ChatGPT’nin Çevre Üzerinde Gerçekten Kötü Bir Etkisi Var

Sıradaki içerik:

ChatGPT’nin Çevre Üzerinde Gerçekten Kötü Bir Etkisi Var

e
sv

iPhone 15’in USB-C’ye geçişi bilgisayar kullanımını kolaylaştırmak için gizli bir potansiyele sahip olacak

12 Eylül 2023 03:48

Apple yarın, 12 Eylül Salı günü düzenleyeceği özel bir etkinlikte iPhone 15’i tanıtacak ve söylentiler ve tedarik zinciri kaynakları sayesinde – ama bu kez Avrupa Birliği düzenleyicileri sayesinde – bizi nelerin beklediği hakkında zaten çok şey biliyoruz. Bu son kaynak, Apple’ın 2012’de iPhone 5 ile tanıttığı Lightning bağlantı noktasının yerine en yeni iPhone’un bir USB-C bağlantı noktasına sahip olacağını kuvvetle öne sürüyor.

Yeni bir iPhone’da görmeyi beklediğimiz tek şey bu değil, ancak potansiyel olarak kilidini açtığı şey nedeniyle en önemli değişiklik olabilir. Bu durum özellikle her ikisinin de USB-C ile aynı bağlantıyı kullanan ancak veri, görüntü, güç ve daha fazlası için giriş ve çıkış seçenekleri açısından pek çok ek özellik ekleyen bir Thunderbolt bağlantı noktasına sahip olması beklenen iPhone 15 Pro ve Pro Max içinde geçerlidir.

iPhone’un daha fazla donanımsal giriş ve çıkış özelliğine sahip olması, kullanıcıların genel bilgisayar yaşamlarında nasıl bir rol üstleneceği konusunda sonuçlar doğuracak. Samsung ve Motorola gibi rakipler, akıllı telefonların kullanıcılar için alışkın olduklarından daha fazlasını nasıl yapabilecekleri konusunda kendi cihazlarının birçok neslini yineleyerek geçirdiler; örneğin Samsung’un DeX’i, ilk tanıtıldığında biraz garip bir yavru iken, şaşırtıcı derecede yetkin bir masaüstü ikamesi haline geldi. Söylentiler doğru çıkarsa Android’in de Pixel 8 için kendi yerel masaüstü moduna kavuşma ihtimali var.

Apple, iPadOS’un bile uygun bir masaüstü bilgisayar ortamının yerini alabileceğini göstermek için yapması gerekeni henüz yapmadı, ancak iPhone’u bu konuda dönüştürücü bir cihaz haline getirmek için çok fazla potansiyele sahip. Bilgisayarınızı nereye giderseniz gidin yanınızda götürebileceğiniz, ekranlar ve giriş aygıtları gibi aksesuarlara takarak istediğiniz her yerde çalışabileceğiniz, cebe sığabilen ince istemci modeli fikri uzun zamandır var. Ancak en yeni Thunderbolt özelliklerine sahip tam özellikli bir USB-C bağlantı noktasına sahip bir iPhone 15’in bunu gerçekten gerçekleştirmesi için hiçbir teknik engel yok.

Şu anda iPhone’lar harici bir ekrana bağlandıklarında yapabilecekleri açısından son derece sınırlı. Temel olarak ya cihazınızın ekranını yansıtabilirsiniz ki bu da daha büyük tuvaller için hiç de optimize edilmemiş bir deneyim sunar ya da bir geliştirici tarafından uygulandığında, arayüzün geri kalanını karışımın dışında bırakırken bir TV veya monitörden en iyi şekilde yararlanan bir çözünürlük ve en boy oranında video çıkışı sağlayabilirsiniz.

Bir ekrana bağlandığında iPadOS (ya da ideal olarak, ama benim açımdan kesinlikle temenni değil – macOS) gibi bir şey yansıtabilen bir iPhone, gündelik bilgisayar kullanımı ve bilgi işgücünün büyük kısmının iş görevleri de dahil olmak üzere nüfusun muhtemelen önemli bir kısmı için bir dizüstü bilgisayarın yerini alabilir. Zaten iPhone’un işlemcileri şu anda Mac’lerde kullanılan işlemcilerin temelini oluşturuyor ve e-postaları yanıtlamak, web’de gezinmek, video izlemek ve hatta fotoğraf düzenlemek gibi işler için gereken performans söz konusu olduğunda kesinlikle güçlü değiller.

Tüm temeller mevcut ve iPadOS zaten neredeyse aynı donanım üzerinde gerekenlerin çoğunu yapıyor. Apple elbette böyle bir şey yaparsa Mac söz konusu olduğunda kendi pazarının bir kısmını kaybedebilir, ancak şirket, insanların cihazlarıyla yaşama biçiminde bir model değişikliğine öncülük etme fırsatını gördüğünde diğer kategorilerdeki kendi satışlarını muhtemelen düşürmekten kaçınmadı.

Apple yarın USB-C konektörlü bir iPhone duyuracak, bu neredeyse kesin; henüz bilmediğimiz şey, bunun sadece biraz yeniden paketlenmiş önceki hikayenin aynısı mı olacağı yoksa Apple’ın “akıllı telefon” kelimesini duyduğumuzda aklımıza gelen şeyde liderliği ele geçirmesi için yeni bir fırsatın başlangıcı mı olacağı. Şahsen, bu yıl için bir masaüstü modunun söz konusu olduğunu düşünmüyorum, ancak bunun gelecekteki bir lansman için üzerinde çalışılan bir şey olmasını umuyorum.

 

 Daha fazla bülten için;

Dikkat edin ! Bu Sinsi Microsoft Teams Kimlik Avı Saldırısı Bilgisayarınıza Bulaşabilir

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!