Genel

Bilgisayardan Mobil Platformlara geçiş yapmış 5 OYUN ! – 1

Bu haberle ilgili, Youtube kanalımızda bulunan videomuzu izleyebilirsiniz; THIS WAR OF MINE   Polonyalı bir firma olan eleven bit studios, eski CD PROJEKT RED ve Metropolis Software çalışanları tarafından 2010..

Bilgisayardan Mobil Platformlara geçiş yapmış 5 OYUN ! – 1

Bu haberle ilgili, Youtube kanalımızda bulunan videomuzu izleyebilirsiniz;

THIS WAR OF MINE

 

Polonyalı bir firma olan eleven bit studios, eski CD PROJEKT RED ve Metropolis Software çalışanları tarafından 2010 yılında kuruldu. 2010’dan bu yana, birkaç tane oyun çıkardılar, diğer oyunları çok bilinmese de This war of mine piyasada çok büyük bir başarı elde etti. Bu büyük başarının ardından firma oyununu bilgisayardan sonra mobil platformlara da getirdi.

 

Oyun  savaş oyunlarındaki ana kahramanın hep öldüren ve savaşan tarafını göstermek yerine bize savaşın arka planında kalan bir hikayeyi sunuyor. Elit bir asker veya usta bir dövüşçü yerine, kaosun ortasında mahsur kalmış, hayatta kalmaya çalışan bir grup insanı oynuyoruz. Bize farklı bir yön sunan This War of Mine, Orijinal konusu ve atmosferiyle oyun sizi oynadıkça daha da içine çekiyor .

Oynanışa geldiğimizde ise,  ilk başladığımızda harabeye dönmüş bir binada kendimizi 3 kişi ile buluyoruz ve  Bu karakterlerin her birinin kendine has özellikleri mevcut, kimisi silah kullanma konusunda uzman iken, diğeri yorulmadan uzun süre koşabiliyor veya daha fazla eşyayı yanında taşıyabiliyor. Oyunda bütün survival oyunları gibi hayatta kalmamız için yağmalama yapmamız gerekiyor. Bu yağmalamaları ise oyunda gece vakti gerçekleştiriyoruz. Örneğin siz bir karakterinizle keşfe çıkarken bir karakteri bekçi olarak bırakabiliyor, diğerini ise dinlenmesi için uyutabiliyorsunuz.

 

Oyunda ki savaş mekaniğine gelecek olursak genelde gizlilik oyunlarında yaptığımız gibi gizlenip en uygun anı bekliyoruz ve sessizce düşmanımızı alt ediyoruz.Birden fazla düşman olduğunda yine aynı şekilde gizlenerek birbirlerinden uzaklaşmalarını bekliyoruz ve teker teker alt ediyoruz.

This War of Mine teknik konularda nispeten kendini çok gösteremese de yansıttığı atmosferi başarılı bir şekilde bize sunmayı başarıyor. 2.5D olarak tanımlayabileceğimiz oyun, karanlık atmosferi, arka planındaki çizimlerle bize daha iyi aktarılmasını sağlıyor.

Bunu yanında müzikler yine atmosfere uygun olarak hazırlanmış. Karakterimizin geçtiği evreleri, hissettiklerini bize çok iyi biçimde aktarıyor.

Karanlık atmosferi ve orijinal konusuyla This War of Mine’ı bu türün ilgililerine tavsiye ediyoruz.

Oyunun Steam platformunda fiyatı 31 TL ve  %94 olumlu görüş almış. Oyunun Google Play Store fiyatı ise 53.99 TL

 

Life is Strange

29 Ocak 2015’te çıkan Life is Strange, Dontnod Entartainment tarafından geliştirildi ve Square Enix tarafından yayımlandı. PC, Xbox, PS3, Ps4 gibi platformlara çıkan oyun Temmuz 2018’de Android ve iOS platfromlarında da yerini aldı.

 

Oyun bir macera oyunu ve Telltale games oyunlarına oldukça benziyor. Oynarken kendinizi dizi izliyormuş ve arada interaktif seçimlerle karaktere yön veriyor gibi hissediyorsunuz. Netflix’in Black Mirror dizisi adı altında çıkardığı Bandersnatch bölümünü izlediyseniz, oyun size daha tanıdık gelecektir.

Oyunun hikayesine dönecek olursak, ana karakterimiz Max. Max, Blackwell Academy adlı bir okulda fotoğrafçılık okuyor ve oyunun ilk başlarında bu okulda çevresinde gelişen olayları görerek başlıyoruz. Oyunun hemen başlarında max zamanı geri alabildiğini keşfediyor ve oyun zamanı geri alma mekaniğine göre şekilleniyor. Oyunun hikayesi bundan sonra gittikçe hızlanıyor ve sizi çok ilginç olaylara sürüklüyor. Müthiş bir hikayeye sahip olan bu oyunda Max’in yaşadığı şeylerden biraz daha bahsetmek isterdik fakat dahası spoiler’a gireceği için sözümüzü burada bitiriyoruz ve devamını sizlere bırakıyoruz.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL