Apple yeni M3 MacBook Pro ile en iyi Mac rengini geri getirdi

Sıradaki içerik:

Apple yeni M3 MacBook Pro ile en iyi Mac rengini geri getirdi

e
sv

Huawei telefonlar Google uygulamalarını kötü amaçlı yazılım olarak işaretliyor

01 Kasım 2023 00:03

Çin yapımı bir dizi akıllı telefon, Google Android uygulamasının kötü amaçlı olduğunu ve derhal silinmesi gerektiğini iddia eden garip bir uyarı gösteriyor.

Raporlar, bazı Huawei, Honor ve Vivo akıllı telefon ve tabletlerin, Google uygulamasını “TrojanSMS-PA” olarak algılayan bir “Güvenlik tehdidi” uyarısı gösterdiğini iddia etti.

Uyarının ayrıntılarında, uygulamanın gizlice SMS mesajları gönderdiği ve kullanıcıya maddi zarar verebileceği belirtiliyor: Uyarıda, “Bu uygulamanın özel olarak SMS gönderdiği, kullanıcıları yetişkinlere yönelik içerikle ödeme yapmaya ikna ettiği, özel olarak uygulama indirdiği/yüklediği veya özel bilgileri çaldığı tespit edildi, bu da maddi hasara ve gizlilik sızıntısına neden olabilir” deniyor. “Hemen kaldırmanızı öneririz.”

 

Suçlu Huawei Optimizesi

İşleri daha da karmaşık hale getirmek için, uyarılar Çin yasağından önce üretilen cihazlarda görüntüleniyordu, bu nedenle uygulama telefonlara ve tabletlere önceden yüklenmiş olarak geliyordu ve yandan yüklenmemişti.

Google, BleepingComputer’a yaptığı açıklamada, uyarının Play Protect özelliği tarafından tetiklenmediğini ve kullanıcıların bu sorunu cihazları üretenlerle (yani Huawei, Vivo ve diğerleri) çözmeleri gerektiğini söyledi.

“Bu güvenlik bildirimi Google Play Protect tarafından tetiklenmedi ve Play Protect sertifikalı olmayan ve Google’ın temel uygulamalarını Play’den resmi olarak indirme erişimine sahip olmayan bir cihazdan kaynaklanıyor gibi görünüyor. Daha fazla bilgi için cihaz üreticisiyle iletişime geçmenizi öneririz,” dedi şirket sözcüsü.

“Google Play, Google’ın Android için temel uygulamalarını resmi olarak indirebileceğiniz tek uygulama mağazasıdır. Tüm Google uygulamaları, Google Play’deki diğer tüm uygulamalarla aynı titiz testlerden geçer. Bu testler uygulamaların güvenli, emniyetli ve Google’ın kalite standartlarını karşıladığından emin olmak için tasarlanmıştır.”

Daha ileri analizler, uyarının Huawei telefonlara özgü bir uygulama olan “Huawei Optimizer” tarafından yapıldığını göstermiştir. Diğer cihazların neden aynı uyarıyı gösterdiği henüz belli değil. Çinli üreticiler henüz haberle ilgili yorum yapmadı. Şu anda genel kanı, uyarının yanlış pozitif olduğu ve kullanıcılar Google uygulamasını doğrulanmamış kaynaklardan yan yüklemedikleri sürece, bunu güvenle göz ardı edebilecekleri yönünde.

 

Daha fazla bülten için; 

Video uygulaması Detail’in yeni özelliği iPhone’ları kullanarak çok kameralı podcast’ler kaydetmenize yardımcı oluyor

 

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!