Snapchat’in ‘Yönetmen Modu’ düzenleme araçları sonunda kullanıma hazır

Sıradaki içerik:

Snapchat’in ‘Yönetmen Modu’ düzenleme araçları sonunda kullanıma hazır

e
sv

Bakiyem Kurucu Ortağı ve CEO’su Umut Yalçın: Fintech Startup’larımız dünyada yükseliyor

28 Ekim 2022 17:55

“Ödeme almanın en kolay yolu” mottosuyla çalışmalarını sürdüren Bakiyem.com, kolay, hızlı ve düşük maliyetlerle ödeme almak isteyen farklı büyüklüklerdeki firmalar için online ödeme çözümleri üretiyor. Büyük bir başarıyla çalışmalarını sürdüren ve globalde de adından söz ettirmek üzere ilerleyen Bakiyem Kurucu Ortağı ve CEO’su Umut Yalçın ile özel bir röportaj gerçekleştirdik.


Bakiyem.com girişiminiz ne zaman ve ne amaçla kuruldu?

Bakiyem.com 2017 yılında kuruldu. Herhangi bir teknik bilgiye gerek olmadan dakikalar içerisinde online ödeme almayı sağlayan, kolay kullanıma sahip ödeme çözümleri ve bu çözümlere yönelik entegre modüllerle platformlar geliştiren bir finansal teknoloji şirketidir. “Ödeme almanın en kolay yolu” mottosuyla çalışmalarını sürdüren Bakiyem.com, kolay, hızlı ve düşük maliyetlerle ödeme almak isteyen farklı büyüklüklerdeki firmalar için online ödeme çözümleri üretiyor.

2022 yılının sonuna yaklaşırken Bakiyem açısından yılı değerlendirebilir misiniz?

2021 yılında Bakiyem olarak yüzde 200 büyümüştük. 2022’nin ilk 8 ayında ise işlem hacmimizi 11 kat artırdık. Kuruluşumuzdan bugüne toplam 1,1 milyar TL’lik ödemeye aracılık etmiş durumdayız.

2017 yılından 2021 Aralık ayına kadar elde ettiğimiz toplam ciro ve işlem hacminin yüzde 64’ünü 2022 yılı bitimine kadar gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.

2021 yılını bir önceki yıla göre yüzde 200 (3 kat) büyüyerek kapatan Bakiyem olarak 2022 yılında ilk 9 ayda 1,3 milyarlık işlem hacmine ulaştık. Bu yılın ilk 8 ayında geçen yılın aynı dönemine göre işlem hacmini 11 kat artırmayı başaran şirketimiz müşteri sayısını ise 4 binin üzerine çıkardı. Yılın başından bugüne düzenli olarak aylık iki kat büyüme yakalamış durumdayız.

Bu başarınızı nasıl sağladınız?

Pandeminin de kattığı ivmeyle dünya büyük bir değişim ve dönüşüm yaşadı. Artık yeni ekonomiden, yeni bir dünyadan bahsediliyor.

Bakiyem Ödeme Çözümleri olarak bu yeni dünyaya pandemi ile birlikte müşteri ihtiyaçlarını analiz ederek başladık. Özellikle Saha Bakiyem ürünümüzün başarısı bu analizden çıktı.

Pandemi ile dijitalleşen dünyada hiçbir iş sahibi müşteri temsilcisini para tahsilatı veya sipariş toplamak için çalışanlarını sağlık riskleri için müşteri ziyaretlerine çıkartamadı. Ama hem ticaretin devam etmesi, hem de para akışının devam etmesi için müşteriyi ziyaret etmeden sipariş alınmasının sağlanması, açık faturaların online alınması, bu yapılan işlemlerin muhasebe ve Erp’lere gerçek zamanlı aktarılması gerekliliğini ortaya çıkarttı. Bu fırsat bizlerin hızlı müşteri analizi ile bir ürün haline geldi.

Dünyadaki diğer Startup’ları takibimiz ile sadece bu konular değil, aynı zamanda banka hareketlerinin ve diğer ödeme araçları olan DBS (Doğrudan Borçlan Sistemi) ve faktoring ürünlerinin de dijitalleşmesini sağlayıp tek bir platformdan bu işlemlerin hepsinin yapılabilmesini gerçekleştirdik. Bizim gibi Türk Fintech Startup’ları dünyada rekabetçi hale geldi.

Finansal teknolojide nasıl bir gelecek bizi bekliyor?

İş insanları yapmış oldukları ticareti kontrol ederken finansı tek bir yerden ve gerçek zamanlı takip edip aksiyonlar almak istiyorlar. Bu da Finansal Teknoloji sektöründe SuperApp’lerin çağının başlaması gerekliliğini doğurdu. İlerleyen zamanlarda SuperApp’ler sayesinde bir iş insanı şirketinin bütün banka hareketlerini, bayi ve müşteri online tahsilatlarını, kasaya giren nakit akışını tek bir platformdan takip edip raporlar duruma gelecek.

Akıllı raporla sistemleri ile yapay zekayı birleştirerek o anki mevcut durumunu görebildiği gibi gelecekte hangi aksiyonları alması gerektiğini de Fintechlerin üretmiş olduğu yazılımlar sayesinde herhangi bir çaba sarf etmeden görecek, raporlayacak ve aksiyon alabilecekler.

Fintechlerin en önemli özelliği hızlı, inovatif ve teknolojiye ayak uydurmaları… Fintechler sayesinde müşteriler eski bankacılık sistemindeki hantallıklarından kurtulabilecekler. Fintechlerin rekabetçi olması ile de büyük bankalar Fintech gibi düşünüp çalışmaya başlayacak veya Fintech Startuplarını satın alacaklar. Zaten artık ülkemizde bir çok bankanın kendi içlerinde bir fintech kurduklarını veya fintech start up’larını satın aldıklarını görebilirsiniz.

Gelecek dijital devrimi anlayan, uygulayan, geleceğe dönük yenilikler peşinde koşanların olacak.

2023 yılı hedefleriniz nelerdir?

Güvenli altyapımızda sunduğumuz finansal çözümler ile kullanıcılarımızın iş modellerini geliştirmelerine katkı sağlamak, verimliliklerini artırmak ve büyüme hedeflerine katkı sağlamak önceliklerimiz arasında. Hedefimiz, Türkiye’de KOBİ’lerin dijitalleşmesini sağlayarak onları yurtdışında da rekabetçi hale getirmek. Ürünlerimizi globale açmak üzere ilerliyoruz.

Bakiyem Ödeme Çözümleri olarak biz 2023 yılında en az 3 Türki Cumhuriyet’te yenilikçi iş modellerimiz ile operasyon kurmuş olacağız. Öncelikli hedefimiz Orta Asya’da lokomotif ülke olan Azerbaycan’da operasyonlarımızı kurup diğer Türki Cumhuriyetlere operasyonlarımızı geliştirmek olacak. Gelişmekte olan bu kardeş ülkere hem dünya Fintech teknolojilerini götüreceğiz, hem de Türkiye’de edinmiş olduğumuz Finans tecrübelerini aktaracağız. İnanıyoruz ki, bu tecrübeler sayesinde Türkiye’nin 10 yıllarda zorlukla edinmiş olduğu Finansal becerilerini Kardeş ülkelerimiz kısa zamanda öğrenecekler ve finansı doğru yönettikleri için de dünyada hızlı bir yükselişe geçecekler.

Bugünden temellerini attığımız Güney Afrika operasyonlarımız da hızlı bir şekilde 2023 ilk çeyreğinde hayata geçecek ve Afrika kıtasının en gelişmiş ülkesi olan Güney Afrika’da yeni başarılara imza atacağız. İnanıyorum ki, 2023 yılında hem biz, hem de diğer Türk Fintech Startupları Cumhuriyetimizin 100. Yılına yakışır işler yaparak global alanda ses getirecekler.

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

error: Content is protected !!