Haftanın en çok satan TV’si: Hafta 22

Sıradaki içerik:

Haftanın en çok satan TV’si: Hafta 22

e
sv

Instagram’da Nasıl Repost Edilir?

01 Haziran 2020 19:14

İzin aldığınızdan emin olun!

Repost, bir kullanıcının içeriğini kendi hesabınızda yeniden paylaşmak anlamına geliyor. Sosyal medyada başka bir kullanıcının içeriğini paylaşmak çok alışıldık bir durum ancak konu Instagram’sa işler biraz karmaşıklaşıyor.

Uygulamanın içinde kendine has bir repost seçeneği yok ve başka bir kullanıcının içeriğini paylaşırken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç konu var.

Instagram, diğer sosyal medya araçlarından biraz daha farklı. Paylaşılan içerik, daha kullanıcıya özgü, fotoğrafın ve paylaştığı içeriğin üzerinde ciddi ve profesyonel bir çalışma gerçekleşmiş olması çok yüksek ihtimal. Facebook ya da twitter’da daha çok fikirlerimizi paylaşıyoruz ve uygulamaların kendilerine has repost seçenekleri var. Herhangi bir paylaşım repost edildiğinde, kime ait olduğu da otomatik olarak görünüyor ve o kişiye de bir bildirim gidiyor, yani her şey göz göre göre oluyor, repost edilebileceğini bile bile içerik oluşturuyor kullanıcılar, hatta bazen tek amaç yazılıp çizilenin daha çok repost edilerek daha çok kitlelere ulaşması bile olabiliyor – özellikle twitter’da.

Instagram ise daha görsel, daha özel ve daha profesyonel amaçlarla kullanılıyor. Peki nelere dikkat edelim, nasıl yapalım?

1: Mutlaka repost etmeden önce izin alın.

Bu olmazsa olmaz bir kural. Instagram’ın Topluluk Kuralları’nda bir içeriği repost etmenin telif hakkı sorunu doğurabileceği, bu sebeple repost yapmak istediğimiz içeriğin sahibi ile mutlaka irtibata geçmemizin gerekliliği açıkça belirtilmiş.

Bu izni yazılı olarak bulundurmak konusunda da bizi uyarmış Instagram.

2: Repost uygulaması indirin.

Instagram’da repost yapabilmek için başka bir uygulama indirmemiz gerekiyor. En popüler uygulamalar İos’ta Repost+, Android’de Regram Posts ancak siz hangisini tercih ederseniz onu kullanın.

Uygulamayı yükledikten ve repost yapmak istediğiniz içeriğin sahibinden izin aldıktan sonra Instagram’ı açın ve repost etmek istediğiniz post’un üzerine gelin. İos’da “…” ikonuna basın ve “Paylaş” seçeneğine tıklayın, daha sonra “Linki Kopyala”ya basın. Android kullanıcısı iseniz URL’yi kopyala”ya basın.

3. Instagram’da Repost Keyfi

Artık o postun linkini aldınız, şimdi indirdiğiniz repost uygulamasına geçin. İstediğiniz içerik orada otomatik olarak görünecek (çoğu uygulama URL’sini kopyaladığınız içeriği direkt olarak görüyor ve kendi alanına yapıştırıyor.) Eğer görünmediyse uygun yere kopyaladığınız linki yapıştırın.

Uygulama size repost ettiğiniz hesabın adının damgasını nereye koymak istediğinizi soracak, bunu seçebilirsiniz. Görselin yanısıra metin kısmı da sizin için önemli ise ve onu da repost etmek istiyorsanız, bunu da eklemeniz için seçenek çıkacak.

Bu seçimleri yaptıktan sonra kendinizi yeniden Instagram’da bulacaksınız, yapılacak çok az şey kaldı. Post olarak paylaşmanız için bir iki tuşa daha tamam demeniz yeterli. Paylaşmadan önce bir bakın; bu içeriği hikaye olarak da paylaşabilirsiniz ve üzerinde farklı filtreler kullanabilirsiniz. Ancak iş telif hakları konusuna gelince, bize soracak olursanız görseli olduğu gibi bırakın deriz.

4: Başkasının post’unu kendi hikayenizde nasıl paylaşırsınız?

İşte bu şükür ki çok daha kolay, ekstra bir uygulama gerektirmiyor. Beğendiğiniz postun altındaki ok işaretine basın, hikayene gönderi ekle seçeneğine basın ve nasıl paylaşmak istiyorsanız öyle paylaşın, isterseniz müzik bile ekleyebilirsiniz.

Unutmayın ki kullanıcının hesabı gizli ise postlarını hiçbir şekilde paylaşamazsınız. Kendi paylaşımlarınızın yeniden paylaşımlara açık olmasını istiyorsanız da kendi profilinizde ayarlar > gizlilik > hikayede yeniden paylaşmaya izin ver şeklinde açabilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!