The Last of Us Part I’in PC Çıkışı 28 Mart’a Ertelendi

Sıradaki içerik:

The Last of Us Part I’in PC Çıkışı 28 Mart’a Ertelendi

e
sv

Ford, Red Bull İle Hibrit Motor Üretmek İçin F1’e Geri Dönüyor

05 Şubat 2023 12:20

Red Bull’un takımları, 2026’da yeni nesil güç ünitesini kullanmaya başlayacak.

Motor sporlarından neredeyse 20 yıl uzakta olan Ford, Formula 1’e geri dönüyor. Otomobil üreticisi, Red Bull Racing ve kardeş takımı AlphaTauri için yeni nesil bir hibrit güç ünitesi geliştirmek üzere Red Bull ile iş birliği yapıyor. Ekipler, Ford destekli motorları 2026 ile en az 2030 yılları arasında kullanacak. Yapılan açıklamaya göre Ford, “pil hücresi ve elektrik motoru teknolojisi ile güç ünitesi kontrol yazılımı ve analitiği dahil olmak üzere alanlarda uzmanlık” sağlayacak.

Ford’un Formula 1’de 1960’lara dayanan uzun bir geçmişi var. Bir motor üreticisi olarak, 2004 yılında spordan ayrılmadan önce 13 sürücüler şampiyonasında ve 10 inşaatçılar şampiyonasında rol oynadı. Ancak, artan motor elektrifikasyonu ve tamamen sürdürülebilir yakıtlarla ilgili yaklaşan kural değişiklikleri, Ford’u geri dönüş yapmaya sevk etti.

Ford başkanı ve CEO’su Jim Farley, “Ford’un Red Bull Racing ile Formula 1’e dönüşü, tamamen şirket olarak nereye gittiğimizle ilgili; giderek elektrikli, yazılım tanımlı, modern araçlar ve deneyimler,” dedi. “F1, yenilik yapmak, fikirleri ve teknolojileri paylaşmak ve on milyonlarca yeni müşteriyle bağlantı kurmak için inanılmaz derecede uygun maliyetli bir platform olacak.”

Red Bull, şu anki ortağı Honda’nın yakıt pili ve EV teknolojisine daha fazla odaklanmak için spordan ayrılmasıyla ilk kez kendi F1 motorunu üretmeye başladı. The Race‘in belirttiği gibi Honda, 2021’in sonunda resmi olarak F1’den ayrılsa da, 2026’da yeni motor kuralları yürürlüğe girene kadar Red Bull’u desteklemeye devam ediyor. Red Bull’un hibrit bir sistem oluşturmak için biraz yardıma ihtiyacı olması bekleniyordu.

Audi geçen yıl hibrit bir F1 motoru üreteceğini duyurmuştu. Bu hafta, otomobil üreticisinin, kendi üretim ekibi haline gelecek olan Sauber’de azınlık hissesi satın aldığı ortaya çıktı.

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!