X’in yeni kontrolü yalnızca doğrulanmış hesapların bir gönderiyi yanıtlamasına izin veriyor

Sıradaki içerik:

X’in yeni kontrolü yalnızca doğrulanmış hesapların bir gönderiyi yanıtlamasına izin veriyor

e
sv

ChatGPT’nin mobil uygulaması geçen ay 4,58 milyon dolarlık rekor gelire ulaştı, ancak büyüme yavaşlıyor

10 Ekim 2023 13:04

ChatGPT’nin mobil çalışmaları için hem iyi hem de kötü haberler var. İşin olumlu tarafı, yapay zekalı sohbet robotu uygulama yükleme sayısının ve gelirinin arttığını görmeye devam ediyor; Eylül ayında her iki alanda da yeni bir rekor kırıldı: Dünya çapında iOS ve Android uygulamalarında 15,6 milyon indirme ve yaklaşık 4,6 milyon dolar brüt gelir. Ancak, pazar istihbarat firması Appfigures’ın yeni verilerine göre, gelir artışı artık yavaşlamaya başladı. Geçtiğimiz birkaç ay boyunca gelir artışı %30’un üzerinde seyrederken (Temmuz’da %31 ve Ağustos’ta %39) Eylül ayı itibariyle bu oran %20’ye düştü.

Yavaşlayan gelir artışı, ChatGPT’nin, kaç mobil kullanıcının daha hızlı yanıt süreleri, yoğun zamanlarda öncelikli erişim ve yeni özelliklere ve iyileştirmelere erken erişim sunan yükseltilmiş ChatGPT+ abonelik hizmeti için ödeme yapmaya istekli olduğu açısından doygunluğa yaklaştığının ilk göstergesi olabilir. Mobil ChatGPT Haziran ayında 2,1 milyon dolar brüt gelir getirirken, bu rakam Temmuz ayında 2,74 milyon dolara, Ağustos ayında 3,81 milyon dolara ve şimdi de son rekor olan Eylül ayında 4,58 milyon dolara yükseldi.

Ancak şaşırtıcı bir şekilde, ChatGPT gelir açısından en büyük yapay zeka uygulaması değil. Appfigures’ın verilerine göre Ask AI adlı bir rakip, ChatGPT mobilin kullanıma sunulduğu Mayıs ayındaki 6,48 milyon $’dan Ağustos ayında 6,55 milyon $’a yükselerek yoğun reklam harcamaları sayesinde daha fazla kazanıyor. Eylül ayında bu rakam biraz düşerek 5,51 milyon dolara geriledi. Ancak bu rakam hala ChatGPT’den daha yüksek bir konumdadır. Genie ve AI Chat Smith gibi diğer rakipler Ask AI kadar büyümedi.

Elbette Ask AI’nin reklam harcamaları göz önüne alındığında net gelir farklı bir hikaye olabilir. ChatGPT’ye gelince, Apple ve Google’ın uygulama içi satın alma gelirlerinden paylarını almasının ardından Eylül ayında yaklaşık 3,2 milyon dolar net gelir elde etti.

Appfigures’ın tahminlerine göre, ChatGPT gelir rekorunun yanı sıra Eylül ayında 15,6 milyon yükleme görerek ömür boyu toplam 52,2 milyona ulaştı. Eylül ayında 9 milyon indirmeyle Google Play, diğer 6,6 milyon indirmeyle de App Store başı çekiyor.

Ancak App Store, şaşırtıcı olmayan bir şekilde, geçen ay toplam uygulama içi satın alımların 3 milyon dolarını ya da geliri sağlıyor. ABD, ChatGPT’nin gelirlerinin %60’ını oluşturan yapay zekalı sohbet robotu uygulaması için en büyük pazar konumunda.

 

Daha fazla bülten için;  

OnePlus Watch 2’nin önümüzdeki yıl piyasaya sürüleceği söyleniyor

 

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!