Omegle kapanıyor

Sıradaki içerik:

Omegle kapanıyor

e
sv

İçerik oluşturucuların TikTok’un yeni para kazanma programı hakkında karışık duyguları var

09 Kasım 2023 15:59

TikTok, içerik oluşturuculara ödeme yapma sistemini yeniliyor. Platform, kullanıcıları bir dakikadan uzun videolar yapmaya teşvik eden yeni Yaratıcılık Programı ile içerik oluşturucuların daha önce TikTok’ta kazandıklarının 20 katından fazlasını kazanabileceklerini tahmin ediyor. Bu, daha konuşkan TikTok kullanıcıları için harika bir haber, ancak diğer içerik oluşturucular için TikTok’un ödemeleri başlangıçta hiç bu kadar yararlı olmamıştı. 16 Aralık’tan itibaren ABD, Birleşik Krallık, Fransa ve Almanya’daki içerik oluşturucular, mevcut İçerik Oluşturucu Fonu yerine TikTok’un Yaratıcılık Programına aktarılacak. Kafa karıştırıcı derecede benzer isimlere rağmen, iki program farklıdır. Eski 1 milyar ABD doları tutarındaki İçerik Oluşturucu Fonu kapsamında, uygun içerik oluşturucular, videolarının izlenme sayısıyla orantılı olarak ödeme alacaktı. Ancak platform hızla 1 milyar dolarlık fonu aştı; bu, içerik oluşturucuların milyonlarca izlenen bir video yayınlayabileceği, ancak bir kahve almaya yetecek kadar para alabileceği anlamına geliyor. 1 milyar dolar akıl almaz bir miktar gibi görünse de, reklam gelirini paylaşan YouTube, içerik oluşturuculara üç yılda 30 milyar dolar ödedi.

İçerik Oluşturucu Fonu ödemelerinin ne kadar ihmal edilebilir olduğu göz önüne alındığında, TikTok yeni bir fikre yöneldi: Yaratıcılık Programı. İki strateji arasındaki en büyük fark, Yaratıcılık Programının kullanıcıların içerikten yalnızca bir dakikadan daha uzun süre para kazanmasına izin vermesidir. Swell Entertainment’ın yaratıcısı Amanda Golka, “Uzun soluklu bir insan olarak cüzdanımı olumlu etkiledi” dedi. Golka’nın birincil platformu, medya ve kültür hakkında uzun yorum videoları yayınladığı YouTube’dur. Ancak TikTok’ta kısa kliplere yönelen bazı içerik oluşturucuların videolarını karışık sonuçlar elde edecek şekilde uzatmaya çalıştıklarını fark etti. İnsanların hayatlarından hikayeleri paylaştığı hikaye zamanı tarzı TikTok’lara atıfta bulunarak, “Hikaye zamanlarında daha fazla dolguya yol açtığını fark ettim” dedi. Bu ona birkaç yıl önce YouTube’da yaşanan benzer bir olguyu hatırlatıyor; içerik oluşturucular YouTube’un algoritmasının daha uzun içeriğe öncelik verdiğini fark etti ve elbette daha uzun videolar yapmaya başladılar. Bazılarımız “Glee”nin en rahatsız edici anlarını anlatan bir saatlik videoyu memnuniyetle izlese de, tüm içerik oluşturucular izleyicileri eğlendirme yeteneğinden ödün vermeden daha uzun videolara geçiş yapamaz.

“Etkileyiciler için Glassdoor” FYPM’nin CEO’su Lindsey Lee Lugrin, Instagram takipçilerine TikTok’un para kazanma değişikliklerine tepkileri hakkında bir anket yaptı. Ve yaptığı ankette, daha uzun videolara sahip bazı içerik oluşturucuların Yaratıcılık Programında İçerik Oluşturucu Fonu’ndan 10 kat daha fazla para kazandıklarını bildirdiklerini söyledi. Bazıları ise TikTok üzerinden doğrudan para kazanmayı çok uzun zaman önce bıraktıkları için yeni programı denemekten bile bıkmış durumdaydı. Bazıları programa katılma gereksinimlerinin çok yüksek olduğunu düşünüyordu; uygun olabilmek için bir TikToker’ın en az 18 yaşında olması ve son 30 gün içinde en az 10.000 takipçiye ve 100.000 görüntülemeye sahip olması gerekiyor. Yaratıcılık Programı’nın bir başka önemli sorunu da içerik oluşturucuların yalnızca telifsiz müzik içeren videolardan para kazanabilmesidir. TikTok trendleri genellikle Olivia Rodrigo’nun yeni albümünden Kate Bush’un nostaljik anlarına kadar telif hakkıyla korunan müzik etrafında dönüyor. Yani bu, bazı içerik oluşturucular için sınırlayıcı olabilir, ancak TikTok bunu muhtemelen platformun lisanslı müzik içermeyen videolardan daha fazla para kazanması nedeniyle yapıyor.

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!