Akıllı Telefon Kullanıcıları için Fotoğrafçılık İpuçları

Sıradaki içerik:

Akıllı Telefon Kullanıcıları için Fotoğrafçılık İpuçları

e
sv

Elektrikli Scooter Nasıl Güvenli Bir Şekilde Sürülür ?

17 Ağustos 2022 15:00

İlk günlerinden beri elektrikli scooter kullanan ve test eden biri olarak, yoldaki e-scooter ile ilgili olaylar ve kazalar için bu yeşil ulaşım modlarını suçlayan insanlardan gerçekten bıktık. Bu, veri hırsızlığı için bilgisayarları veya yanlış bilginin yayılması için interneti suçlamaya benzer.

Heck, geleneksel bir bisiklet bile pervasız bir sürücünün elinde tehlikeli olabilir. Sorumlu tutulması gereken teknolojinin kendisi değil, onu sorumsuzca kullanan insanlardır.

Daha yeşil ve daha sürdürülebilir bir ulaşım şekli düşünüyorsanız, en iyi elektrikli scooterların ve hatta bazı ucuz e-scooterların aslında harika ve güvenli bir teklif olduğunu göreceksiniz. Aslında, elektrikli bir scooter’da yaşadığımdan daha fazla (küçük) bisiklet ve moped kazası yaşadım, ki bu asla olmadı.

En iyi e-bisikletler gibi, sadece şehir içi yolculuklar ve kısa yolculuklar için harika değiller, tıkanıklığın ve CO2 emisyonlarının azaltılmasına katkıda bulunuyorlar. Şarj edilebilir piller kullandıkları ve fazla yer kaplamadıkları için benzin ve park ücretlerinden tasarruf etmenize de yardımcı olurlar.

Ancak, tüm işleri yapamazlar. Yolcular olarak bizim de yapmamız gereken bir iş var ve bu da sorumlu ve defansif sürüş pratiği yapmak. Elektrikli bir scooter’ı nasıl güvenli bir şekilde kullanacağınıza dair bilmeniz gereken beş temel şey var.

ELEKTRİKLİ BİR SCOOTER NASIL GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE SÜRÜLÜR

Kontrollerine alışmak için alıştırmalar yapın

Lastik basıncınızı kontrol edin

Gözünüzü her zaman yolda tutun

Fren yapmanın doğru ve yanlış yolu vardır

Yavaşlayın

ADIM ADIM REHBER

 

Kontrollerine aşina olun

Bu kulağa bariz geliyor ve sadece temel sağduyu, ancak insanların bu e-scooter’ları kiraladığını ve nasıl çalıştığını gerçekten bilmeden onları yola çıkardığını gördüm. Ve eğer güvenli sürüş pratiği yapmak istiyorsanız, bu pek akıllıca değil.

Sadece gaz kelebeği, frenler ve uygun düğmelerin nerede olduğunu değil, aynı zamanda kontrollerin ne kadar hassas olduğunu da bilmeniz gerekiyor. Elektrikli bisikletler gibi, tüm elektrikli scooterlar da aynı değildir. Bazıları daha yumuşak bir sıkmaya ihtiyaç duyan süper hassas frenlere, bazılarının ise harekete geçmek için sert bir basış gerektiren gazlara sahiptir.

Bunları bilmek aslında hayatınızı kurtarabilir. Diyelim ki 15 yokuşlu bir yolda yokuş aşağı gidiyorsunuz ve oldukça hızlı iniyorsunuz. Herhangi bir nedenle beklenmedik bir şekilde fren yapmanız gerekiyorsa, çok hassas bir freni sertçe sıkmak, bu ani ve beklenmedik kuvvet değişikliği nedeniyle e-scooter’dan düşmenize neden olabilir. Ve eğer kaskınızı takmıyorsanız – her zaman bir kask takın! – ciddi bir yaralanma ile sonuçlanabilir.

Lastik basıncınızı kontrol edin

İki ana tip elektrikli scooter lastiği vardır: katı ve pnömatik. Dolgu lastikler tamamen kauçuktan yapılır veya pnömatik lastikler hava ile doldurulurken dolgu olarak içlerinde katı poliüretan köpük bulunur.

Pnömatik lastikler, daha iyi şok emilimi ve daha fazla çekiş sağladıkları için genellikle katı lastiklerden daha üstün olarak kabul edilir. Bununla birlikte, biraz daha fazla bakıma ihtiyaçları vardır, çünkü biraz hava kaybederler ve kullanımla birlikte sönerler. Ve patlak bir lastikle sürmek daha da fazla hasara neden olur. Daha da kötüsü, yolculuğunuz sırasında patlayabilir, bu sizin için iyi bir haber değil.

Bindiğiniz e-scooter’da havalı lastikler varsa, tıpkı arabanızın lastiklerinde olduğu gibi, önerilen 40 ila 50 PSI lastik basıncını karşıladığından emin olun. Bunu yapmak için bir lastik basınç göstergesi kullanabilirsiniz. Lastik basınç göstergesi kullanışlı değil mi?

Gözler her zaman yolda

İşte size zorlu bir aşk: Çılgın becerilere sahip bir tür e-scooter uzmanıymışsınız gibi hava atmayı bırakın. Değilsin. Burada güvenli sürüş için temel ipuçlarını ararken değil.

Bir bisiklet şeridi boyunca sürdüğünüzde ve yanına park etmiş biri kapıyı açarken asla bilemezsiniz çünkü sizi yoldan aşağı inerken görmediler. Ya da nereye gittiğinize dikkat etmek yerine etrafı gezdiğiniz için önünüzdeki o devasa çukuru tamamen kaçırıyorsunuz. İşe gidip gelen e-scooter’lar tam olarak çukurlar için yapılmamıştır ve derin bir e-scooter ciddi hasar verebilir.

Acemi olsanız da olmasanız da gözlerinizi her zaman yolda tutun. O kadar zor değil ve hayatınızı kurtarabilir. Ve trafik işaretlerini ve ışıklarını takip edin. Elektrikli scooter sürücüleri için öneri değiller. Daha büyük araçlarla aynı temel yol kurallarına bağlısınız.

Fren yapmanın doğru yolu ve yanlış yolu var

Elektrikli scooterların sahip olduğu farklı fren sistemlerini tartışmayacağız. Bu, yeni başlayanlar için ipuçları kılavuzunda ele alınamayacak kadar büyük bir konu. Bilmeniz gereken ve güvence için her şeyden daha fazlası, en iyi e-scooterların hayatınızı kurtarmaya yardımcı olabilecek etkileyici fren sistemlerine sahip olmasıdır.

Elektrikli scooter’ınızın fren sistemi ne kadar birinci sınıf olursa olsun, yine de uygun frenleme tekniklerini bilmeli ve uygulamalısınız. Unutmayın: Bir kaza yaparsanız sizi kurtaracak emniyet kemeriniz ve hava yastığınız yoktur.

Acemi sürücüler fren yaparken öne eğilme eğiliminde olsalar da, bu aslında yapmanız gerekenin tam tersidir. Fren yaparken eğilmeniz ve vücudunuzun ağırlığını geri kaydırmanız, dizlerinizi bükmeniz ve bu sırada gidonları biraz çekmeniz gerekir. Bu şekilde, frenleme sırasında meydana gelen doğal ileri hareketi engeller ve aracın daha hızlı durmasına yardımcı olursunuz.

En önemlisi, bunu yapmak gidonlardan fırlama ve kaldırıma çarpma şansınızı en aza indirir.

Yavaşlayın

Evet, hızlı sürmek daha eğlenceli. Anladım. Ancak, e-scooter ile ilgili bir kaza geçirme şansınızı en aza indirmek istiyorsanız, her zaman defansif sürüş pratiği yapmalısınız. Ve bunun büyük bir kısmı, ne zaman yavaşlayacağını bilmektir.

Sürüşe başlamadan önce bilmeniz gereken ilk şey, şehrinizin e-scooter hız sınırını halka açık yollarda bulmak ve aslında bu sınırda kalmaktır. Hayatınızı kurtarmak ve başkalarını korumak dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle var olur.

Ayrıca ne zaman yavaşlayacağınızı da bilmelisiniz. Başka bir yola girerken, dik bir yokuştan inerken ve kırmızı ışığa, dur işaretine veya yaya geçidine yaklaşırken daima yavaşlamalısınız. Deneyimli bir binici olduğunuzda bile, sırf gösteriş yapmak için başkalarının hayatını tehlikeye atmanın bir anlamı yok.

Son düşünceler

Elektrikli scooter sürmek kolaydır. En yüksek hızları genellikle 30mph’nin (48kph) altındadır, bu da sürücülerin caddelerde tehlikeli hızlarda yarışmasını önler, frenleri şaşırtıcı derecede etkilidir ve ileride tehlike varsa onlardan atlamak daha kolaydır.

Ancak, özellikle bir araba ile aynı seviyede koruma sağlamadıkları için, örneğin, yine de defansif sürüş alıştırması yapmanız gerekir. Elbette bunu yapmanın daha gelişmiş yolları var, ancak yukarıdakiler sizi harika ve güvenli bir başlangıç ​​yapmalıdır.

Elektrikli scooterlara kötü bir isim veren sorumsuz sürücülerden biri olmayın. Bu güvenlik ipuçlarını izleyin.

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!