Dolandırıcılar şimdi de Apple’ın itiraf ettiği iPhone 15’in aşırı ısınma sorunlarından para kazanmaya çalışıyorlar.

Sıradaki içerik:

Dolandırıcılar şimdi de Apple’ın itiraf ettiği iPhone 15’in aşırı ısınma sorunlarından para kazanmaya çalışıyorlar.

e
sv

Google Arama, yeni dil eğitmeni aracıyla insanların İngilizce öğrenmesine yardımcı olabilir

20 Ekim 2023 23:58

Duolingo’nun yeni bir rakibi olabilir çünkü Android’de Google Arama yakında belirli ülkelerdeki insanların İngilizce konuşma pratiği yapmalarına ve geliştirmelerine yardımcı olmaya başlayacak.

Şirket önümüzdeki birkaç gün içinde Arjantin, Kolombiya, Hindistan, Endonezya, Meksika ve Venezuela’daki kullanıcılara “interaktif konuşma” aracını sunacak. Bu araç, öğrencilere soruların sorulacağı ve cevaplarında “verilen bir kelime dağarcığını kullanarak” sözlü olarak yanıt vermeleri gereken alıştırma oturumları sağlıyor. Örnek olarak, Google Search “eğlenmek için ne yaparsınız?” sorusunu sorabilir ve kelime “Oyun” olabilir. Öğrenciler “Boş zamanlarımda video oyunları oynarım” veya “Arkadaşlarımla spor yapmayı severim” diyerek yanıt verebilirler. Sorunun üzerinde sizinle etkileşime giren bir çizgi film karakterinin küçük bir animasyonu olacaktır.

Her oturum yaklaşık üç ila beş dakika sürer. Sonrasında, teknoloji “kişiselleştirilmiş geri bildirim” ve derslere devam etmeniz için “günlük hatırlatıcılara kaydolma seçeneği” sunacak, böylece geride kalmayacaksınız.
Duyuru yazısına göre, bu özelliğe arama motorunda Google Translate’in altındaki küçük bir pencereden erişilebiliyor. Buna dokunulduğunda ders etkinleştiriliyor. Bir kez yapıldığında, kullanıcıların haftada kaç kez pratik yaptıklarını, pratik yaptıkları toplam kelime miktarını ve parçası oldukları sınıfları gösteren bir takvim görebilecekleri bir “Konuşma” bölümüne yönlendirileceksiniz.
Aynı anda birden fazla kursu deneyebilirsiniz. Ayrıca zamanınız kısıtlıysa istediğiniz zaman duraklatabilirsiniz. Google, bunun Android telefonlarda olacağı için insanların “kendi hızlarında, her zaman, her yerde” öğrenebileceklerini belirtiyor.

Bağlama odaklanma
Özellikle ilginç bulduğumuz bir şey, öğrencilerin alacağı geri bildirim türüdür çünkü büyük ölçüde bağlama odaklanmaktadır.

Kullanıcılara “yanıtlarının soruyla ilgili olup olmadığını” ve diğer kişi (ya da bu durumda yapay zeka) tarafından anlaşılıp anlaşılmadığını söyleyen anlamsal geri bildirimleriniz var. Ayrıca eksik kelimeleri işaret ederek size dilbilginizi geliştirmenin yollarını da öğretecek. Geri bildirimin altında “farklı dil karmaşıklığı seviyelerinde” bir dizi örnek cevap yer alacak. Bunlar, öğrenciye sorulara yanıt vermenin alternatif yollarını göstermek içindir. Her zaman aynı şeyi söylemek zorunda değilsiniz – Google’ın öğretmek istediği fikir bu.
Buna ek olarak, arama motoru, birisinin bir ifadeyi anlamakta zorlanması durumunda “bağlamsal çeviri” sağlayacaktır. Belirli bir bağlamda ne anlama geldiğini görmek için bir cümledeki herhangi bir kelimeye dokunabilirsiniz.

Gelecekteki genişleme
Bu özelliğin arkasındaki teknolojiyi açıkladığı için şirketin Araştırma blogundaki yazıyı okumanızı şiddetle tavsiye ederiz. Oldukça ilginç. Bu özelliğin, Google Bard’ın arkasındaki yapay zeka olan LaMDA gibi çeşitli makine öğrenimi modelleri tarafından nasıl desteklendiği açıklanıyor.

Google’ın dil eğitmenini “gelecekte daha fazla ülke ve dile” genişletme planları var, ancak bu güncellemenin tam olarak ne zaman geleceğine dair bir bilgi yok. Bu nedenle, gelecekteki kullanılabilirliği hakkında daha fazla ayrıntı istemek için ulaştık. Ayrıca özel öğretmenin masaüstüne ya da iOS’a gelip gelmeyeceğini de öğrenmek istedik. Şu anda Android’e özel olarak kalmaya devam edecek.

 

 

Daha fazla haber için;

iPhone 15 depolama alanı için büyük harcamalar yapmayın – bunun yerine bu ucuz USB-C sürücüyü edinin

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!