En iyi iş yazılımı geliştirme platformu Retool ihlal edildi, Google Authenticator’ı suçluyor

Sıradaki içerik:

En iyi iş yazılımı geliştirme platformu Retool ihlal edildi, Google Authenticator’ı suçluyor

e
sv

Elon Musk, X hizmetini kullanmak için kullanıcılardan ‘küçük bir aylık ödeme’ talep edeceğini söyledi

19 Eylül 2023 03:27

X’in sahibi Elon Musk bugün, eskiden Twitter olarak bilinen sosyal ağın artık ücretsiz bir site olmayabileceği fikrini ortaya attı. Pazartesi günü İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile canlı yayınlanan bir görüşmede Musk, şirketin X sisteminin kullanımı için “küçük bir aylık ödemeye geçtiğini” söyledi. Böyle bir değişikliğin platformdaki bot sorunuyla başa çıkmak için gerekli olacağını öne sürdü.

Musk, “Büyük bot ordularıyla mücadele etmek için aklıma gelen tek yol bu,” diye açıkladı. “Çünkü bir bot bir kuruşun çok küçük bir kısmına mal oluyor buna bir kuruşun onda biri diyelim ama birkaç dolar ya da başka bir şey ödemek zorunda olsa bile, botların etkin maliyeti çok yüksek” dedi. Ayrıca, bir bot yaratıcısı başka bir bot yapmak istediğinde, yeni bir ödeme yöntemine daha ihtiyaç duyacaktı.

Musk yeni abonelik ödemesinin ne kadara mal olacağını söylemedi, ancak bunu “küçük bir miktar para” olarak tanımladı.

Konuşma sırasında Musk X için yeni ölçümler de paylaştı ve sitenin şu anda aylık 550 milyon kullanıcısı olduğunu ve bunların her gün 100 ila 200 milyon gönderi ürettiğini belirtti. Ancak Musk’ın bu rakamlar arasında otomatik hesapları yani haber akışları gibi iyi botları ya da spam gönderenler gibi kötü botları sayıp saymadığı net değildi.

Bu rakam aynı zamanda Twitter’ın Musk öncesi kullanıcı tabanı ile doğrudan bir karşılaştırma yapılmasına da olanak vermiyordu; bu kullanıcı tabanı Twitter’ın icat ettiği “ortalama para kazanılabilir günlük aktif kullanıcı” ya da mDAU adı verilen özel bir metrik kullanılarak hesaplanıyordu. Bu eski metrik, Twitter’da reklamlarını görüntüleyerek para kazanılabilecek kullanıcıları gösteriyordu. 2022’nin ilk çeyreğindeki son halka açık kazançları sırasında Twitter 229 milyon mDAU’ya sahipti.

Musk, X için ücret alma planını ya da böyle bir değişikliğin ne zaman gerçekleşeceğini açıklamadı. Ancak Musk geçen yıl platformu devraldığından beri şirket, kullanıcılarını ücretli abonelik ürünü X Premium’a (daha önce Twitter Blue) abone olmaya zorluyor. Aylık 8 dolar ya da yıllık 84 dolarlık bu abonelik hizmeti, gönderileri düzenleyebilme, reklam yükünün yarısı, arama ve konuşmalarda öncelikli sıralama, daha uzun gönderiler yazabilme gibi çeşitli özellikler sunuyor.

X kaç ücretli abonesi olduğunu açıklamıyor, ancak bağımsız araştırmalar X Premium’un X kullanıcılarının çoğunluğunu çekmediğini gösteriyor. Örneğin bir analiz, şu anda yalnızca 827.615 kullanıcının X Premium’a abone olduğunu belirledi.

X için herkesten ücret alma fikri Musk için yeni bir fikir değil. Platformer geçen yıl Musk’ın tüm Twitter’ı bir ödeme duvarının arkasına koyma fikrini değerlendirdiğini bildirmişti.

Musk ve Netanyahu arasında bugün gerçekleşen daha geniş çaplı görüşmede, X’teki nefret söylemi konusu gündeme gelse de, yapay zeka teknolojisi ve düzenlenmesi üzerinde duruldu. Musk burada “antisemitizme karşı olduğunu” ve “nefret ve çatışmayı teşvik eden her şeye karşı olduğunu” iddia etti. Elbette Musk’ın son tartışması, hem Musk’ı hem de X’i antisemitik olmakla suçlayan Anti-Defamation League’e karşı bir hakaret davası açmakla tehdit ettiğini gördü.

 

Daha fazla bülten için; 

EA, Mason Greenwood’un “futbolun gerçek dünyasını” yansıtmak için EA Sports FC 24’e dahil edileceğini söyledi

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!