Google Haritalar son güncellemesiyle iki yararlı yeni özelliğe kavuşuyor

Sıradaki içerik:

Google Haritalar son güncellemesiyle iki yararlı yeni özelliğe kavuşuyor

e
sv

Citroen Ami: Mikro Otomobilin Yükselişi

13 Mayıs 2024 00:16

Dünyadaki pek çok şehir trafik sıkışıklığı kriziyle karşı karşıya – ve hükümetlerin ve yerel yönetimlerin CO2 yakan egzoz borularından çıkan emisyonları azaltmayı uygun gördüğü yerlerde, mütevazı otomobil yavaş yavaş birçok kentsel alandan kaldırılıyor.

Mikro otomobil yeni bir şey olmasa da (benzinle çalışan Peel P50 1960’ların başında piyasaya sürülmüştü), bu trafik ve kirlilik sorunları sayesinde bir tür rönesans yaşıyor. Ayrıca, batarya ve elektrikli motor teknolojisi artık ‘daha temiz ve daha çevreci’ bir seçenek olarak görüldüğünden, modern modellerin çoğu elektrikli hale geldi.

Renault, kullanımdan kaldırılmadan önce Avrupa’da en çok satan plug-in araç olan eğlenceli Twizy ile bu türe öncülük ederken, Citroen kısa süre önce paranın satın alabileceği en ucuz elektrikli otomobillerden biri olan Ami ile mikro otomobil ateşini yeniden alevlendirdi.
“Mobilite açısından, nasıl hareket ettiğimizi düşünmeye başlamamız gerekiyor. (Modern) arabaları ve ne kadar büyük ve ağır olduklarını düşünürsek, bu kesinlikle yanlış bir yön. Daha sürdürülebilir olmamız ve arabaların küçülmesi gerekiyor,” diyor Microlino’nun kurucu ortağı Merlin Ouboter, The Fully Charged Show’a verdiği demeçte.

Merlin haksız değil, zira modern bir elektrikli SUV’un üç ton ağırlığında olması alışılmadık bir durum değil, günümüz araçlarının fiziksel ayak izi müşterilerin aksiyon dolu yaşam tarzlarına uymak ve büyük – ve genellikle çok ağır – batarya paketlerini barındırmak için şişti. Bu durum, park alanlarının çok kısıtlı olduğu durumlarda işe yaramıyor. Mikro otomobil ortaya çıktı.
“EV ve mobilite şirketi Silence’ın iş geliştirme müdürü Pablo Barrios bu yılki Cenevre Otomobil Fuarı’nda bana şunları söyledi: “İspanya’daki birçok şehirde araba sürmeye ve park etmeye çalışmak pratik değil, bu yüzden scooter ve motosikletlerin bu kadar yoğun olduğunu görüyoruz.

“Ancak aynı zamanda hava koşullarına karşı kapalı, klima gibi konfor unsurları içeren ve alışveriş için depolama alanı olan bir şeye talep olduğunu da biliyoruz, bu nedenle S04 Nanocar modelimizi geliştirdik. Avrupa genelinde hızla popülerlik kazanıyor ve genellikle şehir içinde dolaşmanın en hızlı ve en kolay yolu” diye ekledi.

 

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!