Apple’ın Siri Kullanarak Herkesin Karma Gerçeklik Kulaklığı İçin Uygulama Yapmasına İzin Vereceği Bildiriliyor

Sıradaki içerik:

Apple’ın Siri Kullanarak Herkesin Karma Gerçeklik Kulaklığı İçin Uygulama Yapmasına İzin Vereceği Bildiriliyor

e
sv

Google AI, Bir Metin Açıklamasından Herhangi Bir Türde Müzik Oluşturabilir

28 Ocak 2023 14:00

MusicLM şaşırtıcı derecede yetenekli.

ChatGPT’yi boşverin — müzik, AI içerik üretimi için bir sonraki büyük sınır olabilir. Google kısa bir süre önce, metin açıklamasıyla herhangi bir türde müzik oluşturan bir sistem olan MusicLM hakkında bir araştırma yayınladı. Bu, ilk AI müzik üreteci değil. TechCrunch’ın belirttiği gibi, Google’ın AudioML’si ve OpenAI’nin Jukebox’ı gibi projeler konuyu ele aldı. Ancak MusicLM’nin modeli ve geniş eğitim veri tabanı (280.000 saatlik müzik), şaşırtıcı çeşitlilikte ve derinlikte müzik üretmesine yardımcı olur.

Yapay zeka yalnızca türleri ve enstrümanları birleştirmekle kalmaz, aynı zamanda bilgisayarların kavraması normalde zor olan soyut kavramları kullanarak parçalar da yazabilir. Bir “merak ve huşu duygusu” uyandıran “uzaylı, uhrevî” bir ezgiye sahip bir dans müziği ve reggaeton karışımı istiyorsanız, MusicLM bunu gerçekleştirebilir. Teknoloji, uğultu, ıslık veya bir tablonun tanımına dayalı melodiler bile üretebilir. Bir hikaye modu, bir DJ seti veya film müziği oluşturmak için birkaç açıklamayı bir araya getirebilir.

MusicLM’nin, birçok AI oluşturucuda olduğu gibi sorunları var. Bazı besteler garip geliyor ve vokaller anlaşılmaz olma eğilimindedir. Ve performansların kendileri beklediğinizden daha iyi olsa da, insan işlerinin yapamayacağı şekilde tekrarlayıcı olabilirler. Tipik bir şarkının EDM tarzı bir düşüşü veya mısra-nakarat-dize modelini beklemeyin.

Yakın zamanda teknolojiyi kullanmayı planlamayın. Diğer Google AI oluşturucularında olduğu gibi, araştırmacılar MusicLM’yi telif hakkı endişeleri nedeniyle halka açıklamıyor. Yayın sırasında üretilen müziğin yaklaşık yüzde biri doğrudan eğitim şarkılarından kopyalanmıştır. Yapay zeka müziğinin lisanslanmasıyla ilgili sorular henüz çözülmemiş olsa da Eric Sunray’in (şu anda Müzik Yayıncıları Derneği için çalışıyor) 2021 tarihli bir teknik incelemesi, orijinal seslerin yeterince “tutarlı” izinin olduğunu ve yapay zeka müziğinin çoğaltma haklarını ihlal edebileceğini öne sürdü. Örneklere güvenen müzisyenler gibi, AI tarafından oluşturulan şarkıları yayınlamak için izin almanız gerekebilir.

AI zaten müzikte bir yere sahip. Holly Herndon ve Arca gibi sanatçılar, albümler ve müze müzikleri üretmek için algoritmalar kullandılar. Ancak bunlar ya işbirlikçi ya da kasıtlı olarak öngörülemez. MusicLM prime time için hazır olmayabilir, ancak yapay zekanın stüdyoda daha büyük bir rol oynayabileceği bir geleceğe işaret ediyor.

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!