Papara, uygulama içi ‘Sohbet’ özelliğini duyurdu

Sıradaki içerik:

Papara, uygulama içi ‘Sohbet’ özelliğini duyurdu

e
sv

Intel Core i5-14600K sızıntısı, heyecanlanmaya değer orta sınıf bir CPU’ya işaret ediyor

03 Ekim 2023 00:45

Intel’in Core i5-14600K modeli, Raptor Lake Refresh için gelecek masaüstü CPU’sunun hala umut verici göründüğünü gösteren bir sızıntıda ortaya çıktı.

Tom’s Hardware, 14600K’nın benchmark sonuçlarını X’te (eski adıyla Twitter) Benchleaks adlı, adından da anlaşılacağı üzere çok sayıda benchmark sızıntısı yayınlayan bir hesap tarafından paylaşıldı.
Intel CPU tarafından kaydedilen Geekbench 6 sonucu, tek çekirdek performansı için 2.819 ve çok çekirdek için 16.666’dan oluşuyor.
Tom’s’un belirttiği gibi, mevcut Core i5-13600K ile karşılaştırıldığında, bu 14600K’yı tek çekirdekte neredeyse %6, çok çekirdekte ise %11 daha hızlı hale getiriyor.
İşlemcinin 14 çekirdek ve 20 iş parçacığına sahip olduğu (selefi gibi) ve 5.3GHz’in biraz altında bir üst hız olduğu gösterilerek burada bazı özelliklere de bir göz atıyoruz.

Analiz: Söylentiler hizalanıyor
Bu noktada 14600K sızıntıları ile örtüşen birkaç şey var. Yeni başlayanlar için, 5.3GHz’lik bu artış, 13600K için 5.1GHz (performans çekirdekleri için en yüksek artış) ile karşılaştırıldığında, 200MHz daha hızlıdır. Söylentilere göre Raptor Lake Refresh işlemcilerin çoğunda artış bu şekilde olacak (bazıları bundan biraz farklı olabilir, ancak çoğu 200MHz’lik bir artışa ulaşacaktır).

Oldukça yeni bir başka sızıntı, 14600K’nın 13600K’dan %5 ve %17 (tek ve çok çekirdekli için) daha hızlı olacağını gösteren Geekbench skorları sağladı, bu nedenle burada gördüğümüz şey – yaklaşık %6 ve %11 – yine hemen hemen aynı top sahasında. (Buradaki çoklu çekirdek tahmini biraz daha mütevazı ve muhtemelen biraz daha gerçekçi olduğunu düşünüyoruz).

Bu hala piyasaya sürülmeden önceki silikon olduğundan, saatlerin daha yüksek olma ihtimali var – ancak şu anda piyasaya sürülmeye çok yakınız, muhtemelen son mühendislik örneklerine bakıyoruz. Ayrıca, belirtildiği gibi, bu noktada yaygın olarak söylenen artış 200MHz’dir.

Yine de bu sızıntı ve diğerleri 14600K’nın Raptor Lake Refresh ailesinden izlenmesi gereken bir model olduğuna işaret ediyor, özellikle de incelememizde en iyi günlük CPU olarak adlandırdığımız işlemcinin halefi olduğu için.

Göz önünde bulundurulması gereken diğer çip 14700K, ancak ne yazık ki, bu geç aşamada Intel’in 14. nesil masaüstü serisinin başka yerlerinde uyandırılan heyecanın çok azı var. (Her ne kadar hız aşırtma potansiyeli kulaktan kulağa yayılan bir diğer önemli nokta olsa da).

Genel hava hala belirsizlik ve yeni nesil CPU serisinin mevcut Raptor Lake CPU’lara göre nispeten mütevazı bir adım olması, ancak belirtildiği gibi birkaç potansiyel istisna ile devam ediyor. İşin iyi yanı, bu istisnaların, bankayı batırmayacak sağlam performanslı çipler söz konusu olduğunda en önemli bölgede yer almasıdır. (Intel’in fiyat artışlarıyla bu olası önemli noktaların değer teklifini düşürmediğini varsayarsak).

 

 

Daha fazla haber için;

Cloudflare güvenlik korumaları şaşırtıcı derecede basit bir şekilde atlatılabilir

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!