HUAWEI AI çözümleri portföyünü ve AI stratejisini piyasaya sunuyor

Etkinlikte, HUAWEI Dönüşümlü Yönetim Kurulu Başkanı Eric Xu, HUAWEI’nin AI stratejisini ve AI çözümleri portföyünü duyurdu. HUAWEI’nin AI portföyü, yeni Ascend serisi, dünyanın ilk AI IP’si ve tam kapsamlı senaryolar için tasarlanmış çip serisi olan AI çiplerini içeriyor. Portföy ayrıca, Ascend çip yetenekleri üzerine inşa edilen yeni ürünleri ve bulut hizmetlerini de içeriyor. Tam-yığın AI portföyüyle HUAWEI, endüstri gelişimini yönlendirmek ve tamamen bağlı, akıllı bir dünya inşa etmeye yardımcı olmak için yaygın bir yapay zeka platformu sağlamayı amaçlıyor.

Gelecek değişiyor

HUAWEI, 2025 yılına gelindiğinde, dünyada 40 milyardan fazla kişisel akıllı cihaz olacağını ve cihaz kullanıcılarının yüzde 90’ının akıllı bir dijital asistana sahip olacağını tahmin ediyor. Veri kullanımı yüzde 86’ya ulaşacak ve AI hizmetleri, soluduğumuz hava kadar yaygın bulunacak. HUAWEI’ye göre AI, yeni bir genel amaçlı teknoloji haline gelecek ve yeryüzündeki tüm sanayi ve kuruluşları değiştirecek.

HUAWEI Dönüşümlü Yönetim Kurulu Başkanı Eric Xu yaptığı konuşmada, “HUAWEI’nin AI stratejisi, temel araştırma ve yetenek geliştirmeye yatırım yapmak, tam yığın, her senaryo için bir AI portföyü oluşturmak ve açık bir küresel ekosistem oluşturmak. HUAWEI’de, AI ile yönetim ve verimliliği iyileştirmenin yollarını araştırmaya devam edeceğiz. Telekom sektöründe, ağ O&M’yi daha verimli hale getirmek için SoftCOM AI’yi benimseyeceğiz. Tüketici pazarında HiAI, tüketici cihazlarımıza gerçek yapay zekayı getirerek, onları her zamankinden daha akıllı hale getirecek. HUAWEI EI genel bulut hizmetlerimiz ve FusionMind özel bulut çözümlerimiz, özellikle işletmeler ve hükümetler olmak üzere tüm kuruluşlar için bol ve uygun maliyetli bilgi işlem gücü sağlayacak ve AI’yı daha kolay kullanabilmelerine yardımcı olacak. Portföyümüz ayrıca bir AI hızlandırma kartı, AI sunucusu, AI cihazı ve diğer birçok ürünü de içeriyor” açıklamasını yaptı

HUAWEI’nin tam-yığın, tüm senaryolar için AI portföyü

Bol ve uygun maliyetli bilgi işlem gücü, entegre AI’yi mümkün kılıyor. HUAWEI’nin çözümleri harcanan watt başına en iyi TeraOPS performansını sağlayan tüm senaryoları hazırlıyor. Ascend serisi, veri merkezlerinde minimum enerji tüketimi veya maksimum bilgi işlem gücü olsun, her senaryoda watt başına mükemmel performans sunuyor. Birleşik mimarileri, AI uygulamalarını farklı senaryolarda dağıtmayı, taşımayı ve birbirine bağlamayı da kolaylaştırıyor.

Etkinlikte duyurulan Ascend 910 ve Ascend 310 yongaları, HUAWEI’nin önde gelen AI yeteneklerini çip seviyesinde (yığının alt tabakası) gerçekleştiriyor. Bu çipler, tüm endüstrilerde AI’nın benimsenmesini büyük ölçüde hızlandıracak.

Ascend yonga serisinden başka, HUAWEI’nin tam-yığın AI portföyü aşağıdakileri de içeriyor:

  • CANN (Yapay Sinir Ağları için Hesaplama Mimarisi): Bir çip operatörleri kütüphanesi ve yüksek oranda otomatikleştirilmiş operatörler geliştirme araç seti
  • MindSpore: Cihaz, kenar ve bulut için birleşik bir eğitim ve çıkarım çerçevesi (hem bağımsız hem de işbirlikçi)
  • Uygulama etkinleştirme: Tam pipeline hizmetleri (ModelArts), hiyerarşik API’ler ve önceden entegre edilmiş çözümler

Neden “tam-yığın” ve “tüm senaryolar”?

“Tam yığın”, HUAWEI teknolojisinin işlevselliğini ifade eder. HUAWEI’nin tam-yığın portföyü, yongaları, çip etkinliğini, eğitim ve çıkarım çerçevesini ve uygulama etkinliğini içerir.

“Tüm senaryolar” ile HUAWEI, herkese açık bulutlar, özel bulutlar, her türden uç cihaz hesaplaması, endüstriyel IoT cihazları ve tüketici cihazları dahil olmak üzere AI için farklı dağıtım senaryoları anlamına gelir.

Kapsayıcı AI’nın sağlanması, tam-senaryo AI portföyü geliştirmede HUAWEI’nin temel hedeflerinden biridir. HUAWEI, tüm paydaşlarla birlikte çalışarak AI’yı pratik bir gerçekliğe dönüştürmeye, her insan, her ev ve her kuruluş için kapsayıcı ve erişilebilir hale getirmeye hazırdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir