TikTok’un yenilenen içerik oluşturucu fonu ABD’nin ötesinde Brezilya, Almanya, Kore ve daha fazlasına yayılıyor

Sıradaki içerik:

TikTok’un yenilenen içerik oluşturucu fonu ABD’nin ötesinde Brezilya, Almanya, Kore ve daha fazlasına yayılıyor

e
sv

iPhone 15 akıllı telefon fotoğrafçılığındaki en önemli savaş alanının nitelik olduğunu kanıtlıyor

14 Eylül 2023 04:28

Apple’ın iPhone 15 ve 15 Pro serileri Salı günü piyasaya sürüldü ve her ikisi de sahip oldukları kamera sistemlerinde büyük iyileştirmeler içeriyor. Apple, muhtemelen cihazların diğer yönlerindeki değişikliklerin yıldan yıla nispeten mütevazı olması nedeniyle, ana para kazandırıcılarının son birkaç yinelemesinde fotoğrafçılığa çok fazla odaklanıyor.

Hem iPhone 15 hem de üst seviye 15 Pro serisindeki kameraların her ikisi de beklendiği gibi bu yıl daha iyi hale geldi, ancak Apple ayrıca tüm kamera üreticilerinin gelecekte daha da fazla odaklanmasını beklediğim başka bir eğilimi vurgulayan yeni özellikler ve seçenekler de sundu: fotoğrafik karakter.

Artık büyük üreticilerin kötü fotoğraf çeken amiral gemisi akıllı telefonları yok ve orta sınıf telefonlar arasında bile yüksek kaliteli kameralar giderek daha fazla önem kazanıyor. O halde farklılaşma, yanal hareketlerde ve yaratıcılıkta yatıyor. Kullanıcıların en azından kendilerine özgü bir görünüm oluşturabilmelerini sağlayabilmek ise her zamankinden daha önemlidir.

Bu yılki iPhone serisinde yeni olan, 15 Pro’daki ana kamera için 24 mm, 28 mm ve 35 mm eşdeğerleri arasından seçim yaparak varsayılan bir odak uzaklığı ayarlayabilme özelliği. Fotoğrafçılar, genel kullanım ve sokak fotoğrafçılığına yönelik sabit lensli kameralar için en sık tercih edilen odak uzunlukları olarak bunları tanıyacaklardır. Bunlar oldukça geniş açılı bir görüşten, tipik olarak basılı foto muhabirliği ve belgesel çekimi ile ilişkilendirilen daha dar bir odak uzaklığına kadar uzanıyor.

Bunları varsayılan olarak ayarlayabilme özelliği, Apple’ın yerleşik Kamera uygulaması için şirketin en iyi “standart varsayılanlar” olarak seçtiklerinden uzaklaşmayı mümkün kılmak için attığı bir başka adım.

Halihazırda, çektiğiniz her şeye anında görsel bir efekt uygulamak için kontrast ve renk gibi şeyleri değiştirerek kendi fotoğraf stilinizi oluşturabilir ve kameranın varsayılan olarak, olaydan sonra çok daha fazla düzenleme esnekliği sağlayan bir RAW formatına sahip olmasını da seçebilirsiniz. Bu yıl yeni olarak, fotoğrafları Apple’ın varsayılan HEIF yüksek verimli formatında, ancak sensörün yakalayabildiği maksimum 48 MP çözünürlükte çekme seçeneği de var.

Varsayılan bir odak uzaklığı seçeneği fazla bir şey gibi görünmeyebilir, ancak çekiminizin çerçevesini değiştirmek karakteri hakkında çok şey değiştirir – kontrast ve doygunluk gibi şeylerle uğraşmaktan daha az belirgin bir şekilde, ancak aslında fotoğraflarınıza başkalarının zaman içinde tanımlayabileceği ve sizinle ilişkilendirebileceği ölçülmesi zor bir “kalite” kazandırma potansiyeline sahiptir.

Birçok insan için fotoğraflar, geriye dönüp hatırlamak istedikleri bir anı saklama yoludur, ancak hafızanın kalitesi durağan olmadığı gibi kişilik ve bakış açısıyla da nötr veya renksiz değildir. Fotoğraf çekimine bireysellik ve tanımlanabilir bir karakter katmayı mümkün kılmak, akıllı telefon kamera sistemleri için sadece sahip olunması gereken bir özellik değil; farklılaşmanın büyük bir kısmının gerçekleşeceği ve diğer teknik ve performans sorunlarının çoğunun uzun süredir çözüldüğü bir pazarda en büyük satış noktası haline gelebileceği yerdir.

 

Daha fazla bülten için; 

Apple En Büyük iCloud Saklama Alanı Katmanlarını Tanıttı

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!