Android 14, Evinize ve Kilit Ekranlarınıza Daha Fazla Kişiselleştirme Katacak

Sıradaki içerik:

Android 14, Evinize ve Kilit Ekranlarınıza Daha Fazla Kişiselleştirme Katacak

e
sv

Google’ın Yeniden Tasarlanan Home Uygulaması

11 Mayıs 2023 16:30

Yeni uygulama ayrıca iOS’ta Matter için destek ekler.

Akıllı ev cihazlarının ne kadar önemli hale geldiği göz önüne alındığında, Google’ın Ev uygulamasında ve Android kullanıcılarının bu cihazlarla nasıl etkileşimde bulunabileceği konusunda pek çok güncelleme yapması şaşırtıcı değil. En önemli güncelleme, hem Android hem de iOS için yukarıda belirtilen Google Home uygulamasına yöneliktir. Tamamen yeniden tasarlandı.

Uygulama geçen sonbahardan beri önizlemede ve Google, kullanıcı geri bildirimlerine dayanarak önemli ölçüde yinelediklerini söylüyor. Yeni tasarım, ekranın alt kısmında tanıdık beş sekmeli bir görünüm içeriyor: sık kullanılanlar, cihazlar, etkinlik, otomasyon ve ayarlar. Sık kullanılanlar sekmesi varsayılan görünümdür ve etkileşimli kutucukları en çok kullandığınız cihazlar, eylemler ve otomasyonlar için görünüme sabitlemenizi sağlar.

Örneğin, size otomatik olarak bir Nest kameradan bir görüntü gösterebilir, belirli ışıkları ayarlamanıza veya belirli bir odadaki sıcaklığı değiştirmenize olanak tanır. Cihazlarınızdan birinde oynatılan aktif bir video veya ses akışınız olduğunda da medya kontrollerini açacaktır. Ekranın üst kısmındaki bir çubuk ayrıca iklim, WiFi kontrolü, kameralar ve ışıklar gibi yaygın olarak kullanılan “alanları” gösterir. Bu, evinizdeki bu ayarları yapmaya hemen başlamanızı sağlar.

Cihazlar, tahmin edebileceğiniz gibi, bağladığınız her şeyi odaya göre düzenlenmiş olarak gösterir. Etkinlik sekmesi, termostatınızın zaman içindeki etkinliği veya kamera olayları gibi cihazlarınızda nelerin değiştiğini görmenizi sağlar. Ayrıca, bildirimleri tek bir yerde toplayan bir gelen kutusu da içerir. Özellikle kameralar burada performans açısından büyük bir gelişme gösteriyor. Google, yeni uygulamada size canlı bir yayın göstermek için kameraların yüzde 38 daha hızlı olduğunu ve kliplere erişmenin yüzde 29 daha hızlı olduğunu söylüyor.

Otomasyon sekmesi, birden çok cihazda çalışan rutinler oluşturmak için varsayılan noktadır ve bunları orada programlayabilir veya anında etkinleştirebilirsiniz. Son olarak, ihtiyacınız olan tüm kontrolleri basitleştirmek ve tek bir yerde toplamak için ayarlar sekmesi yeniden oluşturuldu. Google, eski deneyimi parçalanmış olarak nitelendirdi ve bu araçları merkezileştirmenin güncellemenin önemli bir parçası olduğunu söyledi.

Google’ın ayrıca Matt akıllı ev standardı desteğiyle ilgili bazı büyük haberleri var. En önemlisi, iOS için Google Home uygulamasının artık Matter desteği var. Yani iPhone’unuzdaki uygulamada Matter uyumlu cihazları ayarlayabilir ve yönetebilirsiniz. Google, bunun “önümüzdeki haftalarda” yayınlanacağını ve iOS 16.5 gerektireceğini söylüyor. Ayrıca Home uygulamasında 60’tan fazla uygulama için yeni denetleyiciler var ve bu, Home uygulamasında daha fazla cihazı kontrol etmeyi kolaylaştıracak.

Bu uygulama güncellemeleriyle birlikte, Google Home uygulaması nihayet Wear OS’ye geliyor; favorilerinizi bileğinizde görebilecek ve gerektiğinde ayarlamalar yapmak için odalarınız arasında gezinebileceksiniz. Ayrıca, Wear OS saatinizde az önce olanların animasyonlu bir önizlemesiyle birlikte kamera bildirimleri alırsınız. Böylece örneğin birinin az önce bir paket teslim ettiğini görebilirsiniz. Wear OS uygulaması 15 Mayıs’ta kullanıma sunulacak.

Ev uygulaması da tabletlerle daha iyi çalışacak şekilde güncelleniyor. Pixel Tablet’in çok yakında geleceği düşünülürse, bunu yapmak için akıllıca bir zaman. Doğal olarak, büyük ekrandan daha iyi yararlanacak ve hem yatay hem de dikey yönde çalışacaktır. Hem Pixel Tablet’e hem de Pixel akıllı telefonlara gelecek yeni bir “ana panel” de var. Bu, Ev uygulamasına bile girmeden kamera görüntüleme, termostat ayarlama veya ışıkları yakma gibi genel işlemleri yapmanıza olanak tanır. Ve Pixel Tablet yuvaya yerleştirildiğinde, bu Ana panele herkes erişebilir ve böylece evdeki her şeyi gerektiği gibi ayarlayabilir.

Google’ın eski Nest Cam cihazlarına sahip kişiler için de bazı iyi haberleri var. İlk nesil Nest Cam Indoor ve Nest Cam Outdoor nihayet eski Nest uygulamasından yeni Home uygulamasına geçebilecek. Bu, Temmuz ayında gerçekleşecek ve Home uygulamasının genel önizlemesini kullanıyor olmanız gerekecek. Google, aktarımın yaklaşık 10 dakika sürdüğünü ve ardından bu kameralardan gelen tüm verilerin ve yayınların, akıllı ev cihazlarınızın geri kalanıyla aynı uygulamada kullanılabileceğini söylüyor.

Google’da sıklıkla olduğu gibi, tüm bu güncellemeler için zaman çizelgesi değişir. Ancak en büyük değişiklik kolayca Home uygulamasının kendisine geliyor ve bu yarın kullanıma sunulacak. Bu “uygulamalarımı güncelle” düğmesini ezmeye hazırlanın.

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!