Snap bir yıldan kısa bir süre sonra kurumsal hizmetler bölümünü kapattı

Sıradaki içerik:

Snap bir yıldan kısa bir süre sonra kurumsal hizmetler bölümünü kapattı

e
sv

En iyi VPN sağlayıcıları güvenli ve etik ürünler olarak tanınır

28 Eylül 2023 22:01

İster çevrimiçi gizliliğinizi artırmak ister sansürlü sitelere ve coğrafi olarak kısıtlanmış diğer içeriklere erişmek için olsun, muhtemelen sanal özel ağlar olarak bilinen güvenlik yazılımlarıyla karşılaşmışsınızdır.

Hem internet bağlantılarını şifreleyebilen hem de IP adreslerini taklit edebilen bu sektör, birbirine çok benzeyen ürünler sunan sağlayıcılarla doludur. Yine de koruma ve güvenlik seviyesi farklı VPN hizmetleri arasında önemli ölçüde değişebilir. O halde doğru yazılım nasıl seçilir?

Sektörün önde gelen firmalarından oluşan İnternet Altyapı Koalisyonu (i2Coalition), şirketlerin iş uygulamalarını güçlendirerek tüketici güvenliğini ve çevrimiçi gizliliği teşvik etmek amacıyla Aralık 2019’da VPN Güven Girişimi’ni (VTI) başlattı. Şimdi, 26 Eylül 2023 itibariyle, Koalisyon, tüketicilere belirli bir VPN sağlayıcısının bu kriterleri tam olarak karşıladığına dair açık ve kamuya açık bir gösterge sağlayan yeni VPN Güven Mührü akreditasyon programı ile bir adım daha ileri gitti.

VPN Güven Mührü akreditasyonu
i2Coalition Kurucu Ortağı ve İcra Direktörü Christian Dawson, “Artık VPN müşterileri hangi sağlayıcıların kendi etik değerleriyle uyumlu olduğunu belirlemeye çalıştıklarında VPN Güven Mührü’nü arayabilir ve satın almak istedikleri ürünlerin arkasındaki taahhütler hakkında bazı güvenceler elde edebilirler” dedi.
Aslında bu yeni girişim, i2Coalition’ın 2019 yılında VTI ile başlattığı girişimin doğal bir devamı niteliğinde. O zaman, sektördeki en büyük VPN firmalarından bazılarını (ExpressVPN, NordVPN ve Surfshark gibi) içeren sektör liderliğindeki konsorsiyum, sektördeki şirketler için kapsamlı bir en iyi uygulamalar seti olarak hizmet etmeyi amaçlayan bir dizi ilke ortaya koydu.

Koalisyon üyelerinin üzerinde anlaştığı beş temel ilke var. Bunlar

Güvenlik VPN’lerin güçlü şifreleme protokolleri, gelişmiş güvenlik özellikleri ve ortaya çıkan sorunlara hızlı bir şekilde tepki vermek için proaktif bir yaklaşım dahil olmak üzere gerekli güvenlik önlemlerini kullanmaları beklenmektedir.

Reklam Uygulamaları. Sağlayıcıların tanıtım mesajlarının yanıltıcı veya aşırı vaat edici olmadığından emin olmaları gerekir. Aslında TechRadar, YouTube fenomenlerinin VPN satmasının tehlikelerini zaten rapor etmişti.

Gizlilik Belki de önceden tahmin edilen bir özellik, son veriler sağlayıcıların %70’inden fazlasının GDPR’yi ihlal ettiğini ortaya koydu. Genel bir kural olarak, VPN’ler hizmet sağlamak için mümkün olduğunca az bilgi toplamalıdır ve tüketiciler mümkün olduğunda kayıt tutmayan bir VPN’i tercih etmelidir.

İfşa ve Şeffaflık Üye VPN firmalarının, eylemleri ve prosedürleri hakkında kullanıcıları ve kamuoyunu bilgilendirmeye yönelik adımlar atması beklenir. Bağımsız VPN denetimleri gibi şeyler endüstri standardı haline geliyor.

Sosyal Sorumluluk VPN sağlayıcıları, teknolojilerini kullanarak küresel internete erişimi ve ifade özgürlüğünü destekleme taahhüdünü göstermelidir.
Bu ilkeler Koalisyona, kullanıcı gizliliğini ve güvenliğini korumayı taahhüt eden, diğer sağlayıcılara pratik kılavuzlar sunan ve düzenleyicilerin bu teknolojileri daha iyi değerlendirmek için kriterlere erişebilmelerini sağlayan hizmetlere VPN Güven Mührü rozeti verme konusunda rehberlik etti.

Akreditasyon alan güvenli VPN sağlayıcılarından oluşan “açılış” grubu Hide.me, FastVPN, IvacyVPN, NordVPN, PureVPN, Surfshark, IPVanish, StrongVPN, eVenture Ltd ve ExpressVPN’i içermektedir.
VPN Trust Seal akreditasyonunu kazanan sağlayıcılar, kullanıcıların bilinçli seçimler yapmasına yardımcı olmak için artık rozeti web sitelerinde gösterecek.

NordVPN’e göre, bu sadece bir akreditasyondan daha fazlasıdır – kullanıcılarına en iyi uygulamalar ve standartlar için çabalamaya devam etme taahhüdüdür. Yakın tarihli bir NordVPN blog yazısında şöyle deniyordu: “Bu dijital çağda, etik uygulamalara uyum sağlamak ve güven kazanmak bir seçim değil, bir zorunluluktur.”
IPVanish de bu haberi, kullanıcılara mümkün olan en iyi VPN deneyimini sunmaya yönelik devam eden taahhütlerinde “önemli bir kilometre taşı” olarak memnuniyetle karşıladı. Surfshark için ise bu, gizlilik iddialarının her zaman eylemlerini temsil ettiğinin bir başka kanıtı.

Hide.me CEO’su Sebastian Schaub TechRadar’a şunları söyledi: “VPN Güven Girişimi İlkeleri ile uyumlu olduğumuzdan emin olmak için inanılmaz derecede sıkı çalıştık ve VPN Seal Trust’ı alan seçkin birkaç sağlayıcıdan biri olmaktan gurur duyuyoruz. Tüketicilerin gizliliği yaptığımız her şeyin merkezinde yer alıyor.”

 

 

Daha fazla haber için;

Snap bir yıldan kısa bir süre sonra kurumsal hizmetler bölümünü kapattı

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!