel Telefonlar

Kötü niyetli Android uygulamaları reklamlara tıklamak için telefonları ele geçirdi

Android kullanıcıları, bazı uygulamaların kötü amaçlı reklamlara tıklamak için cihazlarının ele geçirilebileceği konusunda uyarıldı. Symantec’in yeni araştırması, siber suçluların kar elde etmek için mobil reklamlara otomatik tıklamak için uygulamalar kullandıklarını..

Kötü niyetli Android uygulamaları reklamlara tıklamak için telefonları ele geçirdi

Android kullanıcıları, bazı uygulamaların kötü amaçlı reklamlara tıklamak için cihazlarının ele geçirilebileceği konusunda uyarıldı.

Symantec’in yeni araştırması, siber suçluların kar elde etmek için mobil reklamlara otomatik tıklamak için uygulamalar kullandıklarını gösterdi.

Güvenlik şirketi tarafından iki ana suçlu tespit edildi; bu uygulamalar Play Store’da bir yıldan uzun süredir tespit edilmeden 1,5 milyondan fazla indirildi.

Ele geçirildi?

Bu kötü amaçlı uygulamalar tespit edildi, biri not defteri uygulaması olan (Idea Note: OCR Text Scanner, GTD, Color Notes), diğeri de fitness uygulaması (Beauty Fitness:daily workout, best HIIT coach) olan Idea Master adlı geliştiriciden geliyor.

Symantec’in araştırmacıları, uygulamaların, genellikle mobil cihazın ekran alanının normal görüntülenebilir alanının ötesine stratejik olarak yerleştirilen gömülü reklamları kullandığını buldu. Bu daha sonra gizli bir şekilde suçlular için gelir getiren otomatik bir reklam tıklama işlemi olarak devam etti.

  • Uygulamalardan etkilenen kullanıcılar, cihazlarının bataryasının normalden çok daha hızlı tükendiğini ve cihazın yavaşladığını görebilir.

Bazı kullanıcılar, reklam sitelerine yapılan sık ziyaretler nedeniyle, potansiyel olarak beklenenden yüksek faturalara yol açması nedeniyle mobil veri kullanımlarında bir artışa maruz kaldı.

Symantec, iki uygulamanın Play Store’da hala mevcut olduğunu ve her iki programı da indirmiş olan kullanıcıları hemen kaldırmaları gerektiğini söyledi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL