Gecikmelerin ardından X, hızı ve dağıtımı iyileştirmek için Topluluk Notları bilgi kontrollerini güncelliyor

Sıradaki içerik:

Gecikmelerin ardından X, hızı ve dağıtımı iyileştirmek için Topluluk Notları bilgi kontrollerini güncelliyor

e
sv

Google’ın yapay zeka destekli arama deneyimi artık görseller oluşturabiliyor, taslaklar yazabiliyor

12 Ekim 2023 23:42

Google’ın yapay zeka destekli arama özelliği SGE ( Arama Üretme Deneyimi) bugünden itibaren bazı yeni beceriler kazanıyor. Arama’da bir konuşma modu sunan yapay zeka özelliği, rakibi Bing’in OpenAI’nin DALLE-E 3’ünü desteklemesine benzer şekilde, artık doğrudan SGE’deki istemleri kullanarak görüntüler oluşturabilecek. Buna ek olarak, SGE artık kullanıcıların SGE içinde taslaklar yazmasına izin verecek ve burada çıktıyı daha uzun veya daha kısa olacak şekilde özelleştirebilecek veya yazının tonunu daha ciddi veya gündelik olacak şekilde değiştirebileceksiniz.

Yeni özellikler, yapay zeka teknolojisinin gelişim hızı arttıkça SGE’ye yapılan bir dizi hızlı güncellemenin hemen ardından geliyor. Geçtiğimiz birkaç ay içinde SGE, kodlama iyileştirmelerinin yanı sıra seyahat ve ürün arama özellikleri kazanmanın yanı sıra, yapay zeka destekli özetler yazmak ve bilinmeyen terimlerin tanımlarını oluşturmak gibi şeyler yapmak için yeni yetenekler kazandı.

Yeni yapay zeka görüntü oluşturma özelliği ile, örneğin bir çizim, fotoğraf veya resim gibi ne tür bir görüntü istediğinizi belirten bir istem girebilirsiniz. SGE, doğrudan SGE konuşma deneyiminde dört sonuç döndürecektir. Buradan, .png dosyaları olarak indirilebilen görüntülere dokunabilir veya yeni bir grup oluşturmak için görüntüleri oluşturan istemi düzenleyebilirsiniz. Bu özellik, Google’ın Imagen metinden resme modeli tarafından destekleniyor.

Aynı özellik Google Görsel aramayı kullandığınızda da kullanılabilir hale gelecek. Görsel arama sonuçlarında gezinirken, ihtiyacınız olan fotoğrafı bulamazsanız, sonuçlar içinde görünen bir kutudaki komutları kullanarak yeni bir görsel oluşturabileceksiniz.

Yapay zeka ile görsel oluşturma halihazırda bazı uygunsuz içeriklere yol açtığından, SGE kısa süre önce ABD’de 13-17 yaş arası gençlere açılmış olsa da, Google yeni görsel oluşturma özelliğini 18 yaş ve üstü kullanıcılarla sınırlandırıyor.

Şirket verdiği bir bilgiye göre, bu teknolojiyi sorumlu bir şekilde nasıl sunabileceğini de düşünüyor ve bu nedenle ürüne oldukça katı filtreleme politikaları ekledi. Google, bu filtrelerin “zararlı, yanıltıcı veya müstehcen” olabilecek ya da üretken yapay zeka için yasaklanmış kullanım politikalarını başka bir şekilde ihlal eden görüntülerin oluşturulmasını önlemeyi amaçladığını söylüyor. Ayrıca fotogerçekçi yüzler ve önemli kişilerin isimlerinin geçtiği görsellerin oluşturulmasını da engelliyor. Bu engellemeler sadece uygunsuz içeriği değil aynı zamanda yanlış bilginin yayılmasını da önlemeye yönelik bir düzenlemedir.

Elbette insanlar yapay zeka görüntü oluşturma araçlarıyla oynayarak müstehcen ya da başka türlü çılgın çıktılar yaratma konusunda oldukça zekiler; bu ayın başlarında Meta ve Bing’in yapay zeka görüntü oluşturma araçlarının, şirketlerin yürürlükteki politikalarına rağmen uygunsuz ya da şok edici görüntüler oluşturmak için nasıl kötüye kullanıldığının viral hale gelmesiyle görüldüğü gibidir.

Google, araçlarının da mükemmel olmayabileceğini kabul ediyor. Bu nedenle yeni başlayanlar için Google Search Labs aracılığıyla hala isteğe bağlı olarak kullanılabilecekler. Ayrıca, kullanıcıların teknolojinin yanlış çalıştığını ya da kötüye kullanıldığını bildirebilmeleri için bir geri bildirim mekanizması da içerecekler. Yine de şirket, filtrelerinin uygulanmasıyla oldukça iyi bir iş çıkardığını düşünüyor ve insanların şüphelendiklerinden daha fazla engelle karşılaşabileceğine inanıyor.

Görüntüler ayrıca dosyaların içine gömülü, onları yapay zeka tarafından üretilmiş olarak tanımlayan meta veriler ve insan gözüyle görülemeyen gömülü filigranlar içerecek. Bu özellik, Google Cloud ve Google DeepMind’ın Ağustos sonunda duyurduğu SynthID tarafından destekleniyor.

Diğer yeni özellik ise SGE’nin bir yazı asistanı olarak hizmet verme yeteneğini geliştiriyor. SGE halihazırda yazılı bir taslak sunabiliyordu ve Google bu özelliği, kullanıcıların Arama aracılığıyla reklamlarını ya da bağlantılarını buldukları şirketlere bir e-posta yazmak isteyebilecekleri düşüncesiyle entegre etmişti. Ancak şimdi bu taslak yazma özelliği, daha uzun veya daha kısa ya da tonu daha ciddi veya daha gündelik olacak şekilde değiştirerek farklı yazı türleri üretebilir.

Her iki yeni özellik (alternatif taslaklar ve görüntü oluşturma) ile birlikte SGE üzerinden dışa aktarma seçenekleri de sunulacak. İlkinde, yazılarınızı Gmail veya Google Docs gibi Google Workspace uygulamalarına aktarabilirsiniz. Oluşturduğunuz görseller ise Google Drive’a kaydedilebilecek.

Her iki özellik de yarından itibaren SGE kullanıcılarının bir kısmına sunulacak ve önümüzdeki haftalarda daha geniş bir kullanıcı tabanına yayılacak. Google Search Labs aracılığıyla SGE’yi kullanmayı tercih edenler tarafından kullanılabilecek ve SGE’nin kendisi yakın zamanda Hindistan ve Japonya’da kullanıma sunulmuş olsa da şimdilik yalnızca ABD’de İngilizce olarak sunulacak.

 

Daha fazla bülten için; 

Polar’ın yeni akıllı saati vücudunuza uygun mükemmel egzersiz planını oluşturmanıza yardımcı olacak

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!