Yazılım

Instagram, Yaşınızı Doğrulayabilen Bir AI Yüz Tarama Aracını Test Ediyor

Aynı zamanda sosyal kupon denilen bir tekniği deniyor. Instagram, takipçilerden yaşınız için kefil olmalarını istemek ve hatta bir video selfie aracılığıyla yaşınızı tahmin edebilen AI kullanmak da dahil olmak üzere..

Instagram, Yaşınızı Doğrulayabilen Bir AI Yüz Tarama Aracını Test Ediyor

Aynı zamanda sosyal kupon denilen bir tekniği deniyor.

Instagram, takipçilerden yaşınız için kefil olmalarını istemek ve hatta bir video selfie aracılığıyla yaşınızı tahmin edebilen AI kullanmak da dahil olmak üzere yeni yaş doğrulama yöntemlerini test ediyor. Kullanıcıların en az 13 yaşında olmasını sağlamak ve “gençlerin ve yetişkinlerin kendi yaş grupları için doğru deneyimi yaşamalarını sağlamak” için yapılan çalışmaların bir parçası.

“Sosyal kupon” sistemi için Instagram, kullanıcının üç ortak takipçisinden yaşlarını doğrulamasını ister. Bu takipçilerin en az 18 yaşında olması ve talebe yanıt vermeleri için üç günleri olmalıdır. Kullanıcılar yine de kimlik kartlarının resimleriyle yaşlarını doğrulayabilirler.

AI kısmı, Meta’nın sahibi olduğu Instagram’ın daha sonra Yoti adlı bir şirketle paylaştığı bir video selfie çekmenizi gerektirir (Yoti’ye başka herhangi bir bilgi sağlamaz diyor). Instagram blog yazısında “Yoti’nin teknolojisi, yüz özelliklerinize ve bizimle paylaştığı paylaşımlara göre yaşınızı tahmin ediyor. Meta ve Yoti daha sonra resmi siler. Teknoloji kimliğinizi tanıyamaz, yalnızca yaşınızdır” diyor.

Bu güvencelere rağmen, sistem tartışmalı olmaya mahkumdur. Kullanıcılar, başlangıçta verileriyle hem Facebook’a hem de Instagram’a güvenmezler. Bunun da ötesinde, Yoti’nin yaş tanıma AI’sı cinsiyetinize, yaş aralığınıza ve cilt tonunuza bağlı olarak daha yüksek hatalara sahiptir.

YouTube Demosuna buradan ulaşabilirsiniz.

Yoti’nin kurucu ortağı Robin Tombs, geçen yıl Wired’e verdiği demeçte, Yoti’nin sistemi, “yüz binlerce” resim üzerinde eğitildikten sonra derin öğrenmeyi kullanarak yaşı tespit etmek için İngiltere ve Alman hükümetleri tarafından zaten kullanılıyor. Diğer sinir ağları gibi, nasıl çalıştığı biraz kara kutu gibi. Bu yüzden şirket bile tam olarak hangi yüz özelliklerini kullandığını bilmiyor. Yoti’nin genç kullanıcılara makyaj uyguladığı bir YouTube demosu (yukarıda) var.

Yoti’nin yaş tahminini kendiniz deneyebilirsiniz. Genel olarak, koyu tenli kadın yüzlerinde kullanıldığında en az doğru (artı veya eksi 3,97 yıl) ve açık tenli erkek yüzlerinde en doğru (2,38 yıl) olur.

Instagram, “gençlerin Facebook Dating’e erişmesini önlemek, yetişkinlerin gençlere mesaj göndermesini engellemek ve gençlerin örneğin kısıtlı reklam içeriği almasına yardımcı olmak” için insanların yaşlarını anlamak için AI kullanmayı hedeflediğini söylüyor. Görünüşe göre bu sadece bir başlangıç ​​ve şirket, “teknolojilerimizde yaygın olarak” kullanımını genişletmeyi planladığını söyledi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

error: Content is protected !!

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL