Microsoft Intel CPU Güvenlik Sorununu Düzeltiyor

Sıradaki içerik:

Microsoft Intel CPU Güvenlik Sorununu Düzeltiyor

e
sv

Hogwarts Legacy İnceleme Ve Oynanış

06 Mart 2023 08:21

Harry Potter serisi, dünya genelinde milyonlarca hayran kitlesine sahip olan bir fenomendir. Kitapları, filmleri ve oyunları ile adını tarihe kazıyan bu büyülü dünya, yeniden büyücülük evrenine şahit olacağımız bir oyun ile hayranlarıyla buluştu. Hogwarts Legacy oyunu, oyunculara Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’na adım atmalarına ve bu büyülü dünyayı keşfetmelerine olanak tanıyor. Peki, bu oyun gerçekten de beklenenleri karşılıyor mu? Hadi birlikte inceleyelim.

Hogwarts Legacy oyunu, oyunculara Hogwarts’ta geçen bir hikayeyi deneyimleme fırsatı sunuyor. Oyuncular, Hogwarts’ın farklı bölümlerinde maceralara atılabiliyor, büyü öğrenebiliyor, farklı karakterlerle etkileşime girebiliyor ve görevleri tamamlamak için ipuçları arayabiliyorlar. Oyunun görsel tasarımı, Hogwarts’ın atmosferini başarılı bir şekilde yansıtıyor ve detaylı karakter modelleri ile dikkat çekiyor. Bunun yanı sıra, oyunun müzikleri de Harry Potter serisinin unutulmaz melodilerini de içeriyor ve oyunculara tanıdık bir ortam sağlıyor. Ancak, oyunun bazı teknik sorunları ve sıkıcı yan görevleri, bazı oyuncular için keyifli bir deneyim olmasını engelleyebilir.

 

Başlangıç

Oyuna ilk olarak kendi özelleştirebildiğimiz ve Hogwarts’a 5. Sınıf olarak başlayacağımız karakterimiz ile hızlı bir başlangıç yapıyoruz. Daha sonrasında akıl hocamız diyeceğimiz Profesör Fig bizi Hogwarts’a götürmek için büyülü bir araba ile bize eşlik etmekte. İşte bu sahnelerin birinde gerçekten ince düşünülen ayrıntılardan birini Harry Potter fanı olarak yakalama fırsatı yakalıyoruz. Büyülü evrende Testral olarak adlandırılan bu canlılar sadece ölüm görmüş kişiler tarafından görülebilmekte. Bunu daha önceki Harry Potter film ve kitaplarından biliyoruz. Bizim bindiğimiz bu arabada arabayı çeken herhangi bir canlı görmememize rağmen bir sahne sonra ölümüne şahit olduğumuz George Osric’den sonra artık Testralleri görebiliyoruz. Gerçekten de bizi bu evrende olduğumuzu hissettiren bir detay.

 

 

HOGWARTS ve Hogsmeade

Hogwarts’a ilk geldiğimizde ise alıştığımızdan (Dumbledore) tamamen farklı bir okul müdürüyle karşılaşıyoruz. Dumbledore’un karakterini benimsemiş bazı oyuncular -ben de dahil- bu yeni müdürü itici bulabilirler. Sert ve dik başlı okul müdürü Profesör Black  bize hiç de sıcak bir misafirperverlik göstermiyor. Hikayenin ilerleyişi dışında Hogwarts her köşesinde bizlere çok farklı ayrıntılar sunmakta. Ortak odanızdan çıktığınızda etraf konuşan heykelleri, uçan hayaletleri görmek mümkün. Bunların dışında ilk öğrendiğimiz büyülerden olan Revelio büyüsü ile tüm Hogwarts’ı gezmiş olmama rağmen hala her köşede yeni bir farklılık keşfetmek beni şaşırttı. Astronomi kulesi ve botanik bahçesi ise gerçekten güzel ayrıntılarla dikkatimi çekti.  Bunları bir köşeye bırakırsak Hogwarts sürekli değişen ve adaptif yapıda bir mekan. Örneğin filmde hareketli merdivenler sizi her zaman (genellikle) doğru kata ulaştırabiliyor. Buna paralel olarak Hogwarts çok büyük ve görev aralarında gezip öğrenmem çok zamanımı aldı. Zaten görmek istediğim de bu büyülü dünyadan gelen birçok ayrıntıydı. Birkaç görev sonra Profesör Weasley bizi Hogsmeade’e gönderiyor. İhtiyacımız olan birkaç eşyayı almak için gönderildiğimiz bu köyde oyun bizi birçok mekanla tanıştırıyor. Örneğin uçmak için alabileceğimiz süpürgeleri satan dükkandan tutun da Ollivanders asa dükkanında bize ait bir asayı seçerken buluyoruz kendimizi. Bunun dışında birçok Potion ve bunları hazırlamamıza yardımcı olacak tarifleri alabildiğimiz, bazı Potionlar için özel bitkiler satan dükkanlar ve hatta filmde de geçen Three Broom Sticks isimli pub da bu köyde.

 

Büyüler

Katıldığımız derslerden büyüler öğrenebiliyoruz ve bunlar gerçekten de yaptığımız düellolarda, savaştığımız  karanlık büyücülerde ve hatta kendimize ait olan ihtiyaç odasını düzenlemede kullanabiliyoruz. Hogwarts Legacy’deki büyü listesi ise şu şekilde 20 büyüden oluşuyor:

 • Accio: Düşmanları ve nesneleri büyücüye doğru çeker.
 • Alohomora: Nesnelerin ve kapıların kilidini açar.
 • Arresto Momentum: Hareketleri durdurma
 • Avada Kedavra: Affedilmez büyülerin en kötüsü. Ölüm Büyüsü
 • Confringo: Nesneye veya düşmana ateş topu
 • Crucio: Affedilmez büyülerden işkence büyüsü
 • Descendo: Düşmanları yere vurur
 • Diffindo: Ayırma büyüsü. (Kesme)
 • Expelliarmus: Silahsızlandırma büyüsü.
 • Flipendo: Düşmanı geriye savuran bir büyü
 • Imperio:Affedilmez büyülerden biri olan ve düşmanı kendi safınıza çeken bir büyü
 • Incendio: Ateş büyüsü ama mesafesi nispeten daha kısa
 • Lumos/Nox: Asa ile ışık yapıp kapatabileceğimiz bir büyü
 • Patrificus Totalus: Düşmanları hareketsiz bırakarak stealth yaklaşmaya izin veren bir büyü
 • Protego: Büyülerden ve saldırılardan korunma sağlayan bir büyü
 • Revelio: Yakındaki gizli ve kullanılabilen nesleleri ortaya çıkaran bir büyü
 • Rictusempra: Rakipleri silahsızlandıran ve dikkatlerini dağıtan bir büyü
 • Riddikulus: Böcürtlere karşı onları şekil değiştirmeye zorlamak ve etkilerini kaybetmesini sağlayan bir büyü
 • Stupefy: Rakipleri sersemleten bir büyü
 • Wingardium Leviosa: Nesneleri ve düşmanları havaya kaldırmaya yarayan bir büyü

 

Daha önce belirttiğimiz gibi büyüler katıldığımız derslerden, arkadaşlarımızdan ve yetenek puanlarımızdan edinilebiliyor. Oyunu ilk duyduğumda hemen merak ettiğim Affedilmez Lanetler’in dahil olup olmadığıydı. Neyse ki kısa zamanda ve oyunda gördüğümüz üzere bunlar oyunda var. Avada Kedavra belki de en çok bilinen lanet. Düşmanlarımızı öldürmeye yarayan bu büyü ise oyunda, kitaplarında ve filmlerinde gördüğümüz gibi aynı yeşil renkte. Harry Potter evreninde bu büyünün kötü şöhrete sahip olmasının en büyük sebebi de belki Harry’nin ailesinin bu büyü ile öldürülmesi. Büyüleri kullanmak ilk başta kafa karıştırıcı gelebilir. Ama zamanla bazı büyüleri kombo yapıp kendi büyü setimize yerleştirdiğimiz de aslında akıcı bir deneyim elde ediyoruz. Üstelik kombolar ile gayet iyi hit rakamlarına ulaşabiliyoruz.

Eskilere Gitmek

Bilindiği üzere Harry Potter evreni filmlerinden sonra evrenin eski zamanlarını da anlattı. Örneğin Fantastik Canavarlar filmi Dumbledore’a odaklıydı. Hogwarts Legacy’de ise 100 yıl öncesine gidiyor, bildiğimiz karakterleri unutuyor ve birkaç soyadı tanıdık geldikçe aklımıza Potter evreni geliyor. Mesela okul müdürümüz Profesör Black, Sirius’un büyük-büyük dedesiymiş Özellikle dönemin kıyafetleri büyücülük evrenine uygun şekilde yapılmış. Ve oyunda Gear olarak adlandırdığımız bu ögeler bizlere çok farklı özellikler kazandırmakta. Mesela cübbeniz, şapkanız, eldiveniniz sizlerin atak veya savunma puanınıza katkı yapıyor. Bu Gear’lar genelde görevleri yaparken sandıklardan çıkıyor. Ya da Hogsmeade’de dükkandan satın alınabiliyor ayrıca bu köyde oldukça fazla zaman geçireceğinize eminiz. Farklı dükkanlar oyunun birçok noktasına serpiştirilmiş durumda. Açıkçası açık dünya oyunlar beni biraz bunaltmış durumda. Ama oyun içerisinde fazlasıyla hızlı seyehat noktaları var ve ulaşım için süpürge veya büyülü hayvanlar kullanabiliyoruz. Harita gerçekten büyük hiçbir şeyden geri kalmamışlar. Haritada bazı boşluklar var. Boşluklar derken görev içermeyen alanlardan bahsediyorum. Ama bunların da her birinde tehlikeli birkaç hayvanla karşılaşabiliyorsunuz.

Daha önce büyülerden bahsetmiştik. Bizler savaş sistemini aşırı sevdik. Karakterimiz gerçekten farklı şekillerde estetik şekilde size gelen büyülerden kaçınabiliyor. Ve yine aynı güzellikte counter-spell ile karşılık verebiliyoruz. Gerçekten bunun üstünde çok iyi durulmuş ki bu kadar iyi yapılmasa bazı dövüş sahneleri oyuncuları sıkabilirdi. Ayrıca karakterimiz Kadim Büyü denilen Ancient Magic’i görüp kullanabiliyor hikaye de bu yönde ilerliyor. Savaş sistemi genelde renklerle bağdaştırılmış. Şöyle ki düello ya da savaş yaptığınız kişi kalkan açabiliyor. Eğer kırmızı kalkanı var kırmızı renkte bulunan büyü ile kalkanını indirmeniz gerekmekte. Mesela Incendio büyüsüyle. Bundan sonra da sırasıyla alıştırmalarda öğrenilen kombolar ile rakibinizi alt etmeye çalışıyorsunuz. Eğer arka arkaya 10 kombo yaparsanız. Ancient Magic Meter‘ınız doluyor ve kadim büyünüzle çok çok yüksek hasarlar verebiliyorsunuz.

 

Konu karanlık tarafa gelince oyun yine elini bol tutmuş. Daha oyunun ilk başlarında söylentiler duyup klasik büyücülük evreninde duymaya alıştığımız  “dışarıda konuşmayalım bunları” gibi söylemlerle karşılaşıyoruz. Ve bir Goblin isyanına da tanıklık ediyoruz. Goblinler kitaplarda çok güçlü bir ırk ve kendilerine has bazı güçleri konusunda bizleri zaten bilgilendirmişti. Hogwarts Legacy’de de bu özellikleri görmemiz mümkün.

Değinmemiz gereken bir başka konu ise Quidditch’in ertelenmiş olması. Oyunun hemen başında okul müdürümüzün söylediği gibi bu sene için ertelenmiş, yani oyunda yok. Ama bunu oyunu oynarken bulduğumuz mektuplardan ve profesörlerimizden o kadar sitemli şekillerde duyuyoruz ki belki yapımcı Portkey burda kendine bi eleştiri yapıyor. Bizler Quidditch’in geleceğine inanıyoruz. Belki bir DLC ile ya da bir güncelleme ile görebiliriz. Ama bu biraz zaman alacak gibi duruyor.

 

 

Ve ayrıca müzikler konusuna gelirsek mükemmel bir atmosfer yaratmayı başarmışlar. Eski, nostaljik temaları çağrıştıran bu yeni müzik karışımı oyunun tüm ortamlarına taşınıyor. Bizler Hogwarts’ı keşfederken, öğrenmeyi, merakı ve macerayı teşvik ediyormuş gibi hissettiren sakin bir müzik duyuyoruz. Ayrıca Hogsmeade’e girdiğimizde neşeli bir melodi ile karşılanıyoruz ve Yasak Orman’a adım attığımızda atmosfer müziği biraz ürkütücü bir hale geliyor. Ancak bu Hogwarts Legacy’nin Harry Potter’ı tamamen unuttuğu anlamına gelmiyor. Örneğin ne zaman yeni bir sayfa toplasak (accio büyüsü ile bazı uçan sayfaları toplayıp xp kazanabiliyoruz), seviye atlasak ya da bir görevi tamamlasak  ikonik Harry Potter temasının birkaç önemli tınısını duyabiliyoruz

 

FPS Drop

Oyundaki bazı sorunlara gelecek olursak da Birinci Gün yaması olarak ifade edilen yani oyun çıktıktan çok kısa bir süre sonra yayınlanan bu güncellemede genel olarak lag, çökme ve stabilite gibi sorunlara odaklanılmış. İyi bir sistemimiz olmasına rağmen biz ve arkadaşlarımız oyunda hala FPS drop yaşamaktayız. Özellikle iç mekandan dış mekana koşarak ve hızlı geçişler yaparken şiddetli bir şekilde FPS sorunları olduğunu gördük. Oyunu 45+ saat oynamamıza rağmen herhangi bir çökme durumuyla da karşılaşmadık. Bazı giriş seviye pc sahibi Reddit kullanıcıları ise bu durumun oyunu oynayamayacakları seviyede deneyimlerini etkilediğini belirtiyor. Bu sorunun ve genel optimizasyon problemlerinin ilerideki yamalarda çözüleceğini ümit ediyoruz.

Sonuç olarak, Hogwarts Legacy oyunu özellikle Harry Potter hayranları için heyecan verici bir deneyim sunuyor. Oyunun detaylı dünyası, başarılı görsel ve müzik tasarımı, tanıdık karakterler( goblinler, mekanlar ve büyülü hayvanlar gibi) ve etkileyici büyü efektleri oyuncuları Harry Potter dünyasına çekmeyi başarıyor. Ancak, teknik sorunlar ve bazı sıkıcı yan görevler oyunun keyfini azaltabiliyor. Yine de, Harry Potter serisine hayran olanlar için oyunu denemek kesinlikle önerdiğimiz bir şey.

 • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!