#EvdeKal günlerinin popüler yemek tarifleri

Sıradaki içerik:

#EvdeKal günlerinin popüler yemek tarifleri

e
sv

Evde İzlenmesi Gereken Film Önerileri

04 Nisan 2020 13:06

Korona günlüklerinden merhaba.

******

Tüm Türkiye evde. Tüm dünya evde. Hal böyle olunca hangi kitabı okuyalım, hangi filmi, hangi diziyi izleyelim paylaşımları arttı. Evinde bu kadar boş zaman geçiremeyenler de var elbet, dışarda çalışmak zorunda olan kahramanlar, çocuklarıyla ilgilenen anneler, online işleri eskiye nazaran daha bile yoğun olanlar…

Yine de teknolojinin olanaklarından biraz faydalanabilir, kaç zamandır izlemeyi düşünüp bir türlü zaman ayıramadığımız, ya da keşfetme imkanı bulamamış olduğumuz bazı filmleri izlemeye vakit yaratabiliriz sanki. Virüs gündemi sebebiyle dillere pelesenk olan Contagion filmini önerme furyası geçtiyse, biz de sizinle kendi alternatif film önerilerimizi paylaşalım isteriz.

Bu filmler belki sizde DVD ya da BlueRay olarak vardır ama henüz eliniz gitmemiştir de izlememişsinizdir. Belki yasal online izleme platformlarına üyelikleriniz vardır veya belki de, internette ne bulursak o, diyorsunuzdur. Nemelazım, biz hangi yasal online platformlarda bulabileceğinizi de iliştirdik önerdiğimiz filmlerin yanlarına. Bazılarının Türkçe altyazıları ya da dublajları var, bazılarının yok, artık idare edeceğiz. Türk filmlerinde ise, size tek tek film önermektense, Youtube’da bulabileceğiniz tüm yasal filmlerin şirketlerinin isimlerini paylaşıyoruz, Yeşilçam’dan da, son dönem filmlerden de muhteşem bir arşivle karşılaşacağınızı şimdiden söyleyelim ve iyi seyirler dileyelim. İşte evde oturduğumuz bu günlerde izlemenizi tavsiye ettiğimiz filmler;

Truman Show

1998 yapımı, Peter Weir imzalı film, başrolde Jim Carrey. Televizyon sektörüne, medyaya yapılan en esaslı eleştirilerden biri olan film, sinema tarihinin belki de en yaratıcı senaryolarından birine sahip (Google Play , iTunes Apple)

Sin City

2005 yapımı, çizgi roman takipçisi ve sinefil Rodriguez ile Quentin Tarantino’nun, çizgi roman sevgi ve birikimlerini sinemada da ölümsüz kılma denemeleri oldukça başarılı sonuç vermişti. (Amazon)

Annihilation

2018 yapımı, son yılların en başarılı gerilim düzeyi yüksek bilim kurgularından olduğunu söyleyebiliriz. Alex Garland ne yapsa kabulümüz zaten. Başrolde Natalie Portman. Gerçekleşen anormal faaliyetlerden dolayı hükümet tarafından gizlice karantinaya alınan gizemli “Area X” bölgesi diyelim, siz gerisini izleyin. (Netflix)

Roma

Meksika sinemasından bir başyapıt. Netflix’te varken kaçırmayın bu ödüllü filmi. Meksika’daki sınıf farkları ve bir aile üzerinden gelişen çarpıcı olayları mutlaka izleyin. (Netflix)

Shutter Island

2010 yapımı filmde yönetmen Martin Scorsese, başrolde Leonardo DiCaprio. Konu ise iki polis memurunun, tehlikeli akıl hastalarının tedavi gördüğü Shutter Adası isimli bölgede konuşlanan Ashecliffe Hastanesi’ne soruşturma yapmak için gitmesi ve sonradan gelişen esrarengiz olaylar etrafında gelişiyor.  (Google Play)

Only Lovers Left Alive

Amerikan bağımsız sinemasının sevilen yönetmeni Jarmusch, insanlık tarihine çok uzun zamandır tanıklık eden ve bunun etkisiyle çoğu şeye karşı inancını yitiren iki ölümsüz aşık, iki depresif vampirin hikayesini müzik ve edebiyat tarihiyle oldukça estetik biçimde süsleyerek bambaşka bir dünya yaratıyor. (Tubi TV)

Melancholia

Lars Von Trier’in 2011’de çektiği ve sanatsal açından birçok ögeyi barındıran Melancholia filmi bize umutsuzluğun sanat ile nasıl anlatılabileceğini ispatlar nitelikte bir başyapıt. Bir gezegen dünyamıza çarpacak ve kimler nasıl reaksiyon verecek. (Amazon)

Her

Being John Malkovich filmiyle Oscar adaylığı kazanan çok yönlü sinemacı Spike Jonze imzalı 2014 yapımı film, yalnızlık ve yaratıcılık sıkıntısı çeken bir yazarın dram ve komediyle yoğrulan öyküsünü sanal bir sesten ibaret olan Samantha’ya aşık olan Theodore üzerinden anlatıyor. (Amazon)

Kış Uykusu

2014’te Cannes Film Festivali’nden Altın Palmiye ödülüne layık görülen Kış Uykusu, Nuri Bilge Ceylan imzalı, başrolünde ise Haluk Bilginer her zamanki gibi oyunculuğunu konuşturuyor. Aktörlük yaparak istediği başarıyı elde edemeyen “entelektüel” Aydın’ın Orta Anadolu’da kendi halinde küçük bir otelde çalışarak günlerini geçirirken kendiyle yüzleşmesini konu alan filmde Kapadokya’yı hiç böyle görmemiştim demeniz mümkün. (Amazon, Mubi)

Her Şey Çok Güzel Olacak

Ömer Vargı imzalı 1998 yapımı film, Cem Yılmaz’ın sinemada senarist ve oyuncu olarak kendini gösterdiği ilk film ve tadından yenmiyor doğrusu. (Netflix)

Eh, iki belgesel de önermeyelim mi yani?

*Minimalizm – Önemli Şeylere Dair Bir Belgesel: Matt D’avella imzalı bu önemli belgesel, son zamanlarda günlük dilde de çok karşılaştığımız “minimalizm” kavramına odaklanıyor. Modern hayatın getirdiği alışveriş kültürü, bireyleri sonradan kazandırdığı toplumsal koşullanmayla hep daha fazla “ihtiyaç” a teşvik ederken, gerçekten ne istediğimiz ve neye ihtiyacımız olduğunun içi boşalıyor, evlerimizde oturup kendimizle yüzleştiğimiz bu günlerde tam da hissettiklerimize denk gelecek bir belgesel. (Netflix)

*Pandemic: Binlerce kişinin Korona ve salgınlar hakkında doğru bilgiye muhtaç olduğu günümüzde yayınlanan belgesel serisi, dünyanın yeni bir pandemi ile nasıl başa çıkacağını anlatıyor. (Netflix)

Gelelim Youtube’daki ücretsiz Türk Filmleri’ne, siz film şirketlerinin hesaplarına girin, gerisi gelecek zaten, Gırgıriye mi istersiniz, Yumurcak mı, Hababam Sınıfı mı Salako mu:

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!