Huawei, Türkiye’de yazılım ve inovasyona odaklandı

Türkiye’deki Ar-Ge çalışmalarının ticarileşmesindeki sıkıntıları ortadan kaldırmayı ve sanayide dönüşümü gerçekleştirmeyi amaçlayan Mimar ve Mühendisler Grubu’nun (MMG), düzenlediği “3. Ar-Ge & İnovasyon Zirvesi ve Sergisi” bugün İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde başladı.

Türkiye Ar-Ge merkezinde geliştirilen projeleri Fuar alanında sergileyen Huawei’nin Türkiye Ar-Ge Genel Müdürü Wu Lianqing sorularımızı yanıtladı.

HUAWEI Türkiye Ar-Ge Merkezi’nin odaklandığı ana konular nelerdir?

HUAWEI Türkiye Ar-Ge Merkezi, yazılım ve inovasyon üzerine odaklanmaktadır. Yerel ve uluslararası pazarların ihtiyaçlarına yönelik telekomünikasyon için ileri teknoloji ürünleri ve hizmetleri geliştiriyoruz. Günümüzde, HUAWEI Türkiye Ar-Ge Merkezi, 450’den fazla Türk çalışanı ve 170 milyon doları aşan yatırımları ile özellikle telekomünikasyon alanında fark yaratan projelerle sektörün en önemli inovasyon kurumları arasında yer alıyor.

HUAWEI Türkiye Ar-Ge Merkezi’nin öyküsü nedir?

HUAWEI Türkiye Merkez Ar-Ge Merkezi, 27 Şubat 2010 tarihinde açıldı. 2011 yılından itibaren Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan Ar-Ge lisansı almaya devam ediyoruz. Ardından, 2014 yılında CMMI DEV L3 sertifikası alarak yazılım kalite olgunluğumuzu geliştirmeye başladık. 2016 yılında CMMI L5 sertifikası alarak en yüksek olgunluk seviyesine ulaştık. Daha sonra 2017’de İstanbul OpenLab’ı piyasaya sunduk. Şimdi 2018’de, dikey endüstrilere daha çok odaklandık. HUAWEI’nin global gücü ile Türkiye ve diğer ülkelere değer katacak akıllı yazılım projeleri geliştirmeye devam ediyoruz.

Hangi segmentlerde yatırımlarınız var?

HUAWEI Türkiye Ar-Ge Merkezi, veri analizi, açık kaynaklı yazılım, gelir yönetimi, IPTV, bilgi motoru, yapay zeka, görüntü ve video işleme projeleri, Nesnelerin İnterneti (IoT), kablosuz ağ dahil olmak üzere çok çeşitli alanlarda çalışmaktadır. Ayrıca akademik düzeyde işbirlikleri ile dikkat çekmektedir. 450’den fazla mühendis istihdam eden Merkez, bugüne kadar 20’den fazla akademik kurumla işbirliği yaptı. Ülkemizde 170 milyon dolar yatırımla hayata geçirilen projeler, 27 ülkede 40’tan fazla müşteri tarafından devreye alındı. Her yıl doğrudan 30 milyon dolardan fazla yatırım yapıyoruz, bunun yanında Genel Müdürlük kaynaklarını kullanıyoruz, dolaylı olarak daha da fazla yatırım yapıyoruz. Davranış ve Hareket Analizi, Yüz ve Nesne Tanıma, AI Vakfı, Bilgi Motoru vb. gibi araştırma ve yenilik alanlarına yatırım yapmaya devam edeceğiz.

HUAWEI Türkiye Ar-Ge Merkezi’nde üretilen ana projeler nelerdir?

Yerel ve global pazarlara 4,5G ve e-LTE, Büyük Veri (Smartcare), CBS (Gelir Yönetimi), IPTV, Akıllı Şehir, Güvenli Şehir, IOC akıllı operasyon merkezi ürünleri sunuyoruz. Bilkent, Koç, Boğaziçi gibi en iyi üniversitelerle iş birliği yapmak ve Cloud Search, Bilgi Motoru, Reklam Değiştirme gibi TEYDEB projeleri üzerinde çalışıyoruz. Zaten tamamen bağlı akıllı dünyayı ön plana çıkarttığımız gibi, stratejimiz Smart City ve Safe City çözümlerine daha fazla odaklanıyor. 2017 yılında İstanbul OpenLab’ı Ar-Ge merkezinin doğrudan desteği ile başlattık. Stratejimiz ‘Platform + Ekosistem’ olacak. Sağlıklı bir ekosistem oluşturacağız ve tüm yerel ortakların Smart City çözümümüze dahil olmalarını sağlayacağız.

HUAWEI Türkiye Ar-Ge Merkezi’nde hangi sektörlere odaklanıyorsunuz?

HUAWEI Türkiye AR-GE Merkezi olarak, operatörlere odaklanıyoruz (Kablosuz, CNBG, IPTV, Smartcare) ve gelecekte Akıllı Şehir, Akıllı Ulaşım, Güvenli Şehir gibi dikey sektöre odaklanacağız. Teknoloji için, IOT platformları, büyük veri, 5G ve bulut üzerinde çalışıyoruz.

HUAWEI Türkiye Ar-Ge Merkezi, sadece Türkiye’ye değil, özellikle Avrupa ve Orta Doğu’daki dünyadaki büyük telekom operatörlerine de katkıda bulunmaktadır. Türk mühendislerin katılımıyla gerçekleştirilen bu projeler, HUAWEI Türkiye’deki mühendislik yeteneklerinin geliştirilmesinde önemli bir rol oynamakta ve dolayısıyla Türkiye’nin küresel ölçekte rekabet gücünü artırmaktadır.

HUAWEI’nin akıllı şehir stratejileri hakkında konuşabilir misiniz?

Akıllı Şehir projesi çok büyük ve ilgili tüm iş ortaklarının katılımına ihtiyaç duyuyor. HUAWEI Türkiye Ar-Ge Merkezi’nin stratejisi, platform için bir platform ve ekosistemin büyümesini teşvik etmektir. Cihaz-boru-bulut sinerjisiyle açık, esnek, güvenli bir BİT altyapı platformu oluşturmak istiyoruz. Ayrıca, ortak başarı ekosistemini gerçekleştirmek için küresel ortaklarla bir paylaşım inovasyonu, pazarlama ve hizmet kabiliyeti oluşturuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir