Güncel Haberler

Ericsson ve Samsung patent anlaşmazlığını çözdü

Yeni anlaşma Ericsson için patent gelirini artıracak. Ericsson ve Samsung, yasal mücadelelerini çözdüler. İlgili hücresel teknolojileri için küresel bir çapraz lisanslama patent anlaşması imzaladılar. Her iki şirket de yeni bir..

Ericsson ve Samsung patent anlaşmazlığını çözdü

Yeni anlaşma Ericsson için patent gelirini artıracak.

Ericsson ve Samsung, yasal mücadelelerini çözdüler. İlgili hücresel teknolojileri için küresel bir çapraz lisanslama patent anlaşması imzaladılar. Her iki şirket de yeni bir telif hakkı anlaşmasına varamadıktan sonra ABD ve başka yerlerdeki mahkemelerde anlaşmazlıkları dosyalamıştı. Yeni anlaşmanın daha ince ayrıntıları gizli kalacak. Ancak bunun, hem ağ altyapısı hem de telefonlarda 5G dahil tüm mobil standartları kapsayan “çok yıllı” bir düzenleme olduğu söyleniyor.

Ericsson Samsung Patentleri

Lisans gelirindeki düşüş, Ericsson’un 1. Çeyrek sonuçlarındaki tek gerçek lekeydi. Dünya çapındaki operatörler piyasaya sürülmeye devam ederken 5G ekipmanına olan taleple arttı. Daha fazla cihaz birbirine bağlandıkça ve 5G tamamen yeni uygulama türlerine olanak sağladıkça, patent telif ücretleri birçok şirket için giderek daha önemli gelir kaynakları haline geliyor. 5G gibi endüstri standartlarına yenilikleriyle katkıda bulunan patent sahipleri, satılan her cihazdan artan telif ücretlerinden yararlanmaktadır. Bununla birlikte, bu patentler diğer şirketlere adil, makul ve ayrımcı olmayan (FRAND) koşullarda sunulmalıdır. Dava riskine girmeden patent gelirini en üst düzeye çıkarmak öncelikli amaçlardandı. Bu sayede birçok büyük 5G patent sahibi telif ücretlerine üst sınır koyuyor.  Örneğin Nokia, satılan her cihazdan 3 € kazanmayı beklerken, Huawei telif ücretlerini 2,50 $ ile sınırladı. Ericsson, Samsung ile yeni bir anlaşmaya vararak, jeopolitik ve 4G’den 5G’ye geçiş gibi diğer faktörleri uyarmasına rağmen, ikinci çeyrekte patent gelirinin 2 milyar ile 2.5 milyar SEK arasında olmasını beklediğini söyledi. Bu sayede ileriye dönük bir etkiye sahip oldu.

 Ericsson’da Baş Fikri Mülkiyet Sorumlusu Christina Petersson açıklamasında şu sözlere yer verdi: “Samsung ile karşılıklı yarar sağlayan bir anlaşma imzalamaktan mutluluk duyuyoruz. Bu önemli anlaşma, patent portföyümüzün değerini teyit ediyor ve Ericsson’un FRAND ilkelerine olan bağlılığını daha da gösteriyor.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL