‘Süper Platform’a dönüşen TV+, Exxen ile iş birliği yaptı

Sıradaki içerik:

‘Süper Platform’a dönüşen TV+, Exxen ile iş birliği yaptı

e
sv

Hugging Face, Salesforce ve Nvidia’nın da aralarında bulunduğu yatırımcılardan 235 milyon dolar topladı

25 Ağustos 2023 00:35

İlk olarak The Information tarafından bildirildiği ve daha sonra Salesforce CEO’su Marc Benioff tarafından X (eski adıyla Twitter) üzerinden doğrulandığı üzere, yapay zeka girişimi Hugging Face D Serisi finansman turunda 235 milyon dolar topladı. Google, Amazon, Nvidia, Intel, AMD, Qualcomm, IBM, Salesforce ve Sound Ventures’ın katıldığı bu dilim Hugging Face’e 4,5 milyar dolar değer biçiyor. Bu, girişimin Mayıs 2022’deki değerlemesinin iki katı ve bildirildiğine göre Hugging Face’in yıllık gelirinin 100 katından fazla, bu da yapay zeka ve gelişimini destekleyecek platformlar için muazzam bir ilgiyi yansıtıyor.

Hugging Face, yapay zeka kod havuzları, modeller ve veri kümeleri için GitHub benzeri bir merkezin yanı sıra yapay zeka destekli uygulamaların demosu için web uygulamaları da dahil olmak üzere bir dizi veri bilimi barındırma ve geliştirme aracı sunuyor. Ayrıca veri kümesi işleme ve modelleri değerlendirme gibi görevler için kütüphaneler ile hizmet olarak yazılım ve şirket içi dağıtımları destekleyen kurumsal bir hub sürümü de sunuyor.

Şirketin ücretli işlevleri arasında yapay zeka modellerini eğitme görevini otomatikleştirmeye yardımcı olan AutoTrain; geliştiricilerin temel altyapıyı yönetmeden modelleri barındırmasına olanak tanıyan Inference API; ve üretimdeki bir modelin verileri işleme hızını artırmak için tasarlanan Infinity yer alıyor.

“Yapay zeka, tüm yazılımları oluşturmanın yeni yoludur. Kurucu ortak ve CEO Clément Delangue TechCrunch’a e-posta yoluyla yaptığı açıklamada, on yılın en önemli paradigma değişimi olduğunu ve yazılım değişimine kıyasla, yeni yetenekler nedeniyle daha büyük ve yazılım yolu açtığı için daha hızlı olacağını söyledi. “Hugging Face bu değişimin gerçekleşmesini sağlayan açık bir platform olmayı amaçlıyor.”

Fransız bir girişimci olan Delangue, 2016 yılında Julien Chaumond ve Thomas Wolf ile birlikte Brooklyn merkezli Hugging Face’i kurdu. Üçlü başlangıçta gençleri hedefleyen bir chatbot uygulaması geliştirdi. Ancak uygulamanın arkasındaki algoritmayı açık kaynak haline getirdikten sonra Hugging Face, makine öğrenimi oluşturmak, test etmek ve dağıtmak için bir platform oluşturmaya odaklandı.

Şirketin bugün 10.000 müşterisi ve platformda 50.000’den fazla kuruluşu olduğunu iddia ediyor. Ve model merkezi 1 milyondan fazla depoya ev sahipliği yapıyor.

İşletmelerin yapay zekaya olan güçlü ve sürekli ilgisi de bu büyümeye katkıda bulunuyor. Bir HubSpot anketine göre, iş liderlerinin %43’ü 2023 yılı boyunca yapay zeka ve otomasyon araçlarına yaptıkları yatırımı arttırmayı planladıklarını söylerken, %31’i yapay zeka ve otomasyon araçlarının genel iş stratejileri için çok önemli olduğunu belirtiyor.

Hugging Face’in sunduklarının çoğu, yapay zeka modellerini üretime taşıma ve daha sonra bunları sürdürme ve izleme sürecini kolaylaştırmaya yönelik bir araç kategorisi olan MLOps’a giriyor. MLOps pazarı kendi başına önemli bir pazar ve bir rapora göre 2030 yılına kadar 16,61 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

Ancak Hugging Face başka alanlarla da ilgileniyor.

Hugging Face, 2021 yılında OpenAI’nin GPT-3’ü kadar güçlü, ancak herkesin kullanımına açık ve ücretsiz bir açık kaynak dil modeli üretmek için gönüllülerin yönettiği bir proje olan BigScience’ı başlattı. Bu proje, bir yıldan uzun bir süredir Hugging Face’in model merkezinde üzerinde çalışılabilen çok dilli bir model olan Bloom ile sonuçlandı.

Bloom, Hugging Face’in geliştirme kaynaklarına katkıda bulunduğu birkaç açık kaynak modelinden yalnızca biridir.

Hugging Face, kurumsal yazılım şirketi ServiceNow ile işbirliği yaparak StarCoder adlı ücretsiz bir kod üreten yapay zeka modeli yayınladı (bu hafta SafeCoder adlı bir devam modeli piyasaya sürüldü). Ayrıca girişim, OpenAI’nin viral yapay zeka destekli sohbet robotu ChatGPT’nin kendi ücretsiz versiyonunu Alman kar amacı gütmeyen LAION ile ortaklaşa kullanıma sundu.

Hugging Face’in ekip çalışmaları, bazıları stratejik yatırımcı olan büyük ölçekli bulut sağlayıcılarına kadar uzanıyor.

 

 

Hugging Face yakın zamanda Nvidia’nın DGX bilgi işlem platformu aracılığıyla bulut bilgi işlemine erişimi genişletmek için Nvidia ile çalıştı. Ürünlerini AWS müşterilerine genişletmek ve yeni nesil Bloom’u eğitmek için Amazon’un özel Trainium çiplerinden yararlanmak için Amazon ile bir ortaklığı da var. Ve Hugging Face, tarafından geliştirilen yapay zeka modellerini Azure üzerinden barındırılan ölçeklenebilir üretim çözümlerine dönüştürmenin bir yolu olan Azure’daki Hugging Face Uç Noktaları konusunda Microsoft ile işbirliği yaptı.

Delangue, bu son yatırımla Hugging Face’in araştırma, kurumsal ve yeni girişimler de dahil olmak üzere birçok alandaki destekleyici çabalarını “ikiye katlamayı” planladığını söylüyor. Şirketin 170 çalışanı var, ancak önümüzdeki aylarda yeni yetenekleri işe almayı planlıyor.

Hugging Face bugüne kadar toplam 395,2 milyon dolar toplayarak bu alandaki en iyi finanse edilen yapay zeka girişimleri arasında yer aldı. Önünde OpenAI (11,3 milyar dolar), Anthropic (1,6 milyar dolar), Inflection AI (1,5 milyar dolar), Cohere (435 milyon dolar) ve Adept (415 milyon dolar) bulunuyor.

 

Daha fazla haber için; 

Apple Watch 9 iPhone 15 İle Birlikte Piyasaya Sürülebilir

 

 

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!