Tehlikeli yeni kötü amaçlı yazılım şifrelenmiş USB sürücüleri kırabilir

Sıradaki içerik:

Tehlikeli yeni kötü amaçlı yazılım şifrelenmiş USB sürücüleri kırabilir

e
sv

Brave tarayıcı, kullanıcı izni olmadan VPN’ini yüklediği için ateş altında

23 Ekim 2023 22:34

Bir zamanlar gizliliğe öncelik veren güvenilir bir web tarayıcısı olarak düşünülen Brave’in şeffaflık yaklaşımına yeni bir ışık tuttu.

Ghacks.net’in haberine göre tarayıcı, 2022’den bu yana iki VPN hizmetini kullanıcıların izni olmadan Windows cihazlarına otomatik olarak yüklüyor.

Firma buna, bir kullanıcı manuel olarak etkinleştirmediği ve bir VPN aboneliği için ödeme yapmadığı sürece bu ek araçların çalışmaya başlamayacağını iddia ederek yanıt verdi. Yine de, bu tür bir el altından kurulum, ilk etapta Brave’in sözde daha güvenli yazılımına yönelen gizlilik konusunda endişeli insanlar için bir darbe olarak gelebilir.

Brave’in istenmeyen VPN’leri
Brave Firewall + VPN, birçok Windows kullanıcısının farkında bile olmadan makinelerine yüklemiş olma olasılığı çok yüksek olan iki suçlayıcı uygulamadır. Bunlar ücretli hizmetlerdir, yani kullanıcı abone olup aylık ücreti ödemediği sürece etkin olmayacaklardır.
Brave’in Mühendislik Başkan Yardımcısı Brian Clifton, Ghacks’in raporu ve bazı çevrimiçi forumlarda istenmeyen araçlardan yakınan kullanıcıların ardından GitHub’da sorunu kabul etti. Beklendiği gibi, tarayıcıyı ekstra güvenlik için kullanan kişiler bu yeni açıklamaları pek de iyi karşılamadı.

“Kullandığım tüm gizlilik araçları arasında, Brave’in rahat edemeyeceğim bir yola girme olasılığı en yüksek olanı olduğunu hissediyorum. Bu da bunun bir örneği,” diye yazdı Privacy Guides’da konuyla ilgili bir tartışmaya yanıt veren bir yorumcu.

Reddit’te ise bir kullanıcı habersiz yüklemeyi “sınırda kötü amaçlı yazılım” olarak değerlendirdi.
Clifton bu durumun sadece Brave’in Windows VPN’i ile sınırlı olduğunu belirtirken, sorunu çözmek için çalışacaklarının sözünü verdi.

Şöyle dedi: “İdeal durum, bu hizmetlerin kurulum sırasında değil, VPN ilk kez KULLANILDIĞINDA (satın alma sonrası) yüklenecek şekilde taşınması olacaktır.”

Bu arada, bilgisayarınızda Çalıştır kutusunu (Windows+R) kullanarak cihazınızdaki Hizmetler paneline gidip services.msc yazıp Enter tuşuna basarak suçlayıcı araçların gerçekten izniniz olmadan yüklenip yüklenmediğini kontrol edebilirsiniz. Yüklü yazılımların listesini gözden geçirin ve silmek için Brave istenmeyen VPN hizmetlerine tıklayın.

Bu yazının yazıldığı sırada, bu araçların bir sonraki güncellemeyle geri yüklenip yüklenemeyeceği hala bilinmemektedir. Buna karşı korunmak için Brave’i kaldırmanızı ve yönetici hakları olmadan yeniden yüklemenizi öneririz, böylece yazılım kendi başına ek hizmetler yükleyemez.

 

 

Daha fazla haber için;

Gizli kod Google’ın AR gözlük projesini yeniden canlandırdığına işaret ediyor

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!