Unreal Engine Yenilikleri Tanıtıldı

Sıradaki içerik:

Unreal Engine Yenilikleri Tanıtıldı

e
sv

Elon Musk X’teki hayati bir özelliği kaldırdı – sahte haberler yakında çok daha kötü hale gelebilir

30 Eylül 2023 03:08

Elon Musk, X’te (eski adıyla Twitter) yanlış bilgilerin internette yayılmasıyla mücadeleden sorumlu olan ‘seçim dürüstlüğü ekibinde’ ciddi kesintiler yaptı ve kullanıcıların yanlış siyasi ifadeleri kendi kendilerine bildirmelerine olanak tanıyan bir özelliği de kaldırdı.

Duyuru, platformun önümüzdeki yıl yapılacak ABD başkanlık seçimleri öncesinde güvenlik ekiplerini genişletmeyi planladığını açıklamasından sadece haftalar sonra yapıldı. Musk, X’e giderek ekibin dağıtıldığını tipik bir açık sözlülükle duyurdu.

Ekip kesintilerinin ardından, kullanıcıların yanlış bilgileri bildirmelerine olanak tanıyan bir özellik de X platformundan kaldırıldı.
Musk platformu geçen yıl 44 milyar dolara satın almıştı ve son hamlesi X’in önemli siyasi olaylarla ilgili bilgi ve içeriği yönetme kabiliyetine ilişkin yeni endişeleri gündeme getirdi.
Avrupa Komisyonu’nun TrustLab tarafından yayınlanan ve X’in içeriklerinde en yüksek yanlış bilgi yayma oranına sahip olduğunu ortaya koyan araştırmasının ardından geldi. Çalışmada Facebook, Instagram, LinkedIn, TikTok, YouTube ve X olmak üzere altı sosyal medya platformunda Polonya, Slovakya ve İspanya’da yayınlanan içerikler analiz edildi.

X’in seçim dürüstlüğü ekibinde yapılan kesintiler nedeniyle küresel ekibin yarısından fazlası işten çıkarıldı. Ekipte kaç kişinin kaldığı ise belirsiz. Buna X’in ‘tehdit bozma’ eş lideri Aaron Rodericks’in görev yaptığı İrlanda’daki departman da dahil.
Kısa bir süre önce X’in CEO’su Linda Yaccarino Financial Times’a yaptığı açıklamada platformun “manipülasyon, gerçek olmayan hesapların ortaya çıkarılması ve ortaya çıkan tehditlere karşı platformun yakından izlenmesi gibi konularla mücadeleye odaklanmak üzere dünyanın dört bir yanındaki güvenlik ve seçim ekiplerini genişlettiğini” söylemişti.

Bu gelişme, Elon Musk’ın canlı yayınlanan bir röportajında X’in tüm kullanıcılardan uygulamayı kullanmak için mevcut Twitter Blue’nun ötesinde “küçük bir aylık ödeme” almaya başlayabileceğini öne sürmesinin ardından geldi.

Kullanıcıların platformdaki sahte haberleri bildirmelerine olanak tanıyan özellik, çalışmanın yayınlanmasından bu yana yok. Bu durum, dijital medyada demokrasi için kampanya yürüten Reset Australia adlı kuruluş tarafından fark edildi ve X’e yazdığı açık mektupta endişelerini dile getirdi.

Spam ve nefret içerikli olduğunu düşündüğünüz X gönderilerini hala bildirebilirsiniz; ancak şu anda seçimle ilgili yanlış bilgileri bildirme seçeneği bulunmuyor. ABD Başkanlık seçimleri öncesinde, aralarında Google’ın da bulunduğu diğer şirketler de seçim bilgilerini çevrimiçi ortamda korumaya yönelik planlar uygulamaya koymuş, son olarak da başkanlık yarışı sırasında yapay zeka şeffaflık politikalarını uygulayarak yapay zeka sahtekarlıklarını ortadan kaldırmaya çalışmıştı.

 

 

Daha fazla haber için;

Reddit, site giderek daha fazla para kazanmaya başladıkça artık herkesi hedefli reklamlara zorlayacak

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!