Genel

2019’un en iyi Televizyonu: büyük ekran için hangi Televizyonu almalı?

2019’Un en iyi 10 Televizyonuyla tanışın En iyi TV Satın Alma Rehberi: 2019’da elinize alabileceğiniz en iyi TV setlerinin özeti için hazırlanın. Yeni çıkanların en son teknoloji performansın limitlerini zorlaması..

2019’un en iyi Televizyonu: büyük ekran için hangi Televizyonu almalı?

2019’Un en iyi 10 Televizyonuyla tanışın

En iyi TV Satın Alma Rehberi: 2019’da elinize alabileceğiniz en iyi TV setlerinin özeti için hazırlanın.

Yeni çıkanların en son teknoloji performansın limitlerini zorlaması ve düşük ya da orta seviyeli olanlardan beklentilerimizi değiştirmesi ile TV piyasası için bereketli bir yıl oldu.  Yeni yılın başlamasıyla birlikte, şimdiye kadar gördüğümüz en iyi televizyonlar neler?

İster hayalinizdeki ev sineması sistemine ihtiyaç duyun ister haberleri ya da ara sıra futbol maçını izlemek için bir şey isteyin, büyük ihtimalle aldığınız TV ile saatler geçireceksiniz.

TV’ler eviniz için yapacağınız alışverişlerin en büyüklerinden biri ve isteyeceğiniz son şey de ihtiyaçlarınızı karşılamayan bir şeye paranızı yatırmak.

Yeni bir televizyon için bütçeniz ne olursa olsun, ortada sayısız özellikler, akıllı yetenekler, panel teknolojileri ve kusursuz alışverişinizi yakalayacağınız zaman değerlendireceğiniz çok şey var.  Ve rakipleri geride bırakmak için büyük üreticilerin giriştiği yıllık silah yarışıyla en son gelişmelere ayak uydurmak imkansızmış gibi gelebilir.

Ama eğer afallamış gibi hissediyorsanız, piyasadaki en iyi TV’ler için hazırladığımız bu rehber size pazarlıkla alacağınız grup ile en iyi 4K ekranlar arasında ayrım yapmanıza yardımcı olacak.  Saatlerinizi teknik özelliklerin açıklandığı belgeleri araştırarak harcamanıza gerek kalmadan harika bir düz ekran bulmanıza yardımcı olacağız – nasıl olsa araştırmayı biz zaten yaptık.

 

Eğer herhangi bir limit ya da koşul olmadan piyasadaki en iyinin de iyisi TV’yi almayı düşünüyorsanız doğru yerdesiniz.

“O zaman, şimdi bir TV almalı mıyım yoksa beklemeli miyim?”

Bu soruyla çok sık karşılaşıyoruz. Birçok teknoloji ürünü gibi, TV’ler de artarak zamanla daha iyi oluyor – bunun anlamı da, evet, eğer bir yıl beklerseniz, muhtemelen piyasada daha az paraya daha büyük daha gösterişli bir TV olacaktır.

Bununla birlikte, üreticilerin Ultra HD, Geniş Renk Dizisi ve HDR da dahil yeni görüntü standartlarını benimsemek için yarışa girmesiyle birlikte yakın zamanda inanılmaz bir ilerleme yaşandı.

TV üreticilerinin büyük bir çoğunluğu şu anda bu yeni jenerasyon özellikleri destekliyor, ama birkaç durumda satır aralarını kontrol etmeniz gerekecek.

Satın aldığınız TV bu yeni teknolojileri desteklediği sürece (Ultra HD Premium sertifikasına bakmak başlamak için iyi bir nokta), altı aylık süre içinde yenileri çıktığında dizinizi döveceğinizi çok da düşünmüyoruz.

Eğer teknik donanım özelliklerinin yeni dalgasına karşı kendinizi garantiye almak istiyorsanız, yeni HDMI 2.1 standardı ciddi oyuncu kurulumları için vazgeçilmez olacak: saniye başına 60 karede 8K çözünürlük, 120 karede 4K çözünürlük ve HDMI üzerinden desteklenecek bir sürü yeni oyuncu özellikleri.

Gerçekten de çok havalı bir teknoloji, ama ciddi şekilde oyunculukla ilgilenmiyorsanız şu anda satın almakla güvende olacağınızı düşünüyoruz.

 

2019’un en iyi TV’leri

1.     Samsung QLED Q9FN (2018)

Gelmiş geçmiş en iyi TV mi?  Olabilir!

75-inç: QE75Q9FN | 65-inç: QE65Q9FN | 55-inç: QE55Q9FN

 • Muhteşem ötesi HDR görüntü kalitesi
 • Güçlü, geniş kapsamlı ses
 • İyi akıllı TV sistemi
 • Kısıtlı izleme açısı

İç açıcı olmayan tartışmalardan sonra, Samsung’un QLED teknolojisinin 2018’deki stilinden gerçekten de kendini toparlaması gerekiyordu.  Dolayısıyla, Samsung’un yeni Q9FN QLED Serisi TV’leriyle bu problemi çözmek için elinden gelen her şeyi yapması bizi birazcık bile şaşırtmadı.

Geçen senenin eşlenik modelinden daha renkli ve daha parlak olmasının yanı sıra, Samsung’un 2018’deki amiral gemisi ekranları önceki kuşakların karşıtlık problemleriyle başa çıkmak için tamamen farklı bir ışıklandırma sistemi kullanıyor.  Köşe aydınlatmalı LED ışıklandırması yerine Tam Dizilimli Lokal Karartma.  Güney Koreli üreticiden şimdiye kadar hiç görmediğimiz kadar parlak ve daha renkli bir görüntü üretmek için FALD paneli Samsung’u QLED Quantum Noktalarıyla birlikte çalışıyor.

Sadece bu özellikler Samsung Q9FN’yi piyasadaki en iyi TV yapmaya yetiyor mu?  Hayır, ama HDR10+ ve Q HDR EliteMax gibi teknolojileri de eklediğinizde – Samsung’un sadece Q9FN’ye özel olarak maksimum Yüksek Dinamik Aralıklı Görüntüleme deneyimi olarak ilan ettiği teknoloji – bunun Samsung’un en iyi Televizyonu olduğuna dair kafamızda çok azıcık şüphe kalıyor.

 

2. LG C8 OLED Serisi (2018)

Makul fiyata baş döndürücü görüntüler OLED’i tekrar üst sıralara getiriyor

55-inç: LG OLED55C8 | 65-inç: LG OLED65C8

 • Baş döndürücü karşıtlık-zengini görüntüler
 • Görkemli ultra-ince tasarım
 • Harika işletim sistemi
 • LCD’ye nazaran parlaklıktan yoksun
 • Daha üst teknoloji LG OLED’lerle karşılaştırıldığında daha zayıf hoparlörler

2019 için listemizin en üstlerinde LG C8 OLED var – hem 55 hem de 65 inçlik versiyonları mevcut. Bu sıralamada en üstlerde çünkü bugüne kadar gördüğümüz en iyi TV’lerden birini vermek için etkileyici bir görüntüyü, geniş kapsamlı özellikleri, çekici bir tasarımı ve rakipsiz akıllı sistem platformunu birleştiriyor.  Bir LCD TV kadar parlak değil ama şu derin siyahlar görüntünün dinamik aralığında devasa bir fark yaratıyor.  Ayrıca canlı ve görkemli renklere de sahip, yerli 4K içeriğiyle hayranlık uyandırıcı detay seviyesinden bahsetmiyoruz bile.

Bu sene dikkate almaya değer başka OLED’ler de var (Sony’nin A1 ve AF8 OLED’i ya da LG’nin kendi E8 ve W8 OLED modelleri) ama OLED C7’nin 2019 yılında gün yüzüne çıkan TV’ler arasında en iyi fiyat-performans oranını sağladığını düşünüyoruz.

3. Samsung Q900R QLED TV (2018)

Tarih kitaplarına geçecek bir 8K LCD-LED TV

65-inç: Samsung QE65Q900RATXXU | 75-inç: Samsung QE75Q900RATXXU | 85-inç: Samsung QE85Q900RATXXU

 • 8K görüntüler muazzam görünüyor
 • İnanılmaz parlaklık ve renk
 • Çığır açıcı video ölçekleme
 • Tahmin edileceği gibi biraz pahalı

Şimdiye kadar beklediğimiz 8K televizyon mu? Piyasada bu kadar çok 4K içeriği varken, Samsung’un bu kategoride biraz aceleci davrandığını düşünmekle haksız olmazsınız.  Ama bu yine de dünyanın ilk 8K Televizyonu ve Samsung Q900R hakkında eleştirel olmak gayet kolay ama gerçekten de TV görüntü kalitesinde yeni bir çağ başlatıyor.

Yerli 8K görüntüleri inanılmaz, adeta gerçek dünya gibi hatta daha da iyisi gibi görünüyor. Öngörülebilir gelecekteki 8K içeriğinin eksikliği göz önünde bulundurulduğunda daha da hayati bir biçimde 85Q900R günümüzün tüm düşük çözünürlükteki kaynaklarını başka her yerdekinden daha güzel gösteriyor.

8K’nın daha küçük ekranlarda aynı etkiyi yaratıp yaratmayacağı henüz bilinmiyor, ama eğer yeterince büyük bir odanız ve bütçeniz varsa Q900R nefes kesici şekilde satın almaya değer bir gelecek vizyonu.  Birleşik Krallıkta 65, 75 ve 85-inç modelleri £4.999 ile £14.999 arasında değişen fiyatlarda bulabilirsiniz – her bütçe için uygun değil ama fiyatları ölçüp biçenler için birkaç seçeneği var.

4. Sony Bravia A9F OLED (2018)

Şehirde tek OLED yapan LG değil – A9F Sony’nin muhteşem ekranı

65-inç: Sony Bravia 65A9F | 55-inç: Sony Bravia 55A9F

 • Etkileyici video ölçekleme
 • İşitsel + ses sistemi
 • Android Oreo akıllı TV platformu
 • Arkaya yaslan tasarımı

Sony’nin ikinci jenerasyon OLED amiral gemisi A9F tam da zamanında çıkıyor – tam Samsung ve LG Samsung Q9FN OLED ve LG E8 OLED ile kendilerini aşmışken, Sony kendi harikulade OLED’i ile karşılık veriyor.

Önceki A1E’den daha da iyi olarak, A9F sorgusuz sualsiz bugüne kadar sunduğu en iyi OLED, ve tartışmalı olarak da, senenin en son teknoloji ekranı için güçlü bir yarışmacı.

Bazı önemsiz problemler yaşamış olsak da (özellikle Dolby Vision’da Siyah seviyesi ve Netflix Kalibre modu), bunun kadar hırslı bir seride ufak tefek problemler çok ta beklenmedik değil.  Eğer nispeten kendi özgü bir tasarım ile idare edebilirim diyor ve istenen fiyatı karşılayabiliyorsanız, bu görkemli bir UHD görüntü birimi.

5. Panasonic FZ952/FZ950 OLED (2018)

Gösterişli Panasonic 4K Pro HDR OLED görüntü şaheseri

55-inç: Panasonic TX-55FZ952B | 65-inç: Panasonic TX-65FZ952B

 • Olağanüstü 4K görüntü kalitesi
 • Efektif HDR performansı
 • Zarif akıllı televizyon platformu
 • Dolby Vision ya da Dolby Atmos desteği yok

FZ952 performansı başa koyan nefis bir OLED. Renk işlemesi sınıfında öncü ve HDR yetenekleri herhangi bir rakibininkine denk.  Hatta bugüne kadar 4K OLED’lerde gördüğümüz en iyi görüntü performansını sunuyor bile olabilir.

Dolby Vision ve Atmos uyumluluğu olmadığı için FZ952 tam bir paket değil, ama kaybettiğinden çok daha fazla argümanı kazanıyor.  Düşük gecikmeli oyun modu ve Panasonic ses barının müzik yeteneği ile akıllı televizyon platformunun kolay çok yönlülüğünü takdir edeceğinizi düşünüyoruz.

6. LG E8 OLED Serisi (2018)

Ufak bir işlemci OLED yelpazesinde devasa bir fark yaratıyor

55-inç: LG OLED55E8 | 65-inç: LG OLED65E8

 • Muhteşem görüntü kalitesi
 • Zengin ve güzel tasarım
 • Harika işletim sistemi
 • Nadiren karlı görüntü
 • LCD’ye nazaran parlaklıktan yoksun

Mevcut OLED ekran teknolojisinin donanım kabiliyetlerini gidebildiği yere kadar taşıdıktan sonra LG 2018 için dikkatini bu ekranları sürükleyen yazılımlara döndürdü ve odağındaki bu değişim şaşırtıcı derecede etkileyici sonuçlar doğurdu, 2017’nin hali hazırda gerçekten de öne çıkan OLED setleriyle ilişkili arta kalan ufak tefek problemlerin bir çoğunu ortadan kaldırdı ve iyileştirdi.

OLED65E8 kendisinden önceki kuşaktan ses konusunda biraz geride kalıyor ve bu sene Samsung’un Q9FN amiral gemisi LCD TV ile aralarında çetin bir çekişme var ama gittikçe artan tüm OLED hayran lejyonlarının OLED65E8’in LG’nin rahatlıkla şimdiye kadar yaptığı en iyi OLED TV olduğunu duyması gerek.

7. Sony Bravia XF90 Serisi (2018)

Bu hepimizin beklediği HDR düz ekran

65-inç: Sony XBR-65XF9005 | 55-inç: Sony XBR-55XF9005

 • Lokal karartma ile doğrudan LED
 • Harika hareket işlemesi
 • Detaycı olmayan ama şık tasarım
 • HDR birazcık karanlık

Pekala, eğer Sony’nin yeni A1 OLED’ine ya da fantastik ama pahalı ZD9’una bütçeniz yetmiyorsa, Sony’nin tamamen yeni XF90 serisine bir bakın. Olağanüstü 4K görüntü netliği, güçlü SDR’dan HDR yükseltmesi ve yumuşak doğrudan LED art ışığıyla Sony XF90 ile çok farklı bir şey sunuyor. Görüntülerinin sürekliliğini, hareketlerin futbol hayranları için olağanüstü işlenmesini, geniş renk yelpazesi panelinin göz kamaştırıcı titreşimini ve izlemesi kolay HDR’ını çok sevdik – göz yorulması yaşamadan tayfsal vurgular yakalıyorsunuz.

Bu setin yüksek ama adil fiyatlarını göz önünde bulundurulduğunda, olabilecek her türlü ufak tefek aksaklıklar göz ardı edilebilir.  XF90’u şiddetle öneriyoruz ve bizim Önerilen ödülümüzü kazanıyor.

 

8. Philips 803 OLED

Değer açısından en iyi 4K TV

55-inç: Philips 55OLED803 | 65-inç: Philips 65OLED803

 • Olağanüstü görüntü performansı
 • Üç taraflı Ortam Işığı
 • Güzel görünen tasarım
 • Freeview Play uygulaması yok
 • Sadece iki tam donanımlı HDMI girişi var

İkinci jenerasyon OLED TV’si ve yeni bir P5 Mükemmel İşlemci Motoru ile Philips geçen senenin Philips 9002 OLED’in yapabildiği berrak görüntü ve renk karşıtlığını daha da ileriye doğru geliştirmeyi başardı.

Philips 803 gerçekten de yetenekli bir 4K televizyon ve Philips’in amiral gemisi 903 modelinin daha ucuz kardeşi olarak daha iyi bir alışveriş – o yüzden Bowers & Wilkins hoparlörlerini alamıyorsunuz ama düşük fiyat 803’ü herkesin erişimine sunuyor.

Philips’in nüans-uyumlu Ortam Işığı oda ışıklandırma sistemi evde izlemek için göz kamaştırıcı ve bu model bugünlerde piyasada bulabileceğiniz en ümit vadeden OLED’lerden biri.  Yazılım her zaman panelin vaatlerini yerine getirmiyor, mesela TV tedariklerini yakalamada zayıf, sadece iki tam donanımlı UHD HDMI girişi var ve Dolby Vision’dan yoksun. Ama bunlar göz alıcı OLED görüntüsünün yanında ufak tefek tasalar.

9. Vizio P-Serisi (2018)

Vizio’nun yeni P-Serisi Samsung’un QLED ekranlarını teste tutuyor

65-inç: LG 65W7OLED | 77-inç: LG 77W7OLED

 • Güzel renk taklidi
 • Gösterişli 4K HDR görüntü
 • Sağlam HD video ölçekleme
 • SmartCast işletim sistemi yavaş

Vizio’nun 2018 P-Serisi eğer harika bir fiyatlandırma ile ortalama üstü düzeyde performans gösteren bir TV peşindeyseniz harika bir seçim.  İyi siyah seviyeleri ile en iyi kalite özelliklere sahip ama bazı yükseltme problemleri ve daha yavaş işletim sistemi platformu gibi bazı problemlerden de nasibini almış.

Neyse ki, televizyonun 4K HDR performansı ile ilgili şikayet edecek hiçbir şey yok.  Hatta, diğer ekranların doğal renklere yaklaşmak için ne kadar çaba sarf ettiği düşünülürse, P-Serisi en başından itibaren fevkalade iyi.

10. Samsung Q8DN QLED TV (2018)

Samsung’un 2018 QLED TV’leri etkilemeye devam ediyor

65-inç: Samsung QE65Q8DN | 55-inç: Samsung QE55Q8DN

 • Aşırı derecede parlak HDR görüntüler
 • Ender rastlanan karşıtlık
 • İyi akıllı TV sistemi
 • Kısıtlı izleme açısı
 • Biraz yumuşak art ışık parıldaması

Samsung’un her kategoriyi fethetmiş Q9FN modelinden açıkça bir adım geride olsa da, Q8DN yine de fantastik bir televizyon.  Olağan dışı şekilde parlak, renkli ve ultra keskin – günümüzün en çağdaş görüntü kaynaklarından devasa etkiyi alabilmek için gerekli tüm özelliklere sahip.

Dikkate değer başka bir nokta da, 10% beyaz HDR penceresinden kocaman 2100 nit ölçülen ışık üretmeyi başaran doğrudan ışıklandırma sistemi ile HDR içeriği için fantastik bir televizyon.   Bu tarz bir parlaklık TV’nin fiyat noktası için emsalsiz ve muhteşem ötesi verimliliği ve gücü ile HDR’ın genişletilmiş parlaklık yelpazesinin en üst noktalarını bize taşıdığını garanti ediyor.

O zaman neden listemizde daha üst sıralarda değil? Eğer televizyonu açılardan izliyorsanız, renk doymaları düşüyor ve art ışık parıldaması çok daha fark edilebilir oluyor. İkinci olarak, Samsung’un Otomatik hareket işleme sistemi biraz fazla agresif, rahat kaçıracak kadar dikkat dağıtıcı yan etkilere sebep oluyor.  Neyse ki, eğer hareket işlemcisini genellikle kapalı bırakmayı tercih edersiniz – bizim yaptığımız gibi – görüntü çok fazla titrek değil.

Ayrıca, Samsung’un genellikle karşımıza çıkan yüksek standartlarının yanında Q8DN biraz sıradan kalıyor.  Birçok TV’ye nazaran arkası daha geniş, gösterişliden çok basit iki ayak üzerinde duruyor, merkezi olarak monte edilen stant üzerinde ve tüm bağlantıları ayrı bir bağlantı kutusu yerine TV üzerinde görünüyor.

Bunlar tabi ki de ufak problemler ve görüntü kalitesi halen bir LED-LCD ekran için birinci sınıf. Ama bunlar Q8DN’yi listemizin 10. sırasında tutuyor.

Bir TV satın alırken nelere bakacağınızı okumak için ikinci sayfaya devam edin.

2019’Un en iyi Televizyonu: büyük ekran aksiyonunuz için hangi TV’yi satın almalısınız?

2019’un en iyi TV’leriyle tanışın

Hangi TV teknolojisi en iyisi? Hangisi en iyi LCD TV? Hangi ekran boyutu oturma odanız için en uygunu? LCD ve LED TV’ler arasındaki fark ne?

Cevaplar her zaman aşikar olmuyor. İşin doğrusu, teknoloji meraklıları için bile yeni bir TV almak stresli olabiliyor, içinden seçim yapılacak çok fazla marka, çok fazla özellik, çok fazla ekran boyutları, renkleri, teknolojileri ve çeşnileri var.

O zaman hangisi sizin için, aileniz için ve yaşam alanınız için en doğru olanı? Bu rehberde yeni bir TV almakla ilgili bilmeniz gereken her şeyi size adım adım anlatacağız.

Piyasada ne çeşit TV’ler var?

Piyasada bir çok farklı ekran çeşidi var, hepsi de aynı sonucu üretmek için farklı yollarla çalışıyor. Her bir teknolojinin kendine has güçlü ve zayıf yönleri var, o yüzden düşünmeniz için size birkaç temel özelik sunuyoruz:

LCD TV: CCFL

Yakın bir zamana kadar, tüm LCD TV’ler her zaman açık olan CCFL (soğuk katotlu flüoresan) lambalarla aydınlatılıyordu.  Yaşlanan bu teknoloji daha pahalı setlerde gelen üstün LED yöntemiyle geride bırakıldı ama halen bazı ucuz modellerde standart olarak kullanılıyor.

LED TV: Direct LED

Bu görüntü birimleri doğrudan ekranın arkasında bir dizi LED (ışık yayımlayıcı diyot) ile aydınlatılıyor.  Bu da bölgeselleşmiş karartmaya olanak sağlıyor – yani parlaklık ve karanlık alanların birbirine doğrudan yan yana olduğu alanlar daha verimli şekilde görüntüleniyor – ve karşıtlığı harika şekilde arttırıyor.  LED TV’ler ayrıca çok daha enerji tasarruflu ve CCFL setlerine göre daha geniş bir renk yelpazesine sahip.  Bu LED’lerin dizilimlerini monte etmek aşırı derecede pahalı olduğu için Direct LED TV’ler Edge LED tarafından büyük ölçüde gölgede bırakıldı.

LED TV: Edge LED

Bu televizyonlarla, LED’lerin art ışığı panelin kenarlarına monte edilmiştir.  Bu dizilim köklü bir şekilde ince görüntü birimlerine olanak sağlıyor ve CCFL’ye nazaran üstün karşıtlık seviyeleri sunuyor ama doğrudan LED ile aydınlatan setlerin görüntü kalitesi ile aynı sonuca ulaşamıyor.  Yine de çok daha ucuza mal oluyorlar ve bu yüzden de piyasadaki çoğu LED TV’ler şu anda bu teknolojiyi kullanıyor.

OLED TV

OLED (organik ışık yayan diyot) setlerinde art ışıklandırma bir yayıcı, elektromine perde filmden elektrik akımı geçirilerek elde ediliyor.  Bu teknik çok daha iyi renkler ve yüksek karşıtlık üretiyor ve ayrıca ekranların aşırı derecede ince ve esnek olmasını sağlıyor.  Bu görüntü teknolojisinin kutsal kasesi ve sadece 2014’te büyük ekran bir OLED TV satışa çıktı.  Yani, bu teknoloji yeni, pahalı ve en iyi markalar halen bunu anlayabilmek için kafa yoruyor.  Bugüne kadar sadece LG tam ebadında OLED TV’leri piyasaya sürebildi.

Quantum Dot

An itibariyle kendinden yaymalı kuantum noktalı LED’leri elde edebileceğimiz bir aşamada pek te değiliz ama yakın zamanda geliyorlar. Sahip olduğumuz şey ise, Samsung OLED’in zirvesine bayağı bir yaklaşmamızı sağlayacak ciddi anlamda iyileştirilmiş renk paleti ve karşıtlık seviyeleri üretmek için kuantum nokta teknolojisini temel alan Nanokristal filtresini üretmesi.

Plazma TV

PDP (plazma gösterge paneli) TV’leri soy gazların bir karışımıyla doldurulmuş milyonlarca küçük hücre içeren cam paneller kullanır.  Elektrik gazları uyararak, ekran boyunca dizili pikselleri aydınlatmalarını sağlar.  Tartışmalı olarak karşıtlık ve renk keskinliği açısından LCD’den daha üstün olan Plazma, sadece büyük ekranlar (42 inç+) için geçerlidir ve birkaç üretici dışında hepsi tarafından bırakılmıştır.   Raflardan bunlardan bir tane bulursanız şanlısınız.

Curved TV

Bazı üreticiler şimdilerde nispeten eğimli ekranları olan TV’ler yapıyor.  Eski tüplü televizyonların aksine eğimi dışarı olmaktan ziyade içeri doğru. Bu fikir, daha tatmin edici bir görüntü verebilmek için her bir pikselin gözünüze eşit mesafede olmasını amaçlıyor.  Fakat bu tipte bir ekranın dezavantajları var – en önemlisi fazla sağa ya da sola doğru oturursanız – 40 dereceden fazla – eğim görüntünün geometrisini etkilemeye başlıyor, size yakın olan objeler daha kısa görünüyor ve görüntünün merkezi sıkışıyor.

Hangi çözünürlük özelliğini seçmeliyim?

HD

HD TV’ler iki çözünürlük seçeneği ile geliyor. HD ready’li grupların minimum 720p görüntüleri gösterebilmeleri gerekiyor ve genellikle 1366 x 768 piksellik ekran çözünürlüğüne sahip oluyorlar.  Aynı zamanda da Full HD TV’ler 1920 x 1080 piksellik daha yüksel çözünürlüğe sahipler.  Bu günlerde ve bu teknoloji çağında Full HD’den daha az bir şey seçmemenizi şiddetle öneriyoruz.

Ultra HD ve 4K

Ultra HD’nin çözünürlüğü tam tamına full HD’nin dört katı – 3840 x 2160. Bu, çok daha detaylı bir görüntü anlamına geliyor ve içeriği daha fazla bant genişliği ve depolama alanı gerektiriyor.  4K TV’ler genellikle HD videoları Ultra HD’ye çevirmek için video ölçeklemede iyi oluyorlar ama şu anda yerli 4K içeriği izlemek için seçenekler çok kısıtlı.

HDR

Potansiyel olarak TV’lerdeki yeni trend HDR hayret verici görsel uyumluluk düzeyleri üretiyor ve en son çıkan bazı Ultra HD TV’lerde bulunabiliyor.  Tartışmalı olarak da HDR’a videoya geçiş yapmak HD’den 4K’ya geçmekle kıyaslandığında seyir deneyiminizde çok daha dramatik bir fark yaratabilmekte.  Durgun HDR görüntüleri gibi, hareket eden versiyonları spektrumun hem aydınlık hem de karanlık taraflarının aralığını genişletip, iki uç için de daha fazla detay sağlıyor.  Ama HDR yeni çekim yöntemleri gerektiriyor, şu anda mevcut bir videoyu HDR’a çevirmenin herhangi bir yolu yok.  Ayrıca yeni bir TV teknolojisine de ihtiyaç duyuyor, şu an sadece Samsung buna özgü ekranlar yaratabiliyor ama LG ve Sony de mevcut stoklarından bazılarını HDR uyumlu olması için güncelleyebilecek.

Başka neleri hesaba katmalıyım?

Düz ekran televizyon satın almak esaslı ve hafife almaya lüksünüzün olmadığı bir yatırım. En yakın mağazaya uğrayıp gördüğünüz ilk plazma ya da LCD’yi almak size en karlı alışverişi, ihtiyaç duyduğunuz ekranı ya da satın aldığınızdan en iyi şekilde yararlanmanız için gereken teçhizatı sağlamayacak.

Boyut önemlidir

İnsanlar çoğu zaman düz ekran TV’lerinin boyutunu, evlerinde ayırdıkları alana göre seçme eğilimi gösterir, ama bu illaki de akıllıca demek değil.  Düz ekran TV’ler düşündüğünüzden çok daha az alan kaplarlar, dolayısıyla yeni TV’niz seyir koltuğunuzdan elli altmış santim daha uzakta kalıp size görüntüleri daha küçük gösterebilir.

Ayrıca yüksek çözünürlükle, daha büyük ekran alabilir ve görüntünün, kaynağından daha kötü görmekle ilgili endişe etmeden aynı mesafeden izleyebilirsiniz.  HD TV’lerin görüntülerinin parazitsiz olması, ekran karşısındaki ideal oturma mesafesinin, TV’nin yüksekliğinin üç-dört katı arasında olması anlamına gelir.

Hangi özelliklere dikkat etmeliyim?

Özellikler, burada hepsinden bahsedemeyeceğimiz kadar çok, ama size değerlendirmeniz için birkaç şey çıkardık.

Fotoğraf gösterimi: Eğer dijital bir kameranız varsa, hafıza kartları için yuva donanımı ya da kart okuyucular için USB girişi olan bir TV, ekranda fotoğraflarınızı görmenize olanak sağlar.

Bizim bir ekranı değerlendirirken baktığımız bazı şeyler burada, yani siz de bakmalısınız…

Karşıtlık: Parlak beyazların içinde herhangi bir yeşil, pembe ya da mavi izi olmamalı, siyahlar da, solmuş, gri, yeşil ya da mavi yerine tam siyah görünmeli.

Renkler: Ne kadar parlak ve düz olduklarına bakın, kenarlarının ne kadar parazitsiz olduğuna, renge doygun alanların ne kadar nokta dolu olduğuna ve özellikle karanlık sahnelerde ten renginin doğallığına bakın.

İnce detaylar: Ekran ne kadar doku sağlar?  Bir ağaç yeşil bir parça olarak mı görünüyor yoksa yaprakları tek tek görebiliyor musunuz?

Kenarlar: Özellikle eğimli olanlarda gölgelenme, parlak haleler ve sivrilikleri kontrol edin.

Hareket: Karalanma ya da bulanıklaşma, iz bırakma, sarsıntı ve köpüren noktalı parazitlere karşı hareket eden nesneleri ve hızlı kamera geçişlerini kontrol edin.

Görüntü yapaylığı: Engellenme, renk bantları, tanecikler, karalanma, nokta kaymasını gibi TV’nin görüntü işlemcisi ya da zayıf TV frekans ayarı yüzünden olabilecek problemlere bakın.  Son kararınızı vermeden önce TV’nin görüntü ayarlarını kurcalayın.  Günlük seyir zevki için fabrika ayarları nadiren iyidir.

 

 

Peki ya ses?

Görüntülere eşlik etmesi için en iyi sesi sağlamak adına TV’niz çok hoparlörlü ses sistemi ile donatılmış olmalı, ama bu her zaman bir opsiyon olmayabiliyor.  O yüzden, size bir TV’nin hoparlörlerini test ederken neyi dinlediğimizin bir listesi:

Bas: Sistemi sarsılmasına ya da hoparlörlerin çarpıklaşmasına sebep olmayacak, sesin geri kalanını sıkıştırmayacak ya da boğmayacak ama istendiğinde genişletilebilecek derin, yuvarlak gümbürtüler.

Vokaller: Sesler açık, zengin ve net olmalı, kutudan, burundan çıkıyor gibi ya da tiz değil.

Tiz sesler: Tiz ses efektleri, gürültülü sahnelerde temiz, kapsamlı ve yumuşak gelmeli ve ses sahnesine ağır basmamalı.

Ses sahnesi genişliği/derinliği: İyi bir televizyon, ekranda olup bitenin derinliğini, bütünlüğü kaybetmeden aktarabilmek için sesi TV’nin yanlarına, önüne ve arkasına verebilmelidir.

Satın almadan önce sormanız gerekenler

Bu soruları düşünmek için zaman harcamanız en iyi TV’yi seçmenizi kolaylaştıracak…

HD mi 4K mı?

Şu anda tadını çıkarabileceğiniz çok az yerli 4K içeriği olmasına rağmen 4K TV’ler baş döndürücü, iyi olanlar HD’nin 4K’ya video ölçeklemesini yapabiliyor.  Bunu demişken, eğer çok büyük bir TV almıyorsanız – 65 inç ve üstünden bahsediyoruz – full HD yeterli olmalı.

Hangi boyuta ihtiyacım olacak?

Bu tamamen TV’nin bulunacağı odanın boyutlarına ve harcamaya hazırlıklı olduğunuz nakit paranın miktarına göre şekil alıyor.  Genel bir kural olarak, kurulumdan ne kadar uzakta oturacağınızı ölçün (santimetre olarak), bu mesafeyi 1.36 ile çarpın ve sonucu en yakın ekran boyutuna yuvarlayın.  Düzgün, nispeten küçük bir televizyonun büyük ve pek özelliği olmayan bir televizyona göre daha mantıklı bir yatırım olduğunu da aklınızda bulundurun.  Ve eğer bir 4K TV satın alacaksanız, yüksek çözünürlük sebebiyle daha yakında oturabilirsiniz.

 

Kaç tane HDMI girişine ihtiyacım olacak?

Bir oturma odası TV’si için minimum 3 HDMI girişi aramanız gerekiyor.  Eğer bir set üstü kutusu ve oyun konsolları vs. takmak istiyorsanız şu HDMI girişleri çok çabuk dolacak.

Eski, analog kurulumumu bağlayabilir miyim?

Yeni kurumların birçoğu ikiden fazla kompozit bağlantı taşımıyor ve S-video hızla demode olmaya doğru ilerliyor.  Yeni TV’nizin bağlamak istediğiniz eski dijital kutulara, VCR’lara ya da DVD konsollarına bağlanıp bağlanmadığını kontrol edin.

TV’mi duvara mı asmak istemeliyim?

Her şeyden önce, bahsi geçen duvarın bir düz ekranı taşıyacak kadar güçlü olup olmadığını kontrol etmek için bir inşaat uzmanına danışmanız gerekiyor.  Daha sonra istediğiniz kurulumun duvara monte edilmek için tasarlanıp tasarlanmadığını ve ilgili konsolların temel pakette mi dahil edildiğini yoksa ekstra olarak mı sunulduğunu öğrenin.

Ev sinemasına bağlayacak mıyım?

Eğer cevabınız hayırsa, kurulumunuzun ses performansı üzerine daha dikkatli düşünmek isteyebilirsiniz.  Herhangi bir bozulma ya da kabin zangırtısı olmadan mümkün olduğunca gürültü verebilecek bir ekran arayın.  Diyalogların kulağa nasıl geldiğini ve basın çıkartabileceği en derin sesi kontrol edin.

Diğer taraftan da, eğer evde düzgün bir ev sinema sisteminiz zaten varsa, ender rastlanan dahili hoparlörler için ekstra para ödemek çok ta mantıklı değil.

İyi alışverişler!

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL