Bungie, Stadia “Destiny 2” Oyuncularına Bir Aylık Ücretsiz GeForce Now Sunuyor

Sıradaki içerik:

Bungie, Stadia “Destiny 2” Oyuncularına Bir Aylık Ücretsiz GeForce Now Sunuyor

e
sv

Google 12.000 Çalışanını İşten Çıkarıyor

21 Ocak 2023 18:00

Bu, ana Alphabet’in küresel işgücünün yüzde altısıdır.

Google ana şirketi Alphabet, çalışanlara gönderilen şirket çapında bir e-postada, yaklaşık 12.000 kişiyi veya küresel iş gücünün yaklaşık yüzde altısını işten çıkarıyor. CEO Sundar Pichai, işten çıkarılacak işçiler için “çok üzgün olduğunu” ve bunun “bizi geleceğe hazırlamak için zor bir karar” olduğunu söyledi. İşten çıkarmalar küresel olarak ve tüm şirket genelinde hissedilecek ve Pichai, “bizi buraya getiren kararların tüm sorumluluğunu” üstlendiğini söyledi.

Alphabet, son birkaç yılda “dramatik büyüme” döneminde bir işe alım çılgınlığı yaşadı, ancak Pichai, “bugün karşı karşıya olduğumuzdan farklı bir ekonomik gerçeklik için işe aldık” dedi. Geçtiğimiz birkaç hafta içinde Microsoft, Amazon, Meta ve diğerleri, ekonomik koşullar nedeniyle eşit derecede sancılı ve dramatik işten çıkarmalar başlattı.

Google, kısmen güçlü reklam ve bulut bilgi işlem bölümleri sayesinde işten çıkarma uygulayanların sonuncusu. Ancak şirket geçen çeyrekte bir önceki yıla göre karında yüzde 27’lik bir düşüş gördü ve Pichai, Alphabet’in harcamaları ve işe alımları azaltması gerektiğini söyledi. Ancak aktivistler ve analistler, Bloomberg’e göre şirketin personel sayısının 2017’den bu yana yüzde 20 arttığına dikkat çekerek daha agresif kesintiler çağrısında bulundu.

Pichai, çalışanlara en az 60 günlük tam bildirim süresi boyunca ödeme yapılacağını söyledi. Alphabet ayrıca 16 haftalık maaş artı Google’da her ek yıl için iki haftadan başlayan kıdem paketleri sunacak ve “en az 16 haftalık GSU hak kazanmasını hızlandıracak.” Ayrıca, 6 aylık sağlık hizmeti, işe yerleştirme hizmetleri ve “etkilenenler için göçmenlik desteği” sunarken, 2022 ikramiyelerini ve kalan tatil süresini ödeyecek.

Sadece son iki hafta içinde Microsoft, Amazon ve Meta sırasıyla 10.000, 18.000 ve 11.000 çalışanı işten çıkardı. Google, son zamanlarda diğer harcamaları da kıstı, Stadia’yı kapattı, yeni nesil Pixelbook dizüstü bilgisayarları ve daha fazlasını iptal etti. “Kullanıcılar, geliştiriciler ve işletmeler için tamamen yeni deneyimler paylaşmaya hazırlandığını” söyleyerek yapay zekaya daha da güçlü bir şekilde odaklanmayı planlıyor.

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!