Dikkat edin ! Bu Sinsi Microsoft Teams Kimlik Avı Saldırısı Bilgisayarınıza Bulaşabilir

Sıradaki içerik:

Dikkat edin ! Bu Sinsi Microsoft Teams Kimlik Avı Saldırısı Bilgisayarınıza Bulaşabilir

e
sv

ChatGPT’nin Çevre Üzerinde Gerçekten Kötü Bir Etkisi Var

11 Eylül 2023 21:04

Birçoğumuz en yeni yapay zeka araçlarını benimsemekte hızlı davrandık, özellikle de neredeyse her gün üretken yapay zeka ile etkileşim halinde olduğumuz iş yerlerinde – ancak kaçımızın bu zaman kazandıran teknolojinin arkasındaki karanlık sırrı düşündüğünü merak ediyorum.

Bulut bilişim ve bulut depolama gibi, yapay zekayı eğiten bilgisayarları çalıştırmak da neredeyse ölçülemez miktarda kaynak gerektiriyor ve görünüşe göre en korkunç tüketimlerinden biri su.

Yapay zeka çevre için kötü mü?
Bugün bildiğimiz ve sevdiğimiz yapay zeka araçlarının temelini oluşturan bilgisayarlar inanılmaz derecede güce aç olsa da, bileşenlerini mümkün olduğunca verimli hale getirirken maksimum performansı elde etmek için çok fazla çalışma yapıldı ve bu çalışma devam ediyor.

Hafifletilmesi daha zor olan bir şey de donanım tarafından üretilen ve sürekli soğutma gerektiren ısıdır. Dünyanın dört bir yanındaki veri merkezleri ve HPC söz konusu olduğunda, su soğutma, sıcaklıkları düşük tutmanın en yaygın ve etkili yöntemlerinden biri olmaya devam ediyor, ancak bunun bir bedeli var, genellikle yerel nüfusu (hem insanlar hem de vahşi yaşam) riske atıyor ve bazı durumlarda su yollarının yeniden yönlendirilmesine neden oluyor.

Microsoft’un kendi raporları 2022 yılı için su tüketiminde bir önceki yıla göre %34’lük bir artış olduğunu gösteriyor ve son aylarda yapay zekaya yaptığı hızlı yatırımla bu rakam Redmond bir sonraki raporunu yayınladığında daha da artabilir. Google da 2022 yılı için su tüketiminde bir önceki yıla benzer şekilde %22’lik bir artış kaydetti, ancak 2020 için bu oran %10’a yükseldi.

Associated Press’e göre, ChatGPT kullanımının çevresel etkilerine ilişkin araştırmalar devam ediyor ve chatbot’un beş ila 50 arasında komutu işlemek için yaklaşık 500 ml su kullandığı tespit edildi.

TechRadar Pro, manşetlere taşınan ChatGPT’nin arkasındaki şirket olan OpenAI’den bu tür teknolojilerin kullanılmasının neden olduğu çevresel durum hakkındaki düşüncelerini paylaşmasını istedi, ancak şirket hemen yanıt vermedi.

Bu arada, tamamen gerekli olmadıklarında güç tüketen kaynakları kullanmaktan kaçınmak, işletmelerin ve çalışanlarının kesintide kendi rollerini oynamaları için sorumlu bir yoldur.

 

Daha fazla haber için;

Apple Watch 9’un Gelişmiş Sensörlere Ve Yeni Bir U2 Çipe Sahip Olacağı Söyleniyor

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!